REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Marzy ci się budowa domu? Najpierw zobacz, z czym mierzą się Polacy, którzy się na to porwali

Każdy, kto się porwał na budowę własnego domu, wie, że sielanka to to nie jest. Najpierw trzeba załatwić kredyt w banku, co w samo w sobie może przekształcić się w osobną epopeję. Następnie załatwiamy projekt i w końcu przychodzi czas na realizację. A potem szybko trzeba zejść na ziemię, bo koszty mogą zacząć pożerać wszystkie oszczędności, a topniejący błyskawicznie budżet przyprawić o ból głowy.

23.02.2023
6:01
Marzy ci się budowa domu? Najpierw zobacz, z czym mierzą się Polacy, którzy się na to porwali
REKLAMA

78 proc. Polaków budujących domy w 2022 roku wydało więcej pieniędzy, niż zakładał początkowy kosztorys. Najczęściej deklarowali, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych o 26-50 proc. – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce przygotowanego przez Oferteo.pl.

REKLAMA

Budujemy duże domy, nie liczymy się z wyższymi kosztami

Mimo rosnących wzrostu cen za usługi i materiały budowlane Polacy w 2022 r. nie rezygnowali ze stawiania domów o dużym metrażu.

Zazwyczaj wybierali domy o powierzchni użytkowej od 101 do 150 mkw., a zakładany budżet wynosił 401-600 tys. zł. Następnie były przedziały od 201 do 400 tys. zł (22 proc.) oraz od 601 do 800 tys. zł (19 proc.) – wynika z danych Oferteo. Rzadziej deklarowano budżety skrajnie niskie lub wysokie.

W przypadku tych pierwszych domy wycenione poniżej 200 tys. zł stanowiły jedynie 8 proc. wszystkich budowanych w 2022 r. Częściej wybierano domy droższe, wyceniane na powyżej 801 tys. zł (19 proc).

Zdecydowana większość deklarowała, że nie zmieściła się w zakładanych środkach na budowę domu (78 proc.), Tylko niektórzy mieli nosa do planowania budżetu, informując, że zmieścili się kosztach przewidzianych na inwestycję (17 proc.). Jest jeszcze niewielka grupa osób (5 proc.), która zdeklarowała, że finalnie zapłaciła mniej, niż wstępnie przewidywali.

Za materiały budowlane i fachowców trzeba było zapłacić więcej

Ciężko w obecnej sytuacji inwestorom przewidzieć, jaką kwotą zakończy się budowa domu. Najczęściej najwyższe koszty były związane z rosnącą ceną materiałów. Taką sytuację zdeklarowało 90 proc. tych, którzy w 2022 r. przekroczyły budżet w trakcie budowy domu. Często niedoszacowane były koszty wynajęcia ekip budowlanych i wykończeniowych (71 proc.).

Czasami w trakcie budowy okazywało się, że w wyniku pomyłki czy zdarzeń losowych trzeba opłacić nieprzewidziane wcześniej dodatkowe prace i poprawki. Koszty tego typu były wyższe niż przewidywane dla 39 proc. inwestorów, którzy przekroczyli budżet. Odnotowano również, że budżet nadwyrężały opłaty związane z transportem (20 proc.), formalnościami (10 proc.) oraz wykonaniem projektu (7 proc.).

Większość domów sfinansowano z kredytów

Większość Polaków, bo aż 53 proc. deklarowało, że fundusze na budowę domu pochodziły z kredytu hipotecznego. Niespełna 47 proc. budujących w 2022 r. postawiła dom za gotówkę. Dla 38 proc. inwestorów ten sposób finansowania pokrył jedynie część wydatków, a znaczna mniejszość, bo 15 proc. budowało całość korzystając tylko z kredytu.

REKLAMA

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 r. Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA