REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

W IT będą bić się o pracę? Pensja to nawet 32 tys. zł na rękę, a ofert coraz mniej

Z opublikowanego raportu No Fluff Jobs „Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?” wynika, że w branży IT nie dzieje się najlepiej, bo liczba ofert pracy r/r spadła o ponad 23 proc. Najmniejszy popyt notuje się obecnie w specjalizacji Frontend, gdzie średnia liczba aplikacji na jedną ofertę wzrosła o 180 proc. r/r. A w jakich obszarach IT można zarobić najwięcej? Eksperci twierdzą, że najwyższe zarobki czekają w specjalizacji Architecture – nawet 32,5 tys. zł netto na kontrakcie B2B.

09.07.2024
17:17
W IT będą bić się o pracę? Pensja to nawet 32 tys. zł na rękę, a ofert coraz mniej
REKLAMA

Sytuacja na rynku IT jest nadal trudna, ponieważ liczba ofert pracy w minionym półroczu spadła o 16,35 proc. w porównaniu do końcówki ubiegłego roku. Natomiast w zestawieniu z pierwszą połową 2023 r. widać spadek aż o 23,31 proc. Pogorszenie koniunktury w branży jest widoczne mniej więcej od roku, kiedy liczba aplikacji wysyłanych w odpowiedzi na jedno ogłoszenie zaczęła znacząco wzrastać.

REKLAMA

Top 5 najbardziej poszukiwanych stanowisk w IT

Z najnowszych danych No Fluff Jobs, polskiego portalu z ogłoszeniami o pracy, wynika, że mimo iż rynek IT boryka się obecnie z wieloma wyzwaniami, to sytuacja w specjalizacji Backend jest stabilna.

W pierwszej połowie 2024 r. tak samo, jak w analogicznym okresie roku 2023, specjalistki i specjaliści Backend byli najczęściej poszukiwanymi pracownikami na portalu No Fluff Jobs. W medianach oferowanych wynagrodzeń odnotowano jeden z największych w branży wzrostów rdr. - podaje No Fluff Jobs.

I wskazuje, że w pierwszej połowie 2023 r. na kontrakcie B2B wynosiły 18,5 tys. – 26 tys. zł netto (+VAT), obecnie jest to już 20 tys. – 26 tys. zł netto (+VAT). Na umowie o pracę rok temu było to 14 tys. – 20 tys. zł brutto, teraz jest to 16 tys. – 22 tys. zł brutto.

Na kolejnych miejscach pod względem liczby ogłoszeń w minionym półroczu uplasowały się specjalizacje Fullstack, Data & BI, Devops i Testing. Z listy najbardziej poszukiwanych wypadła specjalizacja Frontend, która w pierwszej połowie 2023 r. zajmowała piąte miejsce. Według najnowszego raportu No Fluff Jobs średnia liczba CV wysyłanych w odpowiedzi na jedną ofertę z tej kategorii wzrosła aż o 180 proc. r/r.

Od ponad roku sytuacja w branży IT to istny rollercoaster, za przykład niech posłuży nam to, co dzieje się w specjalizacji Backend. Jeszcze w ostatnim kwartale ubiegłego roku mogliśmy obserwować największy spadek liczby ogłoszeń i oferowanych wynagrodzeń. Z kolei po pierwszym półroczu 2024 r. widzimy odbicie w tych dwóch obszarach – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

I dodaje, że jedynym mocnym trendem, który nie ustępuje, jest spadek popularności pracy zdalnej na rzecz pracy hybrydowej. Co do innych aspektów sytuacji na rynku – niezmiennie pozostaje stała obserwacja i szybka adaptacja.

Najbardziej opłacalne specjalizacje

Analiza No Fluff Jobs pokazuje, że najwyższe zarobki, tak jak rok temu, można znaleźć w specjalizacji:

  • Architecture (25,2 tys. – 32,5 tys. zł netto + VAT na kontrakcie B2B i 20 tys. – 25 tys. zł brutto na umowie o pracę),
  • Data & BI (21 tys. – 26,9 tys. zł netto + VAT na B2B i 15 tys. – 22 tys. zł brutto na umowie o pracę),
  • Security (20,6 tys. – 26,9 tys. zł netto + VAT na B2B i 18 tys. – 24 tys. zł brutto na umowie o pracę),
  • DevOps (21 tys. – 28,1 tys. zł netto + VAT na B2B i 16 tys. – 22 tys. zł brutto na umowie o pracę),
  • Mobile (18,5 tys. – 25,6 tys. zł neto + VAT na B2B i 17 tys. – 22,2 tys. zł brutto na umowie o pracę).

W porównaniu do analogicznego okresu 2023 r. widać zmianę na korzyść specjalizacji związanych z bezpieczeństwem i technologiami mobilnymi, które wówczas znajdowały się poza pierwszą piątką. Wzrost oferowanych w nich wynagrodzeń dotyczy przede wszystkim mediany dolnych widełek przy zatrudnieniu na umowę o pracę – o 20 proc. w kategorii Security i aż o 41,67 proc. w kategorii Mobile.

Więcej wiadomości na temat IT można przeczytać poniżej:

Udział ofert IT w pierwszej połowie roku ze względu na tryb pracy

Według ekspertów warto również zwrócić uwagę na spadającą liczbę ogłoszeń oferujących możliwość pracy zdalnej, która w branży IT cieszy się dużą sympatią.

REKLAMA

W porównaniu do pierwszego półrocza 2023 r. odsetek ofert z pracą zdalną spadł o niemal 9 pp., chociaż nadal stanowią one prawie połowę wszystkich ogłoszeń. W tym samym czasie popularność pracy hybrydowej wzrosła o 8,5 pp., zbliżając się do 25 proc. wszystkich ogłoszeń. Odsetek ofert z wymogiem pracy z biura utrzymuje się na stałym poziomie ok. 25 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA