REKLAMA

Umowa o pracę na czas określony - ile wynosi limit, jakie prawa ma pracownik

Umowa o pracę na czas określony nie daje pracownikom pełnego zabezpieczenia, a jednocześnie rzadko mogą oni liczyć na umowę na czas nieokreślony od początku współpracy z danym pracodawcą. Ustawodawca wprowadził pewne istotne rozwiązania w zakresie pracy na czas określony. Jakie przepisy obowiązują w 2025 roku?

Umowa o pracę na czas określony - ile wynosi limit, jakie prawa ma pracownik
REKLAMA

Limit umów o pracę na czas określony

REKLAMA

Umową o pracę na okres próbny, a następnie na czas określony, wielu pracowników rozpoczyna zatrudnienie u nowego pracodawcy. Celem pracy na czas określony jest poznanie specyfiki funkcjonowania danego zakładu. Podpisuje się ją także z pracownikami, którzy potrzebni są do realizacji konkretnego projektu. Niemniej jednak umowa o pracę na czas określony, ze względu na liczne nadużycia, znalazła się pod lupą rządzących. Wprowadzono limity dotyczące ilości umów i maksymalnego okresu zatrudnienia. Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy takie umowy, maksymalnie na 33 miesiące. Skutkiem przekroczenia limitu czasowego lub ilościowego jest automatyczne nawiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Co istotne, do limitu nie wlicza się umowy na okres próbny ani umów cywilnoprawnych, w ramach których pracownik wykonywał powierzone obowiązki. Nie dotyczy on również umów na czas nieokreślony. Trzy umowy lub 33 miesiące znajdują więc zastosowanie wyłącznie w przypadku pracy na czas określony.

Nawiązanie stosunku pracy z tym samym pracodawcą a umowa na czas określony

Nie obowiązuje już przepis, zgodnie z którym limit naliczał się od nowa, jeśli przerwa w zatrudnieniu wynosiła co najmniej miesiąc. W 2025 roku do zatrudnienia na okres próbny wlicza się wszystkie umowy zawarte z tym samym pracodawcą. Oznacza to, że wykorzystanie limitu przy pierwszym zatrudnieniu wiąże się z obowiązkiem zatrudnienia pracownika na czas nieokreślony przy ponownym podjęciu przez niego pracy u tego samego pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

Umowę o pracę na czas określony może wypowiedzieć zarówno pracownik, jak i pracodawca. Przy czym okres wypowiedzenia zależy wyłącznie od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie – przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy,
  • miesiąc – przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy,
  • 3 miesiące – przy zatrudnieniu dłuższym niż 3 lata.

W wypowiedzeniu umowy na czas określony nie trzeba podawać przyczyny. Pracodawca i pracownik mogą też rozwiązać umowę za porozumieniem stron, bez konieczności zachowania okresu wypowiedzenia.

Warto też pamiętać, że umowa na czas określony wygasa wraz z upływem terminu, na jaki została zawarta. Od tej reguły jest jednak pewien wyjątek. Dotyczy on sytuacji, w której umowa na czas określony, po upływie 33 miesięcy, automatycznie staje się umową na czas nieokreślony. Ze względu na to, że zmiana następuje z mocy prawa, zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą dopełnić procedur, aby zakończyć współpracę.

Więcej informacji dla pracowników znajdziesz na Bizblog.pl:

Uprawnienia pracowników zatrudnionych na czas określony

Pracownicy zatrudnieni na czas określony mają takie same prawa, jak ci, którzy podpisali umowy bezterminowe. Przysługuje im więc m.in.:

REKLAMA

Umowa o pracę na czas określony może być jednak przeszkodzą na przykład w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Nie daje też pełnego zabezpieczenia, ponieważ pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć jej po upływie 33 miesięcy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA