REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki

Jak szybko założyć firmę? Praktyczny poradnik

Podjęcie decyzji o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej powinno zostać poprzedzone dokładną analizą rynku oraz potrzeb i możliwości potencjalnego przedsiębiorcy. Niemniej jednak w niektórych przypadkach konieczne jest szybkie założenie własnej firmy. Jak to zrobić w najkrótszym możliwym czasie?

02.06.2023
6:02
Jak szybko założyć firmę? Praktyczny poradnik
REKLAMA

Wybór odpowiedniej formy prawnej

REKLAMA

Pierwszym krokiem do założenia własnej działalności gospodarczej jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Przyszli przedsiębiorcy mogą zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę osobową lub spółkę prawa handlowego. Rozwiązaniem dla tych, którzy chcą jak najszybciej prowadzić firmę, jest rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Tymczasem założenie spółki jest już nieco bardziej czasochłonne i wymaga dopełnienia większej liczby formalności.

Jak szybko założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć przez internet, posiłkując się formularzem CEIDG dostępnym na stronie biznes.gov.pl. Warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego bądź podpisu elektronicznego. W przeciwnym razie należy podpisać dokument ręcznie i złożyć go w urzędzie gminy.

Samo wypełnienie formularza nie powinno sprawić większych trudności, jednak należy to zrobić powoli i z uwagą. W razie potrzeby istnieje oczywiście możliwość aktualizacji danych, lecz nie dotyczy to wszystkich informacji zawartych we wniosku. Przyszli przedsiębiorcy będą musieli między innymi wybrać formę opodatkowania, której zmiana nie będzie możliwa w dowolnym momencie. Mogą oni zdecydować się na:

  • podatek liniowy,
  • skalę podatkową,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W formularzu podają również, gdzie będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa i podatkowa. Oznacza to konieczność podjęcia decyzji w kontekście tego, kto będzie prowadził księgowość firmy. Przedsiębiorcy mogą nawiązać współpracę z biurem rachunkowym bądź samodzielnie rozliczać się ze skarbówką i ZUS. Zakładając działalność, należy też dokonać niezbędnych zgłoszeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorca decyduje, czy korzysta z ulg, jeśli oczywiście takowe mu przysługują. Niemniej jednak w każdym przypadku będzie zobowiązany opłacać składkę zdrowotną. Ci, których nie dotyczą pozostałe składki, składają w ZUS formularz ZZA, natomiast pozostali składają ZUA.

Druki można również złożyć, wypełniając formularz CEIDG. Znajdują się tam też pola, które wypełniają osoby, chcące zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT. Trzeba więc uprzednio rozważyć, czy w danym przypadku rejestracja jest obowiązkowa (mając na uwadze przede wszystkim specyfikę prowadzonej działalności), a jeśli nie, to czy w konkretnej branży opłaca się być „vatowcem”.

Zakładanie firmy przez pośredników – tak czy nie?

Chcąc szybko założyć firmę, można skorzystać z gotowych wzorów dokumentów, udostępnianych na przykład przez banki. Na rynku działają także różnego rodzaju firmy oferujące usługę zakładania działalności. Niemniej jednak w pierwszym przypadku klient zazwyczaj dodatkowo zobowiązany jest założyć konto firmowe, natomiast w drugim będzie musiał ponieść pewne koszty.

Tymczasem formularz CEIDG jest na tyle prosty i intuicyjny, że bez większego problemu wypełni go nawet osoba nieznająca bliżej tematu. W razie potrzeby można udać się do urzędu gminy i bezpłatnie skorzystać z pomocy urzędników. Nieco inaczej wygląda kwestia kupowania gotowych spółek prawa handlowego, których założenie jest o wiele bardziej skomplikowane i czasochłonne.

Szybkie zakładanie firmy – o tym trzeba pamiętać!

Dzięki cyfryzacji firmę można założyć nawet w jeden dzień i to bez wychodzenia z domu. Oczywiście, aby wystartować z biznesem, będzie trzeba jeszcze nieco zaczekać – chociażby na numer NIP czy REGON. Pewne kwestie związane z założeniem i prowadzeniem własnego biznesu lepiej jednak dobrze przemyśleć bez zbędnego pośpiechu i stresu.

REKLAMA

Dotyczy to na przykład wyboru formy opodatkowania lub odpowiedniego rachunku firmowego. W przeciwnym razie przedsiębiorca może być narażony na dodatkowe koszty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA