REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze /
  3. Poradniki
  4. Zasiłki - poradniki /

800+. Można już składać wniosek na nowy okres świadczeniowy

W czwartek 1 lutego ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczenia z programu 800+ na kolejne 12 miesięcy. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie, ale do wyboru jest kilka metod, w tym aplikacja mobilna mZUS, która akurat do tego celu nadaje się znakomicie. Czasu na złożenie nowego wniosku jest sporo, ale na niektórych może to zadziałać usypiająco i będą mieli problem z otrzymaniem przelewu od ZUS-u w czerwcu.

01.02.2024
4:01
800+. Można już składać wniosek na nowy okres świadczeniowy
REKLAMA

Od 2024 roku funkcjonuje program 800+, który zastąpił słynny 500+, ale różnica dotyczy wyłącznie wysokości świadczenia wychowawczego. Pozostałe zasady są identyczne, co między innymi oznacza, że co roku trzeba składać nowy wniosek, by utrzymać ciągłość wypłat tych świadczeń. Wnioski na okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. będą przyjmowane już od 1 lutego.

REKLAMA

Zdążyć do 30 czerwca

Nie ma oczywiście powodu, by jak najszybciej złożyć nowy wniosek. Mamy na to bowiem aż trzy miesiące, ale warto pamiętać, że jeśli przegapimy ostateczny termin, to w czerwcu możemy zauważyć brak przelewu z ZUS-u. Aby bowiem zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w czerwcu, wniosek trzeba złożyć do 30 kwietnia.

Jeśli tego terminu nie dotrzymamy, to jeszcze nie wydarzy się tragedia, ponieważ złożenie wniosku do końca czerwca będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze ostatecznie zostanie wypłacone, ale z opóźnieniem. Jeśli jednak złożymy wniosek na nowy okres po 30 czerwca, to świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało nam tylko od miesiąca złożenia wniosku. Innymi słowy, jeśli wniosek złożymy 1 lipca, świadczenie czerwcowe bezpowrotnie przepadnie.

Wnioski o 800+ można składać wyłącznie elektronicznie, ale jest na to kilka sposobów. Można to zrobić za pośrednictwem serwisu PUE ZUS, rządowej platformy Emp@tia, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a także przez apkę mZUS. Polecamy skorzystanie z tej ostatniej opcji, ponieważ jest najwygodniejsza. Apka ma funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli ktoś składał już wniosek i ZUS go przyznał, to nowy wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby można te dane edytować.

Więcej o ZUS-ie przeczytacie w tych tekstach:

Jeśli ktoś już zainstalował sobie apkę mZUS i zalogował się w niej na konto w PUE ZUS, to w czwartek otrzyma powiadomienie o możliwości złożenia wniosku. Warto wybrać tę metodę, bo główną zaletą apki mZUS jest to, że jeśli tylko przedłużamy wniosek na kolejny rok, to wszystkie dane są już wypełnione i pozostaje nam tylko kilka razy stuknąć w ekran.

Złóż wniosek

Najpierw w apce wyświetla się plansza z przyciskiem „Złóż wniosek”, następnie klikamy „Dalej” na stronie z podstawowymi informacjami o 500+, a następnie pojawia się strona „Przygotuj wniosek”. I tu właśnie kryje się główna zaleta apki mZUS – jeśli rok wcześniej składaliśmy wniosek o 500+, to nie musimy w nim w ogóle grzebać i od razu przejść do potwierdzenia, że wszystko się zgadza. Apka oczywiście daje możliwość zmodyfikowania wniosku, jeśli jakieś informacje się zdezaktualizowały – na przykład jedno z dzieci skończyło 18 lat albo zmieniliśmy adres.

REKLAMA

Po stuknięciu „Dalej” wyświetla nam się podsumowanie poprzedniego wniosku i potwierdzamy, że na jego podstawie chcemy złożyć nowy wniosek. Teraz musimy wybrać okres, na który składamy świadczenie, co w świetle powyższego jest w sumie trochę mało logiczne, ale po prostu wybieramy opcję „od 1 czerwca 2023 r.” i znowu stukamy „Dalej”. Wtedy jeszcze raz musimy potwierdzić, że wszystkie dane są aktualne.

Teraz pozostaje tylko złożyć oświadczenia, w których potwierdzamy, że nie dotyczą nas różne przypadki wykluczające nas z grona beneficjentów 500+. Oświadczeń jest aż siedem, ale możemy wybrać opcję „zaznacz wszystkie” i następnie stukamy „Złóż wniosek”. Pojawi się jeszcze powiadomienie o możliwości pobrania UPP (urzędowe poświadczenie przedłożenia). I to już wszystko, wniosek o 500+ złożony.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA