Szykujcie się. Liczba pozwoleń na budowę wystrzeliła
Budownictwo leży na całej linii. W porównaniu z rokiem ubiegłym produkcja kurczy się we wszystkich działach, ale ostatnio najbardziej zawodzą firmy, których główną działalnością jest wznoszenie budynków. Co nas czeka w kolejnych miesiącach? O ile odbicie w inwestycjach infrastrukturalnych niebezpiecznie oddala się na przyszły rok, o tyle mieszkaniówka może odpalić się jeszcze w tym roku. Wskazuje na to imponujący, blisko 60-proc., wystrzał liczby pozwoleń na budowę.
Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w czerwcu 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 8,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 5 proc. w stosunku maja br. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Dane są o wiele gorsze od oczekiwań. Mediana prognoz wskazywała na spadek produkcji o 4,6 proc. rok do roku (rdr).
Chociaż odnotowaliśmy wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych w budownictwie, to ogólna kondycja budownictwa jest bardzo słaba – wskazują ekonomiści ING.
W podobnym tonie wypowiadają się eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Wyniki budownictwa pozostają wyraźnie słabsze (…) Osłabienie widoczne jest szczególnie w budowie budynków (-17,9 proc. rdr) – komentuje dane Dawid Sułkowski z PIE.
Budujemy dramatycznie mniej
GUS wskazuje, że spadki dotknęły wszystkie działy budownictwa:
- dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej produkcja zmniejszyła się o 0,9 proc.
- dla jednostek wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 11,8 proc.
- dla podmiotów zajmujących się wznoszeniem budynków – o 17,9 proc.
GUS podkreśla, że dane pogorszyły się w całym pierwszym półroczu 2024 r. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.
- Podmioty zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej zrealizowały: -7,6 proc.
- podmioty zajmujące się znoszeniem budynków: -8,5 proc.
- podmioty realizujące roboty budowlane specjalistyczne: -10,6 proc.
Więcej wiadomości dotyczących budownictwa i nieruchomości
W stosunku do maja 2024 roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła wśród jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 18,1 proc., utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca w przedsiębiorstwach realizujących roboty budowlane specjalistyczne, a zmniejszyła się w jednostkach, których podstawową działalnością było wznoszenie budynków (-8,1 proc.) – dodał GUS w komunikacie.
Budowa mieszkań odbije wcześniej?
Dawid Sułkowski z PIE uważa, że najbliższe miesiące nie przyniosą poprawy.
To głównie efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez UE. Budownictwo infrastrukturalne zacznie odbijać natomiast na przełomie roku, wraz z realizacją projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszy Spójności – tłumaczy.
Ekonomiści ING wskazują za to na skokowy wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę – aż o 58,9 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Ciągle nie jest jasne, czy i kiedy wprowadzony zostanie program obecnie opracowany przez rząd (kredyty 0 proc. – przyp. red.). Duża liczba nowych inwestycji może jednak sugerować, że deweloperzy przygotowują się na ponowny wzrost popytu. Dane sugerują, że choć większe odbicie budownictwa jako całości prawdopodobnie nastąpi dopiero w 2025, to w budownictwie mieszkaniowym może to być już druga połowa 2024 r. – wskazują eksperci ING.