REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Polacy rzucili się budować domy. A tu taka pułapka

Polacy nie ustają w spełnianiu marzeń o własnym domu. I nie ma znaczenia, że problemy z zaopatrzeniem i rosnące zapotrzebowanie wywindowały ceny materiałów budowlanych do nieoglądanych jeszcze poziomów ani że czas oczekiwania na wybraną ekipę wydłużył się do pół roku.

06.08.2022
12:00
Polacy rzucili się budować domy. A tu taka pułapka
REKLAMA

Budowa domów w Polsce nie zwalnia. Mimo rosnących kosztów w 2021 roku oddano do użytku o 18 proc. więcej budynków mieszkalnych niż rok wcześniej. Aż 97 proc. stanowiły budynki jednorodzinne – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.Serwis Oferteo.pl postanowił sprawdzić, jak w tych warunkach radzili sobie inwestorzy. Autorzy badania zapytali Polaków o:

REKLAMA

● trudności w znalezieniu wykonawców
● czas oczekiwania na rozpoczęcie prac
● co zdecydowało o wyborze ekipy
● okoliczności rezygnacji z pomocy fachowców na rzecz wykonania prac samodzielnie

Okazuje się, że jedną z najbardziej dokuczliwych przeszkód, na które budujący domy natrafiali w 2021 roku, był przedłużony czas oczekiwania na podjęcie prac przez fachowców. Aż 27 proc. czekało na ekipę 2-6 miesięcy, 21 proc.: 2-4 tygodni, 20 proc.: 1-2 miesiące. Zaledwie 13 proc. mogło liczyć na podjęcie prac w ciągu tygodnia.

Budowa domu. Polacy stawiają na ekipy z referencjami

Czym kierowali się budujący dom, decydując się na zatrudnienie ekipy? Wychodzi na to, że wciąż największą uwagę inwestorzy przywiązują do referencji. Takiej odpowiedzi udzieliła blisko połowa ankietowanych.

Dla 43 proc. ważna była cena usług, a dla 41 proc. wrażenie, jakie wywarła ekipa w bezpośrednim kontakcie. Na kolejnych miejscach znalazły się polecenie znajomych (39 proc.), dostępność fachowców (37 proc.) i opinie w internecie (25 proc.).

Szukając wykonawców do budowy domu, warto wziąć pod uwagę opinie poprzednich klientów. Radziłbym również dokładne porównanie cen takich usług u różnych firm. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze stron internetowych, które oferują możliwość wystawiania ocen wykonawcom i kontaktu z nimi. Można wtedy z wyprzedzeniem ustalić np. przewidywane koszty inwestycji – radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

30 proc. inwestorów korzystało z usług jednego wykonawcy przy budowie domu, zdecydowana większość zlecała prace kilku firmom.

Taka decyzja może wiązać się z potrzebą wygospodarowania większej ilości czasu na poszukiwania ekip budowlanych. Plusem jest jednak możliwość indywidualnego dopasowania zakresu prac do potrzeb i budżetu w trakcie realizowania inwestycji – wskazują eksperci Oferteo.pl

Chcesz zaoszczędzić na budowie domu? Zrób to sam…

Ponad 80 proc. badanych zdecydowało się na wykonanie części robót we własnym zakresie. Najczęściej chodziło o proste prace, jak wniesienie mebli (78 proc.), malowanie (72 proc.) czy położenie parkietu (58 proc.).

REKLAMA

O wiele rzadziej inwestorzy decydowali się na samodzielny montaż instalacji centralnego ogrzewania (19 proc.), okien i drzwi (16 proc.) oraz tynkowania (13 proc.).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA