Badanie Polskiej Przedsiębiorczości: sytuacja jest stabilna, ale firmom brakuje optymizmu – takie wnioski przynosi najnowsze Badanie Polskiej Przedsiębiorczości przeprowadzone na zlecenie firmy inFakt. Wskaźnik nastrojów przedsiębiorców, tzw. inFakt Indeks w 2022 rok wyniósł -19,3 pkt., o 1,5 pkt. więcej niż w pandemicznym 2021 roku.
inFakt Indeks w zamierzeniu jego ilustruje badanie dotyczące kondycji polskiego biznesu. Został opracowany na podstawie odpowiedzi przedstawicieli mikro i małych firm w „Badaniu Polskiej Przedsiębiorczości” – wyjaśniają autorzy badania. Indeks może przyjmować wartości w skali od -100 do 100 pkt., gdzie -100 pkt. oznacza skrajny pesymizm, 0 pkt. równowagę, a 100 pkt. skrajny optymizm.
W 2022 rok indeks wzrósł z -20,8 do -19,3 pkt. Złożyły się na to następujące elementy:
- łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, oceniona na -62 pkt (-2 pkt rdr)
- zmiana kondycji finansowej firmy w ciągu ostatniego roku, oceniona na -21 pkt (+8,3 pkt rdr)
- spodziewana kondycja finansowa firmy w ciągu kolejnego roku, oceniona na -19,5 pkt (+4,2 pkt rdr)
- poziom satysfakcji z prowadzenia własnego biznesu, oceniony na 25,5 pkt (-4,2 pkt rdr)
Polski Ład położył się cieniem na prowadzeniu działalności
Przedsiębiorcy w Polsce cały czas uważają, że prowadzenie firmy utrudniają im wprowadzane regulacje i nieprzewidywalne działania rządzących.
W pierwszej kolejności wskazują na za wysokie składki ZUS (56 proc.) oraz podatki (40 proc.). Ich zdaniem przepisy są za skomplikowane (40 proc.), ta na dodatek często się zmieniają (52 proc.).
Odsetek badanych którzy deklarują, że prowadzenie własnego biznesu przynosi im satysfakcję (61 proc.), utrzymał się na poziomie podobnym jak rok wcześniej. Wpływ na to ma poczucie niezależności (61 proc.), możliwość poświęcenia się temu, co naprawdę lubią robić (31 proc.), oraz samorealizacja (19 proc.).
18 proc. uważa, że prowadzenie biznesu pozwala na poświęcenie większej ilości czasu rodzinie niż praca na etacie czy innej formie zatrudnienia.
Przedsiębiorcy twierdzą, że prowadzenie biznesu ułatwiają im wykwalifikowani pracownicy (33 proc.) oraz dobra księgowość (26 proc.). W ubiegłym roku, mimo wielu zawirowań i niejasności podatkowych, tylko 5 proc. badanych zmieniło obsługę księgową.
Przedsiębiorcy boją się utraty stabilności finansowej
17 proc. uważa, że jednym z plusów prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwość osiągania większych zarobków niż na etacie. 21 proc. respondentów podkreśla, że towarzyszy im niepewność co do tej kwestii.
Większość przedsiębiorców ocenia ogólną kondycję finansową firmy dobrze lub bardzo dobrze (45 proc.). 36 proc. badanych określa ją jako neutralną. Wyniki badania wskazują na stabilizację sytuacji finansowej przedsiębiorców. 54 proc. zadeklarowało, że w 2022 roku ich finanse pozostają na tym samym lub lepszym poziomie jak rok wcześniej. 34 proc. przyznało, że się pogorszyła, a 12 proc. – że pogorszyła się zdecydowanie.
Przedsiębiorcy twierdzą, że w 2023 roku trudno będzie im utrzymać stabilność finansową. 44 proc. uważa, że kondycja finansowa ich firmy pogorszy się, 28 proc. – że pozostanie bez zmian.
Zdecydowana większość (69 proc.) nie spodziewa się do końca roku pozytywnych zmian w prawie. 80 proc. uważa, że działania rządu zdecydowanie utrudnią im pracę w bieżącym roku.
Większość firm radzi sobie coraz lepiej
I dodaje, że jeśli nie wydarzy się coś nieoczekiwanego, to w 2024 r. gospodarka powinna wrócić na odpowiednie tory.
Badanie na zlecenie inFaktu zrealizowała agencja Smartscope metodą mix-mode na grupie 301 osób prowadzących mikro i małe firmy.