REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Długie weekendy 2022 r. Weź kilka dni urlopu i ciesz się labą przez 10 dni. To jeszcze możliwe w tym roku

Do końca roku przed nami jeszcze kilka długich weekendów. W kilku przypadkach biorąc cztery dni urlopu, liczyć możemy na aż dziewięć dni wypoczynku. Warto dobrze rozegrać okres bożonarodzeniowy. Mogłoby się wydawać, że w tym roku święta wypadają tak sobie, ale weźcie pod uwagę, że 25 grudnia wypada w niedzielę, a to oznacza, że pracodawca powinien nam oddać dzień wolny, podobnie jak za Nowy Rok, a wtedy będziemy mogli się cieszyć 10 dniami wolnego.

20.06.2022
8:35
Długie weekendy 2022 r. Weź kilka dni urlopu i ciesz się  labą przez 10 dni. To jeszcze możliwe w tym roku
REKLAMA

Długi weekend to doskonała okazja do odpoczynku. Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od dotychczasowego stażu pracy pracownika. Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

 Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. W braku takiego planu następuje to na podstawie porozumienia pracownika z pracodawcą.

undefined

Pracownik może wykorzystać 4 dni urlopu na swój wniosek, który pracodawca uwzględnia (tzw. „urlop na żądanie”).

Urlop może być wykorzystany w częściach na wniosek pracownika przy czym jedna część ma obejmować co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Kiedy najlepiej zaplanować urlop w 2022 roku?

Kiedy najlepiej wziąć urlop? Jak go zaplanować by mieć jak najwięcej dni wolnych, wykorzystując jak najmniej urlopu?

W 2022 roku zostało nam kilka okazji na dziewięć dni wolnego przy wykorzystaniu zaledwie czterech dni urlopu. Taka w Święto Wojska Polskiego, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości.

Święta Bożego Narodzenia 2022 rozpoczynają się sobotnią wigilią. Tak więc i w tym przypadku cztery dni urlopu zamienią się na dziewięć dni wolnego.

Terminy ferii zimowych i wakacji w roku szkolnym 2021/2022

Co z wolnym naszych pociech? Kiedy wypadną wakacje w 2022 roku?

Zajęcia w szkołach zakończą się 24 czerwca 2022 r. Przerwa wakacyjna będzie trwała od 25 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. 

Które święta będziemy obchodzić jeszcze w tym roku? Oto ich lista:

  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (poniedziałek)
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (wtorek)
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (piątek)
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (niedziela)
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)

Sejm przegłosował wprowadzenie nowego święta. Chodzi o 27 grudnia, czyli rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Nie oznacza to jednak, że święto będzie dniem wolnym od pracy. Taki wniosek nie trafił do Sejmu.

Czy pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu?

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek udzielać pracownikom urlop w każdym roku kalendarzowym. Strony umowy powinny dążyć do uzgodnienia terminu, ale nie ma bezwzględnego obowiązku dogadania się.

Jeśli wymagają tego obiektywne okoliczności zapewnienia funkcjonowania zakładu pracy, to pracodawca ma możliwość odmowy udzielenia urlopu w wybranym przez pracownika terminie i udzielenia go na wniosek pracownika w innym.

Czy za święto w weekend należy się dzień wolny?

Za święto przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r.).

Zgodnie z art. 130 par. 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Zatem jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to choć sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika (zgodnie z przyjętym w zakładzie rozkładem czasu pracy), to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

REKLAMA

Zatem jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to choć sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika (zgodnie z przyjętym w zakładzie rozkładem czasu pracy), to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

W 2022 roku w niedzielę przypada Święto Pracy 1 maja oraz pierwszy dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia i za te dni nie otrzymamy innego dnia wolnego. Szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA