Barometr Ofert Pracy w czerwcu nieznacznie wzrósł do 258,7 pkt. z 258,2 pkt. w maju. Równo przed rokiem BOP miał wartość 299,4 pkt., ale jak wskazują autorzy nadania liczba wakatów kurczy się od szczytu w maju 2022 r. Po mocnych spadkach w 2023 r., na początku bieżącego roku tendencja spadkowa uległa wyraźnemu wyhamowaniu. – Odbicie jest jednak słabe – zauważają autorzy analizy. Najszybciej pracę znajdziesz w usługach, brakuje pracowników fizycznych, speców od nieruchomości i specjalistów od BHP.
Pracodawcy wciąż niechętnie ogłaszają nowe rekrutacje, ale w niektórych kategoriach ofert pracy liczba wakatów obecnie bije rekordy. Tak jest w przypadku zawodów fizycznych i usługach – wynika z najnowszego Barometru Ofert Pracy, który co miesiąc przygotowują Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy w większości województw. Relatywnie największy wzrost liczby ofert pracy wystąpił w woj. małopolskim, lubuskim oraz świętokrzyskim. Spadek liczby wakatów notujemy z kolei w sześciu województwach. W największym stopniu liczba ogłoszeń zatrudnienia zmalała w województwach lubelskim, opolskim oraz podlaskim – czytamy w komentarzu do wyników badania.
Usługi, pracownicy fizyczni
Analitycy wskazują, że w ubiegłym miesiącu największy wzrost liczby ogłoszonych ofert pracy odnotowano w usługach.
W tej grupie z wyjątkiem lutego, w którym wystąpił niewielki spadek, ogłoszeń zatrudnienia ustawicznie przybywa od samego początku roku – komentują autorzy badania.
Więcej niż przed miesiącem wakatów ukazało się dla przedstawicieli zawodów fizycznych i niewymagających zaawansowanych kwalifikacji.
Liczba ogłaszanych dla tego typu pracowników ofert pracy systematycznie rośnie przez cały bieżący rok. Trzeci miesiąc z rzędu liczba wakatów osiąga historyczne maksimum – czytamy w
Jedyną szeroką grupą zawodową, dla której wakatów w czerwcu ukazało się mniej niż przed miesiącem była grupa zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych – zauważają autorzy badania.
Liczba wakatów w tym wypadku kurczy się trzeci miesiąc z rzędu. Z wyjątkiem pierwszego kwartału 2024 r., w którym obserwowano niewielkie zatrzymanie tendencji spadkowej, wakatów ubywa od sierpnia ub.r.
Więcej wiadomości o rynku pracy w Polsce
Więcej pracy w nieruchomościach
W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych pojawił się symboliczny wzrost.
Relatywnie największy wzrost liczby wakatów w relacji do ubiegłego miesiąca notujemy dla pracowników infolinii (call center), zajmujących się obsługą klienta oraz pracowników biurowych. W tych kategoriach wyhamowanie spadków obserwujemy od początku roku – zauważają analitycy.
Liczba wakatów dla prawników oscyluje wokół zbliżonego poziomu od roku. Pozytywnie wyróżniają się zawody związane z nieruchomościami oraz obsługą klienta, w przypadku których koniunkturalne odbicie jest wyraźne.
Dla pracowników zajmujących się obsługą klienta wakatów sukcesywnie przybywa od pięciu miesięcy. Należy zaznaczyć, iż analogiczne odbicie w nieruchomościach obserwowaliśmy również w ubiegłym roku. Nie uległo ono jednak utrwaleniu, gdyż druga połowa ub. r. dla tego typu pracowników, mimo uruchomienia rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., minęła pod znakiem spadków – zauważają analitycy BIEC i WSIiZ.
Jak dodają, w pozostałych kategoriach liczba wakatów się kurczy, choć w niektórych kategoriach oznaki wypłaszczania tendencji spadkowej (zawody związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi). Największy spadek z kolei wystąpił dla marketingowców, pracowników zaangażowanych w sprzedaż oraz w finansach.
Coraz mniej ofert dla programistów
Wśród grupy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w czerwcu wzrost liczby ogłoszeń o pracy wystąpił tylko w branży budowlanej oraz dla pracowników zaangażowanych w badania i rozwój (R&D).
W pozostałych kategoriach wakatów było mniej niż przed miesiącem, przy czym relatywnie największe spadki notujemy dla pracowników zaangażowanych w handel internetowy, programistów oraz administratorów systemów informatycznych – wyliczają autorzy badania.
Jak dodają, mimo ostatniego spadku, który przerwał czteromiesięczną serię wzrostów, dobra sytuacja utrzymuje się dla pracowników BHP. Od trzech lat liczba wakatów dla tego typu pracowników oscyluje na stałym poziomie.
Do utrwalenia tendencji wzrostowej doszło w branży budowlanej, w której wakatów sukcesywnie przybywa od roku. Z wyjątkiem maja, w którym wystąpił niewielki spadek, wakatów przybywa przez cały bieżący rok. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ubyło ofert pracy dla programistów.
Dalsze kurczenie się liczby ogłoszeń zatrudnienia notujemy również dla inżynierów oraz administratorów systemów informatycznych. W obydwu kategoriach wakatów ubywa od trzech miesięcy, przy czym dla tej drugiej kategorii skala spadków była większa – zaznacza BIEC i WSIiZ.
Ożywienie w usługach
Z czerwcowego Barometru Ofert Pracy wynika, że w zawodach z sektora usług w wzrost liczby ogłoszeń zatrudnienia wystąpił we wszystkich obserwowanych kategoriach ofert.
Relatywnie najwięcej wakatów przybyło dla pracowników branży medialnej, edukacyjnej oraz turystycznej. W tej pierwszej kategorii mimo obecnego wzrostu obserwujemy długookresową tendencję spadkową – zaznaczają analitycy.
Jak dodają, po mocnym zanurkowaniu w drugiej połowie 2023 r. liczba ofert skierowanych do pracowników branży edukacyjnej sukcesywnie rośnie. W turystyce z kolei na skutek czerwcowego wzrostu liczba wakatów po raz kolejny osiągnęła nowe historyczne maksimum.