REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

500+ już za miesiąc zmieni się w 800+. Nie dajcie się nabrać oszustom

Od pierwszego stycznia po niemal ośmiu latach funkcjonowania Program Rodzina 500+ zmieni się w 800+. Podwyższenie świadczenia o 300 zł na dziecko nastąpi całkowicie automatycznie, czyli ZUS w styczniu wypłaci wyższą kwotę i nie trzeba będzie składać żadnych wniosków czy innych pism. Dla oszustów każda taka sytuacja to jednak dobra okazja do upolowania ofiar niezorientowanych w sytuacji. W sieci w ostatnim czasie pojawiły się fałszywe informacje o możliwości wyrównania świadczenia do 800 zł już od sierpnia.

30.11.2023
6:28
500+ już za miesiąc zmieni się w 800+. Nie dajcie się nabrać oszustom
REKLAMA

Działający w internecie oszuści potrafią skutecznie zmanipulować swoje ofiary, wykorzystując nawet takie preteksty, które wyglądają kompletnie niewiarygodnie, ale w przypadku rzekomego wyrównania świadczenia 800+ od sierpnia sprawa nie jest aż tak oczywista. Propozycje podwyższenia tego świadczenia już w połowie roku faktycznie padły z ust polityków, którzy niedługo przejmą rządy, i ktoś może pomyśleć, że tak właśnie ma się stać – z wyrównaniem za ostatnie miesiące.

REKLAMA

Program 800+ bez dodatkowego wniosku

Sztuczka oszustów faktycznie padła na podatny grunt, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się obsługą tych świadczeń, informuje, że zgłaszają się do niego klienci, którzy chcą w sprawie wyrównania świadczenia od sierpnia złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek. Okazuje się, że oszuści nawet nadali temu wnioskowi nazwę i osoby zgłaszające się do ZUS-u wspominają o „druku WYR.8P”. Ktoś przy okazji chyba dobrze się bawi.

Taki wniosek nie jest drukiem przygotowanym przez ZUS i nie należy go składać, bo takie wyrównanie nie przysługuje – apeluje ZUS.

Zakład przypomina, że od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+ i nastąpi to automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. ZUS wyjaśnia, że w przyszłym roku osoby uprawnione otrzymają wypłaty w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych – PUE ZUS.

Więcej o świadczeniach socjalnych przeczytacie w tych tekstach:

Wniosek raz w roku

REKLAMA

Punktem zaczepienia dla oszustów jest jednak fakt, że wnioski w sprawie 500+ trzeba składać. ZUS tłumaczy, że prawo do 500+ jest ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku, ale aby świadczenie było wypłacane od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r. Jeśli się spóźnił i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzymuje tylko od miesiąca, w którym złożył wniosek.

Zakład zaznacza, że wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci, bo na złożenie wniosku mają oni trzy miesiące od dnia narodzin dziecka. Jeśli dotrzymają tego terminu, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku, gdy dziecko zostało objęte opieką, przysposobione lub faktycznie umieszczone w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA