REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Polacy nadal świrują na punkcie domu na wsi. Nie uwierzycie jak bardzo

Polacy, którzy do tej pory chcieli budować dom, skupiali się zazwyczaj na projekcie budynku i wnętrza. Obecnie oprócz marzeń związanych z samą budową, coraz częściej zwracają uwagę na otoczenie. Z raportu o budowie domów przygotowanego przez Oferteo.pl. wynika, że 65 proc. Polaków przy wyborze działki bardzo często kieruje się czymś jeszcze.

14.04.2023
18:57
REKLAMA

W 2022 roku ponad połowa (59 proc.) ankietowanych zdecydowała się na budowę domu, ponieważ chciała zrealizować marzenie – wynika z danych Oferteo.pl. Co roku to najistotniejszy czynnik wpływający na decyzję o rozpoczęciu inwestycji. Odsetek osób udzielających takiej odpowiedzi był wyższy o 7 proc. w porównaniu z poprzednią edycją badania. Dla co 3. osoby istotną motywacją była chęć posiadania ogrodu.

REKLAMA

Mały własny domek na wsi. To marzenie wielu Polaków

Autorzy raportu z Oferteo.pl wskazują, że wśród inwestorów widoczna jest tendencja dotycząca wyprowadzania się z miast. Chęć zamieszkania na wsi motywowała do budowy domu 27 proc. respondentów. Podobny odsetek osób wskazywał, że zdecydowały się na dom, ponieważ zależało im na zwiększeniu powierzchni mieszkalnej. Co dziesiąty respondent przyznał, że do decyzji o budowie skłoniły go narodziny dzieci.

Podczas podejmowania decyzji o budowie istotne były też kwestie finansowe. Jedna piąta respondentów uważała, że budowa domu jest bardziej opłacalna niż zakup mieszkania i to właśnie stanowiło motywację do rozpoczęcia inwestycji. Podobny odsetek (21 proc.) badanych podjął się budowy, gdyż posiadał już wcześniej działkę budowlaną i chciał ją zagospodarować.

Dom może stanowić dobre zabezpieczenie finansowe na przyszłość. 1 na 10 osób uzasadniała chęć budowy ulokowaniem pieniędzy. Dla 5 proc. respondentów istotny był również czynnik inflacyjny. Zdecydowali się oni na taką inwestycję, gdyż obawiali się rosnących kosztów.

Okolica ważniejsza niż cena działki

Wybierając działkę budowlaną, na której chcemy postawić dom, decydujemy się również na miejsce, w którym zamierzamy żyć przez najbliższe lata. Najważniejszym decydującym czynnikiem dla 65 proc. inwestorów są walory estetyczne okolicy. Drugim z kolei czynnikiem, który wpływał na wybór działki, była cena. Determinowała ona decyzję blisko co trzeciej osoby stawiającej dom w 2022 roku. 21 proc. respondentów nie miało jednak takiego dylematu, gdyż działkę otrzymało w ramach darowizny lub spadku.

Ostatnim czynnikiem była odległość od różnych istotnych dla rodziny lokalizacji: miejsca pracy (17 proc.), miejsca zamieszkania najbliższej rodziny (17 proc.), przedszkola lub szkoły dzieci (12 proc.) czy miejsca zamieszkania przyjaciół i znajomych (5 proc.).

Odnotowano również, że najczęściej domy budowano na wsi lub terenach podmiejskich. Odpowiedzi takiej udzieliło 68 proc. ankietowanych.

REKLAMA

Dane pochodzą z raportu o budowie domów w Polsce, przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA