Z rynku pracy płyną świetne wieści - liczba ogłoszeń we wrześniu była wyższa o 12 proc. niż rok wcześniej. Takiego wysypu rekrutacji nie było już od dawna. Największy aż 400-krotny wzrost liczby ofert opublikowanych w ostatnim czasie dotyczy menedżerów specjalizujących się w IT.
W ubiegłym roku jesienią spadki w liczbie rekrutacji sięgały ponad 20 proc. r/r. Jednak we wrześniu 2024 r. pracodawcy opublikowali 288 260 nowych ofert pracy. W porównaniu z wrześniem 2023 r. to więcej o 30 949 (wzrost o 12 proc.) i o 4 181 ofert więcej w porównaniu z lipcem 2024 r. (wzrost o 1 proc.) - wynika z danych zebranych przez system rekrutacyjny Element dla Grant Thornton na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce.
Z miesiąca na miesiąc przybywa ofert pracy
Wrześniowe dane wskazują, że mamy do czynienia na rynku pracy z rekordowym wzrostem w stosunku do ostatnich dwóch lat – większą dodatnią dynamikę roczną ofert odnotowano w marcu 2022 r. Jednak o tego czasu popyt na pracowników zaczął gwałtownie spadać w związku z wybuchem wojny w Ukrainie oraz skokowym wzrostem kosztów energii. Teraz jednak wszystko zmierza w dobrą stronę, bo trend kolejny miesiąc z rzędu poszedł w górę - średnia roczna dynamika z ostatnich trzech miesięcy wzrosła we wrześniu z 0 do 4 proc.
Wrzesień był kolejnym miesiącem ekspansji polskiego rynku pracy. Trend przyrostu liczby nowych procesów rekrutacyjnych jest bardzo wyraźny i stabilny. To świetna wiadomość, bo pokazuje, że pracodawcy w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość – odczuwają wzrost popytu i wierzą, że jest to efekt długotrwały - mówi Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego Grant Thornton.
I dodaje, że jest to z pewnością pewne wyzwanie dla firm, ponieważ muszą one walczyć o pracowników, co powoduje wzrost kosztów pracy, ale z punktu widzenia całej gospodarki jest to z pewnością lepsza sytuacja niż spadek popytu na pracę, który obserwowaliśmy jeszcze niespełna rok temu.
Najnowszy raport wskazuje, że wzrost liczby ofert pracy we wrześniu spowodował, że ścieżka z 2024 r. zbliżyła się do ścieżek z 2022, 2021 i 2019 r. oraz przegoniła tę z 2023 r.
Choć w sierpniu liczba ofert ponownie zaliczyła lekki spadek, to ścieżka 2024 r. utrzymała swój stały bieg i we wrześniu nadal znajduje się w pobliżu ścieżek z poprzednich lat. Aktualny wynik 288 tys. ofert jest o 10 tys. wyższy niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Do poziomu z września 2022 r. brakuje teraz 25 tys. ofert, a do września 2021 r. – 35 tys. ofert - czytamy w raporcie.
Eksperci z Grant Thornton prognozują, że sytuacja pracowników na rynku pracy może się ustabilizować na jesieni. I argumentują, to tym, że w poprzednich latach patrząc na ścieżki w okresie sierpień-październik niemal w każdym badanym roku sytuacja na rynku była stabilna.
Więcej informacji z rynku pracy przeczytasz na Bizblog.pl:
Kogo szukają pracodawcy? Niektórych wezmą z ulicy
Z miesiąca na miesiąc pracownicy mogą przebierać w coraz większej liczbie ofert. We wrześniu 2024 r. pracodawcy zwiększyli liczbę rekrutacji w zawodach medycznych, dla których opublikowali aż o 24 proc. więcej ofert niż rok wcześniej. Najbardziej w tej grupie są poszukiwani ratownicy medyczni (wzrost liczby ofert o 44 proc. r/r), lekarze (wzrost o 36 proc. r/r) oraz pielęgniarki (36 proc. r/r).
Nadal duże wzięcie mają pracownicy fizyczni - pracodawcy opublikowali dla nich o 13 proc. więcej ofert niż rok wcześniej. W tej grupie największą dynamikę odnotowano dla kasjerów/sprzedawców (20 proc. więcej r/r), magazynierów (o 13 proc. więcej r/r) i kierowców (o 8 proc. więcej r/r). Na nieznacznym plusie znalazły się też zawody z branży marketing i sprzedaż (jedynie 1 proc. więcej oferty niż przed rokiem).
Z kolei branża IT odnotowała 5-proc. wzrost ofert pracy r/r, jednak warto zwrócić uwagę, że szczególnie jeden zawód cieszy się ogromną popularnością - CIO/dyrektor IT, którego pracodawcy poszukują aż o 400 proc. częściej niż jeszcze przed rokiem.
Mimo dobrych danych w niektórych branżach odnotowano spadki w rekrutacjach. Wśród finansistów ofert pracy było mniej o 15 proc. r/r, HR-owców p 10 proc. r/r, a wśród prawników (-7 proc.).
Choć w sektorach IT i HR, z którymi jestem najbliżej związany, nie dostrzegam jeszcze znaczącej poprawy,
to optymizmem napawa wzrost liczby publikowanych ofert pracy w innych branżach, takich jak opieka
zdrowotna czy prace fizyczne. W IT również można zauważyć subtelne odbicie, co może sugerować,
że właśnie w tych kluczowych obszarach rynku pracy zaczyna kształtować się pozytywny trend - komentuje wyniki badania Maciej Michalewski, CEO Element. System Rekrutacyjny.
I zwraca uwagę, że mimo to, rekruterzy oraz firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania nadal z pewnym niepokojem spoglądają w przyszłość. Obserwuję sytuację na rynku pracy z szerokiej perspektywy i mam nadzieję, że nadchodzące miesiące przyniosą dalsze, pozytywne sygnały.