REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Pogrom w IT. Nikt już nie chce programistów

08.06.2024
7:44
Pogrom w IT. Nikt już nie chce programistów
REKLAMA

Analiza rynku pracy IT przeprowadzona przez analityków Jooble wykazała, że na początku drugiego kwartału 2024 r. nastąpiła aż 20-proc. obniżka ofert pracy w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku. Największy spadek liczby ogłoszeń o pracę odnotowano w sektorze programowania, gdzie liczba wakatów wróciła do poziomów z trzeciego kwartału 2023 r. Jooble zaznacza jednak, że są dziedziny IT, takie jak uczenie maszynowe i gamedev, w których nadal są potrzebni specjaliści do pracy.

REKLAMA

Od października 2023 r. średni wzrost miesięczny dla takich ofert pracy wynosi 10 proc. Ta tendencja może wskazywać na zmiany strukturalne na rynku pracy, gdzie popyt przesuwa się z tradycyjnego programowania na wyspecjalizowane obszary IT - podaje portal Jooble.

Więcej ofert zatrudnienia jest dla speców od cyberbezpieczeństwa. W 2022 r. na Just Join IT pojawiało się w tej kategorii średnio 420 ogłoszeń o pracę miesięcznie. W 2023 r. było ich już 680 na miesiąc, a w kwietniu 2024 r. w serwisie były dostępne 642 ogłoszenia. Apogeum popytu na speców od bezpieczeństwa IT przypadło na Q4 2023, gdzie miesięcznie notowano powyżej 800 ofert.

Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać m.in. we wzroście zagrożeń związanych z szeroko pojętą sztuczną inteligencją, którą cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać do generowania różnego rodzaju ataków, w tym spoofingu czy tworzenia złośliwego kodu - mówi Justyna Krzewska, HR Generalist w Just Join IT i RocketJobs.pl.

I dodaje, że nie bez znaczenia są też eskalujące konflikty zbrojne na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, których elementem jest cyberwojna, kierowana także w sektor przedsiębiorstw.

Więcej wiadomości o rynku IT można przeczytać poniżej:

Te stanowiska są najbardziej rozchwytywane

Obecnie pięć najczęściej poszukiwanych przez firmy stanowisk w obszarze cyberbezpieczeństwa to:

  • inżynier bezpieczeństwa,
  • specjalista ds. bezpieczeństwa IT,
  • główny specjalista ds. bezpieczeństwa i zarządzania siecią,
  • inspektor ds. bezpieczeństwa i zarządzania siecią,
  • architekt bezpieczeństwa informacji.

Z danych Just Join IT wynika, że w roku 2023 branża security utrzymywała się na piątym miejscu pod względem wysokości zarobków w całym IT (na umowie B2B). Średnie miesięczne zarobki w tej kategorii wynosiły 18,8 tys. zł netto. W 2024 r. jest to już 21 tys. zł, a więc ze wzrostem zapotrzebowania równolegle wzrasta i wynagrodzenie w tym obszarze.

Pięć miast z największą liczbą ofert pracy w sektorze IT to Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań. Miasta te odnotowują również największą liczbę wyszukiwań, która przekracza nieznacznie liczbę wakatów - podaje Jooble.

REKLAMA

Nazar Danczuk, Country Manager w Jooble, uważa, że w ogólnym ujęciu rynek zbliża się do stabilizacji wskaźników typowych dla 2023 r., co może wskazywać na adaptację branży do obecnych warunków ekonomicznych. Pomimo spadku liczby ofert pracy w sektorze programowania, ta dziedzina nadal pozostaje największą w sektorze IT w Polsce, obejmując niemal 40 proc. rynku.

Oznacza to stabilny popyt na programistów i podkreśla ich kluczową rolę w krajobrazie technologicznym kraju - komentuje Nazar Danczuk, Country Manager w Jooble.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA