REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości /
  3. Pieniądze

Budują, płacą i płaczą. Chcieli spełnić marzenie o własnym domku za miastem, teraz mają problem

Ci, którzy zaczęli budować w ostatnim czasie swój wymarzony dom ze zgrozą patrzą na rosnące koszty materiałów budowlanych i usług. Ceny przyprawić mogą o ostry ból głowy. Nic dziwnego, że aż 77 proc. osób budujących domy w Polsce przekroczyło budżet

26.06.2022
9:34
REKLAMA

Jednym z kluczowych elementów planowania inwestycji jest określenie budżetu. Obecnie zadanie to jest dodatkowo utrudnione przez niestabilną sytuację na rynku materiałów budowlanych.

REKLAMA

W Raporcie o budowie domów w Polsce, opracowanym przez Oferteo.pl, ankietowani wskazali, że najczęściej planowali zapłacić za budowę domu między 400 a 600 tysięcy złotych. W tym przedziale znalazło się blisko 31 proc. wszystkich inwestycji.

Następne były zakresy 200 – 400 tysięcy i 600 – 800 tysięcy złotych, stanowiąc odpowiednio 25 proc. i 20 proc. Najmniej wycen kosztów znalazło się w przedziałach poniżej 200 tysięcy (13 proc.) i powyżej 800 tysięcy (11 proc.). 

W 2021 roku najwięcej domów wybudowanych zostało w województwach mazowieckim i śląskim. Stanowiły one 17 proc. i 12 proc. wszystkich projektów tego typu realizowanych w Polsce. To właśnie w tych regionach powstawało najwięcej inwestycji kosztujących powyżej 800 tysięcy złotych.

Koszty szacunkowe a rzeczywiste. Wiele osób się zdziwiło

Ubiegły rok upłynął pod znakiem rosnących kosztów budowy. Z tego powodu szacunkowe wyceny nie zawsze znajdowały odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dla blisko 77 proc. Polaków ostateczny koszt budowy był wyższy niż zaplanowany na starcie inwestycji. Zaledwie 5 proc. osób poniosło niższe wydatki na budowę niż wcześniej założyło. 

Najczęściej nieoczekiwane dodatkowe koszty dotyczyły cen materiałów. Sytuację taką zasygnalizowało 89 proc. osób, które ostatecznie zapłaciły więcej niż planowały.

We znaki dała się im również podwyżka stawek za robociznę (58 proc.) oraz nieprzewidziane, dodatkowe naprawy i prace (33 proc.). Wzrost kosztów wynosił zazwyczaj około 20 proc. względem całości szacowanego budżetu.

Sposób finansowania inwestycji. Ratunkiem okazał się kredyt

Niezaplanowany wzrost kosztów może być problematyczny zwłaszcza dla osób realizujących inwestycje środkami pochodzącymi z kredytu bankowego.

W 2021 roku 53 proc. Polaków zdecydowało się na właśnie taką formę sfinansowania budowy domu.

REKLAMA

Jednym ze sposobów obniżenia kosztów może być samodzielne wykonanie części prac. Odsetek osób decydujących się na taki krok był wyższy wśród kredytobiorców.

Najczęściej inwestorzy we własnym zakresie wykonywali prace wykończeniowe, jak np. malowanie, oraz porządkowe: wnoszenie i ustawianie mebli.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA