REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Budujesz taki dom? Jesteś na czasie i wiesz, co modne. Tysiące Polaków wybrały taki projekt

Własny dom, obowiązkowo z ogrodem, pod miastem, ale może też być na wsi – to jedno z największych marzeń Polaków. Okolica? Ważne, żeby była ładna. Projekt? No cóż, tu nasze upodobania cały czas się zmieniają. Wygodę wyraźnie zaczęliśmy przedkładać nad próbę olśnienia sąsiadów. Coraz chętniej wybieramy dyskretne, ale komfortowe domy, które ładnie są wkomponowane w krajobraz.

03.08.2023
14:48
Budujesz taki dom? Jesteś na czasie i wiesz, co modne. Tysiące Polaków wybrały taki projekt
REKLAMA

Budowę rozpoczynamy, bo chcemy zrealizować marzenia o własnym domu. Tak odpowiada prawie 60 proc. Polaków. Od lat to najważniejszy powód rozpoczęcia inwestycji, który na dodatek cały czas zyskuje na popularności. „Odsetek osób udzielających takiej odpowiedzi w 2022 r. był wyższy o 7 p.p., w porównaniu z poprzednią edycją badania. Dla co trzeciej osoby istotną motywacją była chęć posiadania ogrodu” – czytamy w Raporcie o budowie domów, który przygotowało Oferteo.pl. Jakie projekty wybieramy i jakie domy budujemy, na jakie trudności się skarżymy, jakie prace zlecamy ekipom, a jakie wykonujemy sami – tego wszystkiego dowiesz się z opracowania.

REKLAMA

Budowa domu jednorodzinnego to nie przelewki, a jednak co roku powstaje w Polsce ponad 100 tys. tego typu budynków. Z danych GUS wynika, że w 2021 r. oddano ich do użytku ponad 106,2 tys., w ubiegłym ponad 109,3 tys. Mamy więc tendencję wzrostową, mimo gorszej zdolności kredytowej z racji wysokich stóp, inflacji i rosnących błyskawicznie w ubiegłym roku cen materiałów budowlanych.

Źródło: GUS

Gdzie te swoje wymarzone domy Polacy budują najchętniej? Na wsi, taki dom obowiązkowo powinien mieć ogród.

Wśród inwestorów widoczna jest tendencja dotycząca wyprowadzania się z miast. Chęć zamieszkania na wsi motywowała do budowy domu 27 proc. respondentów. Podobny odsetek osób wskazywał, że zdecydowały się na dom, ponieważ zależało im na zwiększeniu powierzchni mieszkalnej – czytamy w Raporcie o budowie domów firmy Oferteo.pl

10 proc. decyzję o budowie podjęło po narodzinach dzieci, tyle samo uznało, że to dobra lokata oszczędności. Podejmując decyzję o budowie, jedna piąta wyszła z założenia, że to bardziej opłacalne niż zakup mieszkania. 21 proc. zdecydowało się na dom, bo posiadali działkę budowlaną i chcieli ją zagospodarować.

Dom może stanowić dobre zabezpieczenie finansowe na przyszłość. 1 na 10 osób uzasadniała chęć budowy domu ulokowaniem oszczędności. Dla 5 proc. respondentów istotny był również czynnik inflacyjny. Zdecydowali się na inwestycję, bo obawiali się rosnących kosztów w przyszłości – wynika z badania Oferteo.pl.

Dom z ogrodem koniecznie na wsi lub pod miastem

Kupując działkę, na której chcemy postawić dom, wybieramy miejsce, w którym zamierzamy żyć przez najbliższe lata. W tym kontekście bardzo ciekawie wygląda deklaracja aż 68 proc. Polaków budujących domy, którzy przyznali, że wybrało działkę na wsi lub na terenach podmiejskich. Niewiele mniej, bo 65 proc. badanych, odpowiedziało, że o wyborze miejsca inwestycji zdecydowały estetyczne walory okolicy.

Oczywiście bardzo ważna była cena działki. Miała ona wpływ na decyzję o wyborze lokalizacji co trzeciej osoby stawiającej dom w 2022 roku. 21 proc. działkę otrzymało w ramach darowizny lub spadku. O wyborze działki decydowały też odległość od miejsca pracy (17 proc.), miejsca zamieszkania najbliższej rodziny (17 proc.), przedszkola lub szkoły dzieci (12 proc.), miejsca zamieszkania przyjaciół i znajomych (5 proc.).

Jaki domy jednorodzinne budują Polacy? Niskie, ale z tarasem

W 2022 roku już kolejny rok z rzędu Polacy najczęściej wybierali obiekty jednokondygnacyjne lub domy parterowe z poddaszem użytkowym. Natomiast 31 proc. wybrało domy parterowe bez poddasza. 18 proc. respondentów zdeklarowało, że budowało domy jednopiętrowe. Natomiast na projekty z dwoma lub większą liczbą pięter zdecydował się 1 proc. inwestorów.

Porównując te wyniki z poprzednimi edycjami Raportu o budowie domów w Polsce, widać, że Polacy coraz rzadziej decydują się na większą liczbę kondygnacji, a odsetek budynków dwupiętrowych lub wyższych zmalał w porównaniu z poprzednią edycją badania o 6 p.p. – wskazuje Oferteo.pl

Ciekawe, że choć decydujemy się na niskie konstrukcje, to jedynie 13 proc. nowo wybudowanych domów nie miało tarasu ani balkonu. Też pierwszy cieszy się o wiele większą popularnością, bo zdecydowało się na uwzględnienie go w projekcie 62 proc. respondentów. Co dziesiąty zdeklarował, że zdecydował się na balkon. 15 proc. domów miało i taras, i balkon.

W dawnych czasach piwnice w domach były głównie miejscem przechowywania żywności ze względu na utrzymującą się tam niską temperaturę. Współcześnie często służą one jako komórka lub składzik – wskazuje Oferteo.pl w Raporcie o budowie domów.

I dodaje, że najchętniej wybierane obecnie projekty nie uwzględniają podpiwniczenia. W 2022 roku tylko 8 proc. nowo wybudowanych domów było podpiwniczonych. Coraz częściej za to wybieramy garaż. Na jego budowę zdecydowało się, że 53 proc. inwestorów.

Trudności w budowie domów. Pieniądze spędzają nam sen z powiek

Dla 35 proc. największym problemem przy budowie własnego domu były zaniżone budżety inwestycji i trudności z jego zbilansowaniem (34 proc.). Dla podobnego odsetka inwestorów (34 proc.) największą trudnością okazały się formalności prawne.

Co trzeci inwestor deklarował, że trudność sprawiło mu znalezienie ekipy budowlanej. 27 proc. respondentów miało również problemy w sprawowaniu nadzoru nad fachowcami. Problematyczny dla niektórych osób był zakup materiałów budowlanych. Brak dostępności tego typu towarów utrudniło budowę 16 proc. badanych. Podobny odsetek zmagał się z wyborem projektu (15 proc.) oraz decyzją w kwestii zakupu działki (13 proc.) – wylicza Oferteo w Raporcie.

Mniej problemów mieliśmy z uzyskaniem kredytowania (10 proc.). Dla 7 proc. kłopoty osobiste miały wpływ na proces budowy, to więcej niż na przykład czysto techniczne trudności z związane z zabezpieczeniem placu budowy (5 proc.).

Budowa domu we własnym zakresie. Malujemy ściany i układamy podłogi

Tylko 4 proc. badanych całkowicie wybudowało dom we własnym zakresie, ale aż 82 proc. przyznało, że sporo prac wykonywało samemu. Najczęściej malowali ściany (75 proc.), wnosili meble (62 proc.) i je składali (20 proc.), układali płytki i panele (49 proc.), montowali armaturę (41 proc.) i płyty gipsowo-kartonowe (35 proc.). Instalację elektryczną na własną rękę wykonało 31 proc. ankietowanych, a hydrauliczną 17 proc. Montażem urządzeń smart-home zajęło się 19 proc.

Rzadziej podejmujemy się bardziej specjalistycznych prac, zwłaszcza tych wymagających odpowiedniej wiedzy i sprzętu:

REKLAMA
  • brukowanie (15 proc.)
  • tynkowanie (13 proc.)
  • murowanie (13 proc.)
  • montaż okien i drzwi (9 proc.).
  • montaż instalacji gazowej (2 proc.).
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA