REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Dodatkowy dzień wolny w listopadzie. Szef musi ci go dać

W dniu święta państwowego przysługuje nam dzień wolny od pracy i to raczej nie budzi żadnych wątpliwości, ale co w sytuacji, gdy święto wypada w weekend? Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w sobotę 11 listopada, czyli w czasie Narodowego Święta Niepodległości. Kodeks pracy mówi jasno, że przysługuje nam dodatkowy dzień wolny, ale warto przypomnieć szczegółowe zasady.

27.09.2023
5:19
Dodatkowy dzień wolny w listopadzie. Szef musi ci go dać
REKLAMA

W tym roku mamy równe 250 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy. Na tę drugą liczbę składają się oczywiście weekendy oraz święta państwowe. Ustawowo wolnych od pracy jest w polskim prawie trzynaście dni i choć czasem wypadają one w weekendy, to czasem możemy taki dzień wolny „odrobić”, a czasem nie. Od czego to zależy?

REKLAMA

Dzień wolny za święto w sobotę

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny za święto, ale zasada ta obowiązuje tylko wtedy, gdy święto wypada w sobotę. Gdy dzień ustawowo wolny od pracy wypadnie w niedzielę, to wolne przepada. W tym roku czekające nas dni ustawowo wolne prezentują się następująco:

  • 1 listopada, środa – Wszystkich Świętych
  • 11 listopada, sobota – Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia, poniedziałek – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia, wtorek – drugi dzień Bożego Narodzenia

Osiem dodatkowych godzin wolnego

Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy możemy wziąć sobie wolne za 11 listopada w inny dzień, o ile sobota jest dniem wolnym w naszej firmie lub instytucji. Prawo mówi, że święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

Pracodawca nie ma więc wyboru i musi nam dać wolne w inny dzień i musi to zrobić jeszcze w listopadzie. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu grzywna.

„Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że jeśli jesteśmy na zwolnieniu chorobowym i obejmuje ono 11 listopada, to dodatkowy dzień wolny nam nie przysługuje.

REKLAMA

Więcej o prawie pracy przeczytacie w tych tekstach:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA