REKLAMA
 1. bizblog
 2. Poradniki
 3. Podatki - poradniki

Podatek liniowy w działalności gospodarczej - zalety i wady

Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania, jaką może wybrać przedsiębiorca. Zastosowanie ma tutaj stała stawka, która nie jest zależna od wysokości osiąganych dochodów. Kiedy warto zdecydować się na podatek liniowy? Jakie są zalety i wady?

12.04.2023
6:02
Podatek liniowy w działalności gospodarczej - zalety i wady
REKLAMA

Czym jest podatek liniowy?

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają prawo zdecydować, w jaki sposób będą rozliczać się z fiskusem z osiągniętych dochodów. Do wyboru mają między innymi podatek liniowy. Charakteryzuje go stała, wynosząca 19 proc. stawka, która nie jest zależna od wysokości osiąganych dochodów ani też innych czynników.

Informację o wyborze podatku liniowego przedsiębiorca składa poprzez formularz CEiDG-1. Należy to zrobić do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, lecz nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód. Wybierając liniową formę opodatkowania, przedsiębiorca będzie zobowiązany prowadzić ewidencję przychodów oraz kosztów w ramach Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów bądź pełnych ksiąg rachunkowych.

Kiedy warto zdecydować się na podatek liniowy?

Podatek liniowy został wprowadzony z myślą o przedsiębiorcach, których dochody przekraczają drugi próg podatkowy, który obecnie wynosi 120 000 zł. Gdyby wybrali zasady ogólne, musieliby opłacać podatek według stawki 32 proc., natomiast w przypadku podatku liniowego wciąż mają prawo korzystać ze stawki 19 proc.

Zobacz również: Jak szybko założyć firmę?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą od dłuższego czasu mają już pewne rozeznanie w kontekście osiąganych wyników finansowych, lecz w przypadku zakładania własnego biznesu wysokość przychodów należy oszacować, oceniając opłacalność wyboru liniowej formy opodatkowania. Inne jej zalety to:

 • możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów
 • łatwość obliczania zaliczki na podatek dochodowy (nie trzeba kontrolować limitu przychodów)
 • wyłącznie z podstawy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z innych źródeł i rozliczanych za pomocą skali podatkowej
 • możliwość odliczenia zapłaconych składek zdrowotnych do rocznego limitu, który wynosi 10 200 zł

Jakie są wady podatku liniowego?

Opodatkowanie w formie liniowej nie jest pozbawione wad. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, muszą liczyć się z tym, że jeśli ich roczne dochody zmieszczą się w pierwszym progu podatkowym, to i tak będą musieli zapłacić podatek według stawki 19 proc. Tymczasem w przypadku skali mogliby skorzystać ze stawki 12 proc.

Inne wady podatku liniowego to:

 • brak możliwości skorzystania z większości ulg podatkowych
 • brak możliwości skorzystania z kwoty zmniejszającej podatek
 • brak możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem
 • konieczność prowadzenia ewidencji do celów podatkowych
REKLAMA

Warto jednocześnie mieć na uwadze, że podatek liniowy nie będzie opłacalny dla osób, których dochody co prawda przekraczają 120 000 zł, lecz rozliczają się wspólnie z małżonkiem, osiągającym dochody w granicach pierwszego progu. Wtedy bowiem istnieje możliwość skorzystania ze stawki 12 proc., a dodatkowo podatnik zachowuje prawo do różnego rodzaju ulg podatkowych i odliczeń.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA