REKLAMA

Upały męczą pracowników. Rząd chce wprowadzić limit temperatury

Zmiany klimatyczne sprawiają, że tropikalne upały latem zdarzają się w Polsce coraz częściej i trwają coraz dłużej. To duży problem dla setek tysięcy osób, które źle znoszą wysoką temperaturę, bo Kodeks pracy niby wymusza ochronę pracowników przed złymi warunkami pracy, ale nie przewidują maksymalnej dozwolonej temperatury. Zmienić chce to Ministerstwo Rodziny, które już rozpoczęło prace nad zmianą obecnych, nieprzystających do dzisiejszych czasów przepisów.

Upały męczą pracowników. Rząd chce wprowadzić limit temperatury
REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących ochrony pracowników przed niekorzystnymi warunkami pracy. MRPiPS wskazuje, że obecnie w przepisach BHP nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca, a jedynie jej minimalna wysokość – zależna od wykonywanej pracy. 

REKLAMA

Będą nowe przepisy

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze, których celem jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach oraz ochrona pracownic i pracowników przed upałami – poinformował resort.

Ministerstwo wyjaśnia, że obowiązujące w Polsce przepisy BHP nie nadążają za zmieniającymi się realiami klimatycznymi. O ile kwestia minimalnej dozwolonej temperatury jest ściśle określona, to nie ma ustalonych żadnych górnych limitów temperatury. Dziś dni z temperaturą powyżej 30 stopni zdarzają się bardzo często, ale kiedyś były rzadkością i nie widziano potrzeby uregulowania tego w przepisach BHP.

MRPiPS przypomina, że tematyka obciążenia cieplnego pracowników w środowisku gorącym jest od pewnego czasu badana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy w ramach Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy, realizowanego w latach 2023-2025. Nad sprawą pochyliła się również Rada Ochrony Pracy, która w zaleceniu z posiedzenia 7 maja 2024 r. zaleca upowszechnianie problematyki zmian klimatu w środowisku pracy. Rada uważa za niezbędne wypracowanie systemu prac legislacyjnych, który uwzględnia zmiany klimatu w środowisku pracy.

Więcej o świadczeniach socjalnych przeczytacie w tych tekstach:

Wielu pracodawców zgłasza wątpliwości wokół tego, w jakich przypadkach może zwolnić pracowników ze świadczenia pracy albo skrócić godziny pracy. Przejrzyste uregulowanie tej kwestii będzie więc z korzyścią dla wszystkich stron – zwraca uwagę MRPiPS.

Ustalenie uniwersalnej temperatury maksymalnej jest jednak bardzo trudne, ponieważ duże znaczenie mają tu takie zmienne jak przepływ powietrza czy wilgotność, a do tego odczuwanie temperatury jest kwestią indywidualną. Badania pokazują jednak, że osoby powyżej pięćdziesiątki dużo gorzej adaptują się do wysokich temperatur, a bardzo groźne dla zdrowia są nagłe duże zmiany w temperaturze.

Maksymalna temperatura w Europie

REKLAMA

Brak szczegółowych przepisów w tej kwestii nie jest jednak tylko polskim problemem. MRPiPS przyznaje, że Unia Europejska nie ma wspólnych regulacji w tym zakresie, ale apeluje o to Europejska Konfederacja Związków Zawodowych zrzeszająca prawie sto związków zawodowych z całej Europy. Wezwała ona Komisję Europejską do wprowadzenia przepisów określających maksymalną dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy na terenie całej Unii Europejskiej.

W niektórych krajach takie przepisy jednak już funkcjonują, Na przykład limit 28 stopni w pomieszczeniach wprowadzono w Słowenii, a w niektórych krajach maksymalna temperatura jest zależna od wykonywanej pracy. W wielu krajach po przekroczeniu pewnej temperatury pracownik ma prawo do płatnej przerwy od pracy albo odpoczynku w chłodnym pomieszczeniu. Inną możliwością jest taka zmiana organizacji pracy, żeby w czasie największego upału pracownicy mieli przerwę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA