REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Szalony wzrost cen materiałów budowlanych nie zwalnia tempa. Stawianie domu coraz droższe

Prawie o 30 proc. wzrosły ceny materiałów budowlanych w ciągu ostatniego roku. Tak wynika z raportu rynkowego, który właśnie opublikowała Grupa PSB. Co najmniej o połowę od marca 2021 r. podrożały materiały izolacyjne czy płyty OSB. Tak szybko rosnące ceny materiałów budowlanych sprawiają, że perspektywa zahamowania wzrostu cen mieszkań oddala się.

11.04.2022
13:43
Ceny materiałów budowlanych. W tym segmencie inflacja sięga prawie 30 proc.
REKLAMA

Ceny w marcu 2022 r., w stosunku do marca 2021 r., średnio wzrosły o prawie 30 proc. Odnotowano wzrosty we wszystkich 20 grupach towarowych – czytamy w raporcie Grupy PSB, polskiej sieci hurtowni w budowlanych.

REKLAMA

Wśród liderów wzrostu cen są izolacje termiczne (+63 proc.), płyty OSB (+50 proc.), sucha zabudowa (+43 proc.), dachy, rynny (+37 proc.), ściany, kominy (+37 proc.), otoczenie domu (+35 proc.) i izolacje wodochronne (+33 proc.). O co najmniej jedną piątą podrożały także artykuły z działów ogród i hobby, instalacje, ogrzewanie, motoryzacja, wykończenia, płytki, łazienki, kuchnie (+23 proc.), cement, wapno (+22 proc.), stolarka (+21 proc.) i narzędzia (+20 proc.).

 class="wp-image-1768924"

Błyskawicznie rosnące ceny materiałów budowlanych to jeden z głównych czynników wpływających na wzrost cen mieszkań. Jak czytamy w analizie HRE Investments, dwucyfrowa inflacja i potężny napływ uchodźców powodują, że inwestowanie na rynku mieszkaniowym zyskuje nowych zwolenników pomimo znacznego pogorszenia sytuacji na rynku kredytów hipotecznych.

Trwająca od późnej jesieni seria podwyżek stóp procentowych sprawiła, że rata typowego kredytu mieszkaniowego wzrosła już o około 60 proc., a do tego zdolność kredytowa Polaków spadła o 30-40 proc. Jakby tego było mało, KNF polecił bankom ograniczenie udzielania nowych kredytów hipotecznych.

REKLAMA

To wszystko – wraz z pogorszeniem nastrojów w związku z wojną Rosji przeciw Ukrainie – powinno na zdrowy rozum wywołać załamanie na rynku nowych mieszkań, ale na razie efekt był odwrotny. W marcu Polacy wystąpili bowiem o kredyty mieszkaniowe o łącznej wartości 19-20 miliardów złotych. To nowy rekord.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA