REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Co dalej z branżą IT? Zachód podkrada nam specjalistów

Czy do Polski wkrada się powoli kryzys branży IT? Ponad połowa managerów z branży przyznaje, że boryka się z cięciami budżetowymi. Część z nich w tym roku musi ograniczyć zatrudnienie, a co dziesiąty wciąż stoi przed takim ryzykiem. Jednak według danych Awareson globalne wydatki na IT wciąż rosną i firmy odmrażają wstrzymane projekty. Daje to nadzieję na powrót do formy.

10.09.2023
11:01
Co dalej z branżą IT? Zachód podkrada nam specjalistów
REKLAMA

Zarządzanie okrojonym budżetem to wyzwanie, na jakie wskazuje większość, bo 57 proc. liderów IT badanych w lipcu 2023 r. przez Awareson, firmę doradczą w obszarze nowych technologii, w ramach raportu Kto tu dyktuje warunki. Rynek pracy IT i SAP 2024. W tych trudnych okolicznościach 37 proc. z nich planuje zwiększenie liczby projektów, 12 proc. przeprowadzi cięcia, a kolejnych 10 proc. wstrzyma się z decyzjami. Część firm w Polsce powoli wznawia wstrzymane projekty, inne liczą na odbicie na początku przyszłego roku. Wg danych firmy Gartner w 2024 r. inwestycje w IT urosną globalnie o 8,6 proc. do 5,04 bln dol., a rynek wierzy, że te prognozy się sprawdzą.

REKLAMA

Oczekiwania płacowe vs rzeczywistość

Przez ostatnie 3 lata stawki w IT rosły o 15-20 proc. rocznie, a w niektórych obszarach technologicznych nawet dwu czy trzykrotnie. W tym roku wzrosty wyhamowały.

Nowością w porównaniu z zeszłym rokiem jest otwartość kandydatów na negocjacje stawek. W przypadku rozwojowego i długofalowego projektu z pracą zdalną kandydaci są skłonni do kompromisu i zejścia ze swych oczekiwań finansowych – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson.

Jak wskazuje Awareson, blisko połowa badanych specjalistów jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia. Najbardziej usatysfakcjonowani są eksperci powyżej 9 lat doświadczenia. W tej grupie wskaźnik zadowolenia wynosi blisko 70 proc. W przypadku juniorów jest już o połowę niższy. I to właśnie juniorzy najbardziej liczą na podwyżki. Prawie 90 proc. z nich oczekuje wzrostu stawki w ciągu najbliższego roku, z tego aż połowa liczy na podwyżki o ponad 15 proc. Podobne oczekiwania ma jedynie co piąty ekspert i co czwarty senior. Co na to pracodawcy? Podwyżki planuje blisko 70 proc. firm IT w większości do 10 proc. czyli poniżej inflacji. 1/3 pracodawców, albo utrzyma płace na obecnym poziomie albo będzie zmuszona do cięć. Oczekiwania kandydatów są więc sporo wyższe niż możliwości pracodawców.

Więcej o branży IT w Polsce przeczytasz na Spider’s Web:

Ciężko jest wybrać dobrego specjalistę

Mimo zwolnień w branży IT niedobór kandydatów wciąż jest odczuwalny. To drugi najczęściej wskazywany przez managerów problem. I na razie nic nie wskazuje na to, by zniknął. Prognozy wydatków na IT wskazują, że przynajmniej do 2026 r. rynek będzie się borykał z niedoborem specjalistów.

Z mojego punktu widzenia wciąż największym wyzwaniem jest niedobór adekwatnych kandydatów. Nie mam tu na myśli ludzi znających wszystkie najnowsze wersje stosowanych w projekcie technologii, ale takich, którzy są gotowi się ich nauczyć – mówi Michał Kasprzyk, Head of Alcon Global Services Regional Center.

Mimo spowolnienia prawie 62 proc. firm rozbudowuje swoje zespoły. Rośnie też popyt z zagranicy, bo międzynarodowe korporacje sięgają po naszych, wciąż tańszych pracowników. Pojawiają się nowe wyzwania, bo aplikacji na ogłoszenia jest więcej, ale trudniejsza jest selekcja.

 class="wp-image-2236396"

Raport podaje, że sytuacja kandydatów zależy od doświadczenia i stacku technologicznego. Seniorzy i eksperci są rozchwytywani. Na gorsze zmienia się za to sytuacja pracowników z doświadczeniem od 2 do 5 lat. Mid developerzy, którzy w zeszłym roku odważnie wychodzili z oczekiwaniami na rynek, teraz są dużo bardziej elastyczni. Coraz trudniej mają juniorzy. W obliczu spowolnienia firmy starają się zatrzymywać najbardziej produktywnych pracowników, zwykle samodzielnych seniorów i ekspertów, praktycznie nie tworząc nowych miejsc pracy dla juniorów. To, co logiczne w czasie kryzysu może jednak skutkować zwiększonym niedoborem talentów za rok lub dwa.

Trudno przewidywać przyszłość, ale rozwój na polu AI sugeruje, że specjaliści od machine learning oraz obszaru data będą coraz bardziej poszukiwani. Nie wygląda jednak na to by stawki w ogłoszeniach o pracę oferowane w branży miały znacząco wzrosnąć w 2024 roku – ocenia Krzysztof Kempiński, autor popularnego podcastu Porozmawiajmy o IT i współzałożyciel portalu SOLID.Jobs z ogłoszeniami o pracę w IT.

Jeśli chodzi o technologię, to stawki rosną w obszarze ERP, security, cybersecurity oraz dla specjalistów i architektów rozwiązań chmurowych. Wysoko wyceniane są kompetencje związane z AI, machine learning i przetwarzaniem danych.

Praca zdalna karta przetargową dla kandydatów

Raport pokazuje, że to nie wynagrodzenia będą w najbliższym czasie kluczowe w negocjacjach między kandydatami i pracodawcami, a powrót przynajmniej częściowy do biur.

Praca zdalna to dla liderów IT nie tylko łatwiejszy dostęp do większej puli talentów, ale też wyzwania związane z zarządzaniem zespołami na odległość, oceną efektywności ich pracy, a przede wszystkim ze spadkiem zaangażowania pracowników. Dlatego w badaniu Awareson aż 27 proc. managerów IT zadeklarowało, że będzie chciało zwiększyć obecność specjalistów w biurach w przyszłym roku – mówi Anna Jaglińska-Prawdzik, Head of Marketing w Awareson i koordynatorka badania.

REKLAMA
 class="wp-image-2236405"

Firmy spotkają opór sporej grupy kandydatów, bo 26 proc. specjalistów deklaruje, że chce pracować wyłącznie zdalnie, kolejnych 23 proc. dopuszcza obecność w biurze maksymalnie raz w tygodniu. Wyzwaniem będzie nie tylko przekonanie pracowników do częstszej obecności w siedzibie firmy, ale też przemodelowanie zasad budowania kultury, mentoringu i współpracy w zespołach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA