REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Korzystna zmiana w prawie. Limit dla działalności nierejestrowanej będzie jeszcze wyższy

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców podatnik nie musi rejestrować działalności, jeśli miesięcznie osiąga przychody niższe niż 50 proc. płacy minimalnej. Limit ten jeszcze w 2023 roku zostanie podwyższony do 75 proc. najniższego wynagrodzenia – przypomina Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.

03.03.2023
9:22
Korzystna zmiana w prawie.  Limit dla działalności nierejestrowanej będzie jeszcze wyższy
REKLAMA

Prowadzenie działalności nierejestrowanej jest korzystne dla podatnika – wskazuje ekspert – ponieważ nie ponosi on kosztów działalności i nie musi odprowadzać składek ZUS – wyjaśnia. Od 1 stycznia 2023 roku limit przychodów dla działalności nierejestrowanej wynosi 1745 zł.

REKLAMA

Działalność nierejestrowana. Od lipca ważna zmiana

Uchwalona pod koniec styczniu ustawa o zmianie ustaw w celu zlikwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych zakłada podwyższenie limitu przychodów dla działalności niezarejestrowanej od 1 lipca do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Wtedy też podwyższona zostanie płaca minimalna do 3600 zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy rozpoczną działalność w lipcu, nie musieliby jej rejestrować jeśli nie przekroczą 2700 zł przychodu miesięcznie – wskazuje doradca podatkowy inFaktu.

Projekt początkowo zakładał limit przychodów na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Ostatecznie jednak zdecydowano, że wzrośnie z 50 proc. na 75 proc.

W 2023 roku będzie można zarobić nawet 26,6 tys. zł bez konieczności zakładania firmy. Trzeba jednak pamiętać, że miesięczne przychody w pierwszym półroczu nie mogą przekroczyć 1745 zł, a od lipca 2700 zł – wylicza Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Działalność nierejestrowana a kwota wolna od podatku

REKLAMA

Działalność nierejestrowana podlega opodatkowaniu i rozliczeniu w zeznaniu rocznym na skali podatkowej, na której kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. zł.

W efekcie cały przychód z działalności nierejestrowanej za 2023 rok byłby nieopodatkowany

– zaznacza Piotr Juszczyk.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA