Budujesz albo remontujesz? Nie ma chyba gorszego momentu. Ceny materiałów budowlanych wystrzeliły w kosmos. W listopadzie 2021 r., w stosunku do listopada 2020 r., wzrosły średnio o prawie 23 proc. Odnotowano wzrosty we wszystkich 20 grupach towarowych.
Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów cen. A te bez przerwy szybują w górę. Listopad przyniósł kolejne rekordy w składach budowlanych. Już wcześniej było drogo, ale nigdy tak bardzo.
Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2021 r., w stosunku do listopada 2020 r., średnio wzrosły o prawie 23 proc. Ceny w okresie I-XI 2021 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., wzrosły średnio wzrosły o ponad 11 proc. Dla porównania ceny w październiku 2021 r., w stosunku do października 2020 r., średnio wzrosły o 20,5 proc.
Ceny materiałów budowlanych szaleją
Wśród badanych towarów, najbardziej podrożały płyty OSB (+80 proc.), izolacje termiczne (+57 proc.), sucha zabudowa (+49 proc.), dachy, rynny (+21 proc.), ściany, kominy (+18 proc.), izolacje wodochronne (+17 proc.), instalacje, ogrzewanie (+17 proc.), oświetlenie, elektryka (+13 proc.), motoryzacja (+13 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (+13 proc.), narzędzia (+13 proc.), otoczenie domu (+12 proc.), stolarka (+12 proc.), ogród i hobby (+12 proc.), wykończenia (+12 proc.), chemia budowlana (+10 proc.), wyposażenie, AGD (+9 proc.), farby, lakiery (+8 proc.), dekoracje (+7 proc.) oraz cement, wapno (+6 proc.).
O ile jeszcze w tegorocznym styczniu ich stawki szły w górę w średnim tempie 1,8 proc. rdr, o tyle w listopadzie poszły w górę o prawie 23 proc. Oznacza to kolejny spektakularny rekord oraz sygnał utrzymania tendencji wzrostowej w nadchodzącym dużymi krokami nowym roku.
Choć postępująca drożyzna materiałów budowlanych wynika z solidarnego odbicia stawek praktycznie wszystkich składowych prezentowanej grupy towarowej, to tylko trzy z nich – płyty OSB, sucha zabudowa oraz izolacje termiczne wyróżniają na tle pozostałych horrendalną wręcz skalą zwyżki rzędu 49-80 proc.
Co ciekawe, płyty OSB, absolutny lider hossy na rodzimym rynku materiałów budowlanych, drożejące dwa miesiące wcześniej o 124,7 proc., teraz wyhamowały do 80 proc., co jednak trudno uznać za zwiastun szeroko pojętej korekty.
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę na dość skromny wymiar rocznej zwyżki cementu i wapnia, czyli materiałów najpowszechniej stosowanych na budowach, które podrożały o zaledwie 6 proc., czyli najmniej z całej stawki monitorowanej przez PSB grupy towarowej. Co także warte podkreślenia, w żadnym jej punkcie ponownie nie zanotowano cenowego regresu.
Dlaczego materiały budowlane drożeją tak szybko?
Jarosław Jędrzyński, analityk serwisu rynekpierwotny.pl, podkreśla, że rynek pozostaje pod ogromną presją popytu ze strony największych gospodarek świata. Swoje robią też rosnące koszty energii czy powoli eliminowane, ale wciąż odczuwalne zakłócenia w łańcuchach dostaw.
Sytuację krajowego popytu dodatkowo komplikuje rekordowo słaba złotówka, windująca koszty niezbędnego do produkcji większości materiałów importu surowców czy komponentów.
Jeżeli globalnej gospodarki poważnie nie zakłóci jakaś czynnik o charakterze nadzwyczajnym, np. definitywne załamanie sektora deweloperskiego w Chinach, wskaźnik dynamiki cen materiałów budowlanych komunikowany przez Grupę PSB, z powodzeniem może już niebawem poszybować na kolejne niewiarygodne poziomy
– uważa Jarosław Jędrzyński z serwisu rynekpierwotny.pl.