REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Nowa moda wśród budujących domy jednorodzinne. Absolutny hit w naszym kraju

W opinii Oferteo.pl inwestorzy, którzy w 2022 roku zbudowali dom, najczęściej decydowali się na budynki parterowe. Według raportu o budowie domów w Polsce, 81 proc. wszystkich realizacji dotyczyły właśnie tego typu obiektów. Coraz rzadziej budowane są domy podpiwniczone. W porównaniu z zeszłym rokiem ich odsetek zmniejszył się o 5 p.p. i obecnie wynosi 8 proc.

25.06.2023
18:32
Nowa moda wśród budujących domy jednorodzinne. Absolutny hit w naszym kraju
REKLAMA

Ciekawe, jakie domy budują Polacy? – zainteresowało się niedawno Oferteo.pl i postanowiło zapytać tych, którzy w ubiegłym roku szarpnęli się na taką inwestycję o parę spraw. Na przykład:

REKLAMA
  • liczbę kondygnacji użytkowych
  • uwzględnienia w projekcie tarasu lub balkonu
  • garażu
  • piwnicy

Domy parterowe hitem wśród inwestorów

Oferteo.pl wskazuje, że budujący domy, muszą na wczesnym etapie projektowania zdecydować, ile pięter ma mieć budynek.

W 2022 roku po raz kolejny najczęściej decydowano się na jednokondygnacyjne konstrukcje. Połowa respondentów budowała domy parterowe z poddaszem użytkowym. Natomiast 31 proc. wybrało projekty parterowe bez poddasza – wskazują autorzy raportu.

18 proc. ankietowanych zdeklarowało, że budowało domy jednopiętrowe. Natomiast na projekty z dwoma lub większą liczbą pięter zdecydował się zaledwie 1 proc. inwestorów. Porównując wyniki z poprzednimi edycjami raportu o budowie domów w Polsce, widać, że Polacy coraz rzadziej decydują się na większą liczbę kondygnacji, a odsetek budynków dwupiętrowych lub wyższych zmalał w porównaniu z poprzednią edycją badania o 6 p.p.

Nowe domy: taras albo balkon i garaż

W dawnych czasach piwnice w domach były głównie miejscem przechowywania żywności ze względu na utrzymującą się tam niską temperaturę. Współcześnie często służą one jako komórka lub tzw. składzik. Jak wskazuje ekspert z Oferteo.pl nowoczesne projekty domów coraz rzadziej uwzględniają ich obecność. W Polsce w 2022 roku zaledwie 8 proc. nowo wybudowanych domów było podpiwniczonych.

REKLAMA

Zaletą budowy domu jest możliwość postawienia garażu. Odnotowano, że na jego budowę zdecydowało się 53 proc. budujących nowy dom. Z badania wynika również, że zaledwie 13 proc. nowych budynków nie ma tarasu ani balkonu. Na sam taras zdecydowało się 62 proc. respondentów. Co dziesiąta osoba zdeklarowała, że jej dom ma balkon. Natomiast 15 proc. stanowiły projekty uwzględniające obecność obu tych elementów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA