REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Pierwsze wypłaty 800+ już 2 stycznia. Nie trzeba składać żadnego wniosku

Program 500+ z końcem roku zmieni się w 800+ i wypłaty w styczniu będą już realizowane w kwocie 800 zł na każde dziecko. Nie ma już żadnych wątpliwości, że nowy rząd niczego nie zmieni w zaplanowanej wcześniej waloryzacji wypłat z tytułu tego programu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się jego obsługą oraz wypłatą świadczeń, uspokaja, że beneficjenci nie muszą kiwnąć palcem, by od stycznia popłynęły do nich wyższe wypłaty.

27.12.2023
5:07
Pierwsze wypłaty 800+ już 2 stycznia. Nie trzeba składać żadnego wniosku
REKLAMA

Nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaraz po objęciu urzędu potwierdziła, że od stycznia będą realizowane wypłaty w wysokości 800 zł w ramach świadczenia wychowawczego. Była to tylko formalność dla rozwiania wszelkich wątpliwości, bo zmiana programu 500+ w 800+ została dawno zaplanowana.

REKLAMA

ZUS wypłaci 800 zł

Obsługą tego programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS także potwierdził w tym tygodniu, że od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze znane powszechnie jako 500+ zostanie podwyższone do 800 zł. Pierwsze wypłaty zostaną zrealizowane 2 stycznia, czyli w pierwszy dzień roboczy nowego roku.

2 stycznia ZUS zrealizuje pierwsze przelewy z podwyższoną kwotą. Do rodziców trafi 547 mln zł, co obejmie 684 tys. dzieci. Kolejny termin wypłat to 4 i 7 stycznia. W tych dniach ZUS przekaże rodzicom łącznie ponad 1,6 mld zł – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS-u.

Więcej o świadczeniach społecznych przeczytacie w tych tekstach:

Jak informuje ZUS, 800 zł otrzymają osoby, które według stanu na 1 stycznia 2024 r. mają prawo do świadczenia wychowawczego w okresie świadczeniowym od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Zakład uspokaja, że wszystkie uprawnione osoby otrzymają wypłaty w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych, czyli PUE ZUS.

ZUS sam podniesie wysokość świadczenia, dlatego nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Dla rodziców i opiekunów oznacza to, że na ich konta będzie wpływać rocznie o 3600 zł więcej środków przeznaczonych na utrzymanie dziecka. Przy dwójce dzieci jest to 7200 zł, a przy trójce – 10 800 zł – wylicza zakład.

Świadczenie wychowawcze

Ogłoszenie podwyższenia kwoty świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł od 2024 roku nastąpiło w maju. Sprawujący obecnie funkcję prezesa rady ministrów Donald Tusk zaproponował wówczas podniesienie tego świadczenia już od czerwca, ale ówczesny rząd się nie ugiął i pozostał przy pierwotnym planie. W czasie kampanii wyborczej straszono z kolei, że nowa władza podniesienie 500+ zablokuje, ale to też się nie wydarzyło.

REKLAMA

Warto pamiętać, że Program 500+ początkowo miał być przede wszystkim lekiem na zapaść demograficzną, a poprawa jakości życia rodzin była na dalszym planie. Ministerstwo Rodziny zapowiadało w 2016 roku, że Program Rodzina 500 plus to „odpowiedź na niskie wskaźniki demograficzne w Polsce”. Resort jasno wskazywał, że program ma być przede wszystkim zachętą do posiadania dzieci.

Sytuacja demograficzna Polski od 2017 roku zmieniła się tak radykalnie, że dziś rocznie rodzi się o niemal 100 tys. dzieci mniej. Z danych GUS-u wynika, że w ostatnich 12 miesiącach w naszym kraju urodziło się mniej niż 280 tys. dzieci. To nie tylko najmniej od drugiej wojny światowej, bo dane GUS obejmują lata powojenne, ale także mniej niż… w czasie wojny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA