REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca

Dni wolne w 2023 roku. Sprawdź, jak układają się długie weekendy, kiedy najlepiej wziąć urlop

W przyszłym roku będziemy mieć równe 250 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy. Na tę drugą liczbę składają się oczywiście weekendy oraz święta państwowe. Choć dni ustawowo wolnych od pracy jest w polskim prawie trzynaście, to w przyszłym roku trafi się nam ich tylko dziesięć, bo trzy z nich przypadną w niedzielę.

26.12.2022
10:32
Dni wolne w 2023 roku. Sprawdź, jak układają się długie weekendy, kiedy najlepiej wziąć urlop
REKLAMA

Znamy już pełny kalendarz dni wolnych w 2023 roku. Ustawowo wolnych od pracy będzie 115 dni, czyli o jeden więcej niż bieżącym roku. To dobra informacja, ale gorsza jest taka, że długich weekendów będzie dużo mniej – zamiast ośmiu będziemy mieli ich tylko sześć.

REKLAMA

Trzynaście dni wolnych od pracy

Choć zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny za święto, to zasada ta obowiązuje tylko wtedy, gdy święto wypada w sobotę. Gdy jednak dzień ustawowo wolny od pracy wypadnie w niedzielę, to nic z tego. Pełne zestawienie trzynastu dni ustawowo wolnych od pracy prezentuje się następująco:

 • 1 stycznia, niedziela – Nowy Rok
 • 6 stycznia, piątek – Święto Trzech Króli
 • 9 kwietnia, niedziela – pierwszy dzień Wielkiej Nocy
 • 10 kwietnia, poniedziałek – drugi dzień Wielkiej Nocy
 • 1 maja, poniedziałek – Święto Państwowe
 • 3 maja, środa – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • 28 maja, niedziela – Zielone Świątki
 • 8 czerwca, czwartek – Boże Ciało
 • 15 sierpnia, wtorek – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada, środa – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada, sobota – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia, poniedziałek – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia, wtorek – drugi dzień Bożego Narodzenia

Amatorzy długich weekendów nie będą zachwyceni, że będzie ich w przyszłym roku tylko sześć, ale pierwsza okazja nadarzy się już na początku stycznia. Objawienie Pańskie, znane powszechnie jako Trzech Króli wypadnie w przyszłym roku w piątek, co oznacza, że od 6 do 8 stycznia będziemy mieć wolne. Kolejny długi weekend będzie dopiero w czasie Wielkanocy – wolne będziemy mieć od soboty do poniedziałku, czyli od 9 do 11 kwietnia.

Długi weekend majowy będzie hitowy

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się majówka. Ustawowo wolny będzie poniedziałek 1 maja oraz środa 3 maja. Wystarczy więc wziąć tylko jeden dzień wolnego we wtorek, by mieć pięć dni wolnych z rzędu. Jeśli dodamy do tego jeszcze urlop 4 i 5 maja, do uzyskamy aż 9 dni wolnego.

Świetną okazją do zorganizowania sobie długiego weekendu jest Boże Ciało, ponieważ zawsze wypada w czwartek, czyli wystarczy wziąć wolne w piątek, by uzyskać weekend trwający cztery dni. W tym roku Boże Ciało wypada 8 czerwca. Posobna sytuacja powtórzy się kilka dni później – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny będzie 15 czerwca we wtorek, czyli jeśli dostaniemy urlop w poniedziałek 14 czerwca, to znowu będziemy mieć cztery dni wolnego z rzędu.

REKLAMA

Niestety potem nastąpi chudy okres, jeśli chodzi o długie weekendy i kolejna taka okazja pojawi się na Boże Narodzenie. Dla zdesperowanych jakąś szansą będzie jednak 1 listopada, który wypada w środę. Jeśli weźmiemy urlop w poniedziałek i wtorek, wolne będziemy mieć od soboty do środy, czyli 5 dni. Kolejne święto – Dzień Niepodległości 11 listopada wypada w sobotę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA