REKLAMA

W tych zawodach biorą do pracy z miejsca. Skończyły się tłuste lata dla IT

Kolejny miesiąc nie przynosi dobrych wieści dla pracowników IT - szukanie nowego miejsca pracy może być dla nich udręką, bo liczba ofert dla tej grupy pracowników spadła diametralnie. Z kolei w innych branżach jest w czym wybierać - pracownicy fizyczni wciąż są na topie, ale bardziej od nich pracodawcy szukają rąk do pracy w sektorze medycznym.

W tych zawodach biorą do pracy z miejsca. Skończyły się tłuste lata dla IT
REKLAMA

Na rynku pracy właściwie dzieje się całkiem dobrze i nawet jest coraz lepiej. W czerwcu 2024 r. pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 274 tys. nowych ogłoszeń o pracę. Co prawda jest to spadek o 2 proc. r/r, natomiast trend kolejny miesiąc z rzędu poszedł w górę - średnia roczna dynamika z ostatnich trzech miesięcy wzrosła w czerwcu z -12 proc. do -6 proc. - wynika z najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton.

REKLAMA

Wydaje się, że rynek pracy w Polsce jako całość zmierza stopniowo w dobrą stronę. Dodatkowo,
spływają pozytywne informacje z USA - wyhamowuje inflacja, rynek pracy ma się coraz lepiej i przybywa inwestycji w sektorze technologicznym. Jeśli ten trend się utrzyma, to po wakacyjnym wypoczynku będziemy mieć na rynku więcej pracy, co jest bardzo pozytywną prognozą! - ocenia Maciej Michalewski CEO Element. System Rekrutacyjny.

Wieje optymizmem na rynku pracy

W czerwcu 2024 r. na rynku pracy było 273 797 nowych ofert pracy. To mniej o ponad 6 tys. ofert w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku (-2 proc. r/r).

To dużo lepszy wynik niż przed miesiącem, kiedy spadek rok do roku wynosił aż 15 proc. Mimo silnych
wahań miesięcznych trend pozostaje pozytywny, ponieważ średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy (co wydaje się najlepszą miarą, biorąc pod uwagę wysoką zmienność danych miesięcznych) wzrosła
w czerwcu z -12 proc. do już tylko -6 proc. i jest najwyższa od dziewięciu miesięcy - wskazują autorzy badania.

A to oznacza, że sytuacja na rynku pracy powoli stabilizuje się.

Spadki liczby ofert pracy są nadal są widoczne, ale do dodatnich odczytów jest już coraz bliżej. Jest to zbieżne z naszymi prognozami makroekonomicznymi, zgodnie z którymi roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w drugim półroczu wyjdzie na plus po ostatnich ujemnych dynamikach - dodają eksperci Grant Thornton.

Z każdym miesiącem przybywa ofert pracy

Natomiast w porównaniu z majem 2024 r. dane są wyjątkowo dobre. Nowych ofert pracy w ogłoszeniach w czerwcu przybyło o 12 697 (czyli o 5 proc. m/m). Prawdopodobnie jest to zasługa ofert ws. prac sezonowych. Jednak eksperci wskazują, że to odbicie w liczbie ofert pojawiło się stosunkowo późno w porównaniu do poprzednich lat, kiedy notowano je w maju, a nawet w kwietniu.

Tegoroczna wiosenna fala sezonowych ofert pracy rozczarowała. W kwietni i maju liczba nowych ogłoszeń o pracę nie rosła tak dynamicznie, jak w poprzednich latach. Być może część pracodawców z różnych powodów (złej pogody albo obawy o popyt) wstrzymywała się z sezonowymi rekrutacjami (np. w turystyce czy rolnictwie) - komentuje Monika Łosiewicz, senior menedżer ds. potencjału ludzkiego Grant Thornton.

I zwraca uwagę, że w czerwcu było już znacznie lepiej i część tego opóźnienia na szczęście udało się odrobić.

W efekcie trzymiesięczna średnioroczna dynamika, a więc nasz główny i najbardziej miarodajny wskaźnik, poszła w górę. To optymistyczny znak przed rozpoczynającym się półroczem - dodaje ekspertka.

Więcej o rynku pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Kogo poszukują pracodawcy?

Jedynie w dwóch kategoriach nastąpił wzrost liczby ofert pracy w czerwcu w porównaniu z czerwcem 2023 r. Największy był w branży medycznej. Pracodawcy opublikowali dla pracowników z tej branży aż o 13 proc. więcej ofert niż rok temu. Największy wzrost (o 43 proc.) odnotowano w ofertach pracy dla ratowników medycznych, pielęgniarek (22 proc.) i lekarzy (6 proc.). Natomiast spadła liczba rekrutacji dla salowych (-6 proc.).

Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy fizyczni - pracodawcy opublikowali dla nich o 7 proc. więcej ogłoszeń niż w ubiegłym roku. Największy wzrost o 12 proc. dotyczył kierowców, następnie magazynierów (10 proc.) i na stanowisku kasjer/sprzedawca (5 proc.). Z kolei mniej niż przed rokiem pracodawcy opublikowali pracowników ochrony (spadek o 8 proc.).

REKLAMA

Pozostałe branże odnotowały spadki. Największe dotyczyły pracowników HR (-32 proc.), IT (-30 proc.) oraz prawników (-24 proc.).


REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA