REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Motoryzacja trzyma się mocno. Będzie więcej ofert pracy

Nowe oferty pracy i większa rywalizacja pracodawców o talenty – tak zapowiada się czwarty kwartał roku w branży transportu, logistyki i motoryzacji. Wzrost zatrudnienia pracowników planuje 35 proc. działających w tym sektorze firm. Powód? Sezonowość branży, ale także inwestycyjny boom w sektorze magazynowania.

29.09.2023
18:35
Transport, logistyka i motoryzacja trzymają się mocno. Sektor dosypie więcej ofert pracy
REKLAMA

Mimo spowolnienia w gospodarce, branża transportu, logistyki i motoryzacji pozytywnie patrzy w przyszłość. Według danych Job Market Insights, od początku lipca do połowy września tego roku w polskiej sieci ukazało się ponad 60 tysięcy ofert pracy kierowanych do kandydatów logistyki i transportu.

REKLAMA

Więcej ofert do końca roku

Pracodawcy nie zamierzają zwalniać tempa. Z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wynika, że od października do końca grudnia 35 proc. firm tego sektora chce zatrudniać nowych pracowników. Cięcia etatów przewiduje natomiast 17 proc. organizacji, a niemal połowa (46 proc.) nie planuje żadnych zmian.

Jednocześnie branża ma powody do radości, bo odnotowała jedną z najwyższych prognoz netto zatrudnienia (jest to różnica pomiędzy odsetkiem firm planujących zwiększać zatrudnienie, a odsetkiem pracodawców planujących redukcję etatów), spośród ośmiu analizowanych sektorów. Wynosi ona +18 proc. Co ważne, wskaźnik ten wzrósł o 21 punktów procentowych w porównaniu do III kwartału 2023 roku. A także o 18 punktów procentowych w ujęciu rocznym.

Zdaniem Przemysława Sienkiewicza, eksperta rynku pracy z ramienia ManpowerGroup, dobra prognoza zatrudnienia na nadchodzący kwartał jest wynikiem sezonowości tej branży w ostatnim kwartale roku, ale także utrzymującego się dobrego trendu inwestycji w sektorze magazynowania.

– Najwyższe prognozy zatrudnienia – mówi Przemysław Sienkiewicz - przewidujemy w Polsce centralnej, która jest obszarem o największych powierzchniach magazynowo logistycznych w naszym kraju. Dla kandydatów, każdy wzrost planów zatrudnienia na nadchodzący kwartał oznacza więcej ofert pracy – mówi ekspert.

Większe zapotrzebowanie na dodatkowe ręce do pracy to też większa presja na zwiększanie płac oraz dodatkowe benefity.

Więcej wiadomości z rynku pracy:

Wiadomo, kogo szukają pracodawcy

W ostatnich miesiącach firmy najczęściej poszukiwały pracowników na stanowiska magazyniera, operatora wózka widłowego, kierowcy, pracownika magazynu, kierowcy z prawem jazdy C+E oraz spedytora międzynarodowego. Najwięcej ofert pochodzi z okolic Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, a także Poznania i Katowic.

Można zauważyć, że okolice największych aglomeracji w Polsce, takich jak właśnie Wrocław, Warszawa czy Kraków odnotowują dynamiczny wzrost powierzchni magazynowo logistycznych. To wynik rozwoju wielu projektów inwestycyjnych, których największymi najemcami pozostają niezmiennie operatorzy logistyczni. W wymienionych miastach widoczny jest także duży udział firm charakteryzujących się sezonowością produkcji, co bezpośrednio przekładać się będzie na zapotrzebowanie na pracowników w sektorze logistyki obsługujących również sektor przemysłowy – mówi Sienkiewicz.

REKLAMA

Według danych ManpowerGroup jeszcze większy optymizm panuje w całym w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Prognoza netto zatrudnienia od października do grudnia wynosi bowiem +27 proc., a wzmożone rekrutacje planuje 42 proc. organizacji

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA