Urlop przedsiębiorcy. Jak przygotować firmę do swojej nieobecności
Przedsiębiorcy nie przysługuje urlop w rozumieniu Kodeksu pracy. Nie oznacza to jednak, że nie ma on prawa do wypoczynku. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja pracy, dzięki której może pozwolić sobie na wolne, a jednocześnie firma może funkcjonować tak, jak dotychczas. Sprawdź nasz poradnik i już dziś zaplanuj swój wypoczynek.

Jak powinien wyglądać urlop przedsiębiorcy?
Przedsiębiorca, podobnie jak pracownik, ma prawo do wypoczynku. Nie przysługuje mu natomiast urlop w rozumieniu Kodeksu pracy. Musi więc samodzielnie zaplanować wolne, a także zorganizować pracę w firmie.
Prowadząc własną działalność, teoretycznie możesz pozwolić sobie na więcej niż 26 dni urlopu – tyle przysługuje pracownikom etatowym. W praktyce wygospodarowanie nawet 10 dni wolnego okazuje się ogromnym wyzwaniem. Tymczasem warto pozwolić sobie na 7-14 dniowy wypoczynek, aby zregenerować siły. Przedsiębiorca tak samo jak pracownik potrzebuje odpoczynku. W ten sposób regeneruje umysł, nabiera świeżego spojrzenia i energii do pracy. Nie musisz spędzać wolnego pod telefonem ani w pobliżu miejsca prowadzenia działalności – jeśli wszystko dobrze zorganizujesz, firma będzie funkcjonować tak, jak należy.
Jak zorganizować zastępstwo w firmie na czas urlopu?
Jeśli w swojej firmie zatrudniasz pracowników, zorganizowanie zastępstwa nie powinno stanowić większego problemu. Musisz jednak tak zaplanować urlop, aby pozostali byli w tym czasie na stanowiskach. Wyznacz osoby, które będą zajmować się poszczególnymi zadaniami, podczas gdy ty będziesz odpoczywać. Pamiętaj jednak, aby ważniejsze decyzje pozostawić na później, a pracownikom powierzyć jedynie sprawy bieżące.
Zadbaj o odpowiednie wdrożenie w nowe obowiązki na czas twojego urlopu. Pracownicy muszą wiedzieć, za co są odpowiedzialni i jak wykonywać poszczególne czynności.
Zastępstwo w jednoosobowej działalności gospodarczej
W sytuacji, gdy nie zatrudniasz pracowników, znalezienie zastępstwa jest zdecydowanie trudniejsze, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego bardzo ważne jest rozplanowanie pracy w taki sposób, aby móc pozwolić sobie przynajmniej na tydzień urlopu. O swojej nieobecności poinformuj klientów z wyprzedzeniem, dzięki czemu razem możecie ustalić priorytety oraz zadania, które można zrealizować po powrocie.
Złym rozwiązaniem jest natomiast łączenie urlopu z pracą celem zakończenia najważniejszych projektów. W efekcie ani nie pracujesz, ani nie odpoczywasz. Lepiej więc tak dobrać termin wolnego, aby móc cieszyć się wyjazdem w pełni.
Więcej poradników znajdziesz na Bizblog.pl:
Jak zabezpieczyć finanse firmy na czas urlopu?
Prowadząc firmę, starasz się samemu panować nad finansami. Dlatego wszelkie sprawy pilne załatw jeszcze przed urlopem. Zacznij od przygotowania dokumentów księgowych za dany okres. Jest to ważne zwłaszcza, jeśli planujesz wypoczynek na początku miesiąca. Następnie opłać faktury z terminem płatności do daty, w której planujesz zakończyć urlop. Pamiętaj także o płatności raty kredytu czy leasingu, jeśli posiadasz tego typu zobowiązania.
Jeśli zatrudniasz pracowników, wyznacz osobę, która w razie potrzeby będzie odpowiedzialna za finanse. Nie chodzi oczywiście o sprawy związane z finansowaniem czy negocjowaniem kontraktów, ale na przykład o rozliczenie utargu. Pewnych rzeczy nie jesteś w stanie przypilnować na odległość, dlatego warto mieć zaufanych ludzi, którzy zrobią to za ciebie.
Jak zabezpieczyć kontrakty?
Ważnym elementem przygotowań do urlopu jest zabezpieczenie kontraktów. Przede wszystkim nie planuj wypoczynku, jeśli w najbliższym czasie masz do sfinalizowania umowę. W przypadku prac cyklicznych możesz oczywiście wyznaczyć inną osobę, którą uprzednio wdrożysz w nowe obowiązki. Pamiętaj jednak, aby uprzedzić kontrahentów o planowanym urlopie.
Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością dostosowania terminu urlopu do terminów realizacji kontraktów. Z drugiej strony, jeśli masz ich dużo i poszczególne nie nakładają się na siebie, w miarę możliwości zaplanuj zastępstwo. Nie wszystkie czynności musisz realizować w firmie samodzielnie, zwłaszcza jeśli masz zaufany zespół.