REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

W IT zwolnienia. Kiedyś praca marzeń, teraz podwyższonego ryzyka

Informatyczna bańka zaczyna pękać, firmy zwalniają w Polsce coraz więcej pracowników. W taki sposób obecną sytuację w branży IT w Polsce przedstawia Krajowy Rejestr Długów, firma zbierająca dane na temat sytuacji finansowej konsumentów i firm. KRD ocenia, że branża informatyczna padła ofiarą własnego sukcesu, czyli rosła i zatrudniała w tak szybkim tempie od wybuchu pandemii, że teraz następuje gwałtowna korekta i z pracą żegnają się setki niezwykle cenionych jeszcze niedawno specjalistów.

16.04.2024
16:27
W IT zwolnienia. Kiedyś praca marzeń, teraz podwyższonego ryzyka
REKLAMA

Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że zadłużenie branży IT w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosło aż o jedną trzecią, a łączne długi sektora wynoszą obecnie aż 264 mln zł, a średnie zadłużenie jednej firmy to 38 tys. zł. Problemy z płatnościami ma blisko 7 tys. podmiotów. Co gorsza, firmy informatyczne mają łącznie aż 400 mln do odzyskania od swoich klientów.

REKLAMA

Informatycy są zwalniani po cichu

Firma rekrutacyjna Devire podaje, że w Polsce pracuje około 580 tys. specjalistów IT, bardzo często na kontraktach B2B. Trudna sytuacja finansowa branży informatycznej sprawia, że wiele firm prowadzi już zwolnienia grupowe, ale – jak zwraca uwagę KRD – przy zgłaszaniu takiego zamiaru do urzędów pracy często nie uwzględnia się osób pracujących na kontraktach. KRD ocenia, że rzeczywista skala redukcji jest więc znacznie większa.

Informatyczna bańka zaczyna pękać. Firmy zwalniają w Polsce coraz więcej pracowników – czytamy w komunikacie KRD.

Krajowy Rejestr Długów stwierdza, że informatyczna bańka rosła w pandemii, kiedy konieczność przestawienia się na pracę i naukę zdalną napędzała wzrost całego sektora. W ocenie firmy ogromny popyt na usługi IT, który był dodatkowo napędzany pieniędzmi przeznaczanymi na cyfrową transformację, spowodował, że przedsiębiorstwa informatyczne zwiększały liczbę pracowników, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi.

Problem polega na tym, że wiele projektów, które rozpoczęto w tamtym czasie, zostało już zakończonych lub zbliża się do końca, więc firmy urealniają swoje zatrudnienie, dostosowując je do warunków rynkowych. KRD podaje, że w zeszłym roku w Polsce liczba ofert pracy w sektorze IT w stosunku do 2022 r. spadła aż o 30 proc.

Presja cenowa

Długie okresy rozliczeniowe z kontrahentami, wysoka konkurencja i presja cenowa, konieczność inwestowania w sprzęt komputerowy, licencje, oprogramowanie, szkolenia, a także trudności w uzyskiwaniu kredytów to największe problemy, jakie zgłaszają nam przedsiębiorcy z sektora IT. Ta branża, jak żadna inna, skazana jest na rozwój – mówi Emanuel Nowak, ekspert firmy faktoringowej NFG.

Nowak zwraca uwagę, że szybkie tempo innowacji wymusza ciągłe nakłady finansowe, a podstawą stabilności i konkurencyjności na rynku jest utrzymanie nowoczesnej infrastruktury. Ekspert dodaje, że nie byłoby to możliwe bez zewnętrznego finansowania.

Więcej o branży IT przeczytacie w tych tekstach:

KRD podaje, że większość zaległości, czyli prawie 200 mln zł, firmy IT mają do oddania instytucjom finansowym, takim jak banki, firmy leasingowe i ubezpieczeniowe czy fundusze sekurytyzacyjne, które przejęły długi od pierwotnych wierzycieli. 17,6 mln zł to nieuregulowane rachunki za abonament telefoniczny, Internet i telewizję. 13,7 mln zł to długi wobec handlu. Ponad milion zł firmy IT są winne innym podmiotom z branży IT.

Mikrofirmy IT w tarapatach

REKLAMA

Eksperci KRD zwracają uwagę, że branża IT jest postrzegana przez pryzmat działających na tym rynku wielkich firm, ale rynek tworzy też wiele mniejszych podmiotów. W trudnej sytuacji finansowej są zwłaszcza jednoosobowe działalności gospodarcze, a ich zaległości, wynoszące 116,1 mln zł, stanowią prawie 45 proc. długu całej branży. Kolejne 147,9 mln zł to nieopłacone faktury spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej pokazują, że branża technologiczna lokuje się w pierwszej piątce upadłości i w pierwszej dziesiątce pod względem liczby restrukturyzacji w kraju. W 2023 r. upadłość ogłosiło 21 firm z tego sektora, a restrukturyzację 96. Zachowanie płynności finansowej jest więc – zdaniem ekspertów KRD – wciąż „palącym problemem firm świadczących usługi informatyczne”.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA