REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Takie domy budują teraz Polacy. Mała drewniana chatka bez pozwolenia nie porywa zbyt wielu

Raport o budowie domów w Polsce jest publikowany co roku przez serwis Oferteo.pl. Analiza ukazuje najważniejsze trendy w budownictwie jednorodzinnym. Chcesz poznać, jakie domy w ubiegłym roku budowali Polacy? Oto podsumowanie.

09.02.2023
19:07
Takie domy budują teraz Polacy. Mała drewniana chatka bez pozwolenia nie porywa zbyt wielu
REKLAMA

Dom czy mieszkanie? – wielu Polaków zdecydowanych na inwestycję, zastanawia się, co wybrać. A to dopiero początek drogi Bo jeśli dom, to duży czy mały? Piętrowy czy parterowy. W jakiej technologii ma być zbudowany? Raport Oferteo.pl pozwala poznać odpowiedzi na te pytania i najważniejsze trendy.

REKLAMA

Domy bez pozwolenia nie porwały Polaków

Jednym z kluczowych czynników, które mają wpływ na cały proces inwestycyjny jest metraż obiektu. Podobnie jak w zeszłym roku największa liczba respondentów (42 proc.) zadeklarowała, że wybrana przez nich powierzchnia użytkowa domu mieści się w przedziale 101-150 mkw.

undefined

23 proc. zdecydowało się na większy metraż, w przedziale między 151 a 200 mkw. Jeszcze większe o powierzchni od 201 mkw. w górę, stanowiły 11 proc. nowo wybudowanych domów. Zaledwie 1 proc. inwestorów postawiło dom mniejszy niż 50 mkw., a budynki o powierzchni od 51 do 75 mkw. stanowiły jedynie 6 proc. wszystkich inwestycji, mimo że postawienie domu do 70 mkw. jest dużo prostsze, ponieważ nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę.

Domy murowane zdecydowanie popularniejsze od drewnianych

Typowy nowo powstający dom w Polsce w 2022 roku został zbudowany techniką murowania, bo aż 82 proc. inwestorów wybrało właśnie tę opcję i jest to o 6 p.p. więcej niż w roku poprzednim.

Równocześnie spadło zainteresowanie wykonaniem domu metodą szkieletową z drewna. Pozostali inwestorzy decydowali się na wykorzystanie prefabrykatów.

Do pokrycia dachów chętniej wybierano dachówki ceramiczne od blachodachówki. Najpopularniejsze okazały się dachówki ceramiczne (41 proc. po wzroście o 7 p.p.). Rzadziej decydowano się na blachodachówki (38 proc.), które w poprzednim roku były najczęściej wybieranym sposobem pokrycia (42 proc.) oraz dachówki cementowe (po 14 proc. w 2021 i 2022 roku).

Projekt domu szyty na miarę

Jeśli chodzi o projekt, to może on pochodzić z różnych źródeł, ale decydujący się na dom najczęściej wybierali gotowe projekty (37 proc.), ponieważ są one uniwersalne i tańsze od projektu indywidualnego – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl. 23 proc. badanych modyfikowało zakupiony gotowy projekt tak, aby był zgodny z ich potrzebami. Nieco więcej, bo co czwarty ankietowany (27 proc.) decydował się na opracowanie projektu indywidualnego we współpracy ze specjalistą,

REKLAMA

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku. Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA