REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Sąd nakazał likwidację Evergrande. Olbrzymi problem dla Chin

Sąd w Hongkongu wydał orzeczenie, które może wpędzić chiński sektor nieruchomości w jeszcze głębszy kryzys. Evergrande, najbardziej zadłużona spółka deweloperska na świecie, musi zostać zlikwidowana, ponieważ ciągnący się od wielu miesięcy proces jej restrukturyzacji utknął w martwym punkcie. Chiny zmagają się obecnie z najpoważniejszym kryzysem ekonomicznym od wielu lat, a załamanie na rynku nieruchomości to główne źródło bólu głowy decydentów w Pekinie.

29.01.2024
13:21
Sąd nakazał likwidację Evergrande. Olbrzymi problem dla Chin
REKLAMA

Sąd w Hongkongu powiedział „dość” i w poniedziałek nakazał likwidację Evergrande. Spółka deweloperska, której zadłużenie wynosi już 333 mld dol., wielokrotnie obiecywała przedstawienie planu restrukturyzacji i spłacenia wierzycieli, ale nigdy jej się to nie udało. Firma przestała obsługiwać swoje zadłużenie już dwa lata temu i od tego czasu jej sytuacja jeszcze się pogorszyła.

REKLAMA

Likwidacja Evergrande

Shawn Siu, szef Evergrande, nazwał orzeczenie sądu „godnym pożałowania” i zadeklarował, że spółka będzie dalej działać w Chinach kontynentalnych, a jej oddział w Hongkongu jest całkiem niezależnym podmiotem. Rynku to jednak nie uspokoiło, bo najpierw notowania spółki na hongkońskiej giełdzie runęły o 20 proc., a następnie zostały zawieszone.

Likwidacja to prawdziwa opcja atomowa, ponieważ w praktyce oznacza przejęcie przez wyznaczonego przez sąd likwidatora wszelkich aktywów spółki i ich sprzedaż w celu zaspokojenia wierzycieli. Spółka zadłużyła się głównie u państwowych podmiotów i inwestorów, co sprawiło, że jej los nie jest obojętny dla całej chińskiej gospodarki i rządu w Pekinie, ale Evergrande ma także długi wobec zagranicznych instytucji finansowych.

Więcej o gospodarce chin przeczytacie w tych tekstach:

W praktyce losy likwidacji Evergrande zależą od rządu w Pekinie, który najprawdopodobniej nie będzie miał ochoty podporządkować się orzeczeniu sądu w Hongkongu, który ma status specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej. Warto jednak zaznaczyć, że Sąd Najwyższy Chin i Departament Sprawiedliwości Hongkongu wcześniej zawarły umowę o wzajemnym uznawaniu wyroków sądów.

Chiny w kryzysie

REKLAMA

Spółka Evergrande była jedną z największych gwiazd chińskiej gospodarki i miała walny udział w boomie budowlanym w Państwie Środka, a sektor ten odpowiadał za aż jedną czwartą PKB tego kraju. Firma, która prowadziła inwestycje mieszkaniowe na gigantyczną skalę, okazała się kolosem na glinianych nogach, który nie jest w stanie spłacać swoich wierzycieli.

Na pierwszy rzut oka z chińską gospodarką wszystko wygląda dobrze, bo realne PKB w 2023 r. wzrosło o 5,2 proc., czyli powyżej rządowego celu wynoszącego 5 proc. Problem polega na tym, że za stosunkowo zdrowym wskaźnikiem przyrostu PKB kryje się znacznie słabsza od oczekiwań koniunktura gospodarcza, a wzrost gospodarczy jest pobudzany przez Pekin silną stymulacją fiskalną i monetarną. Chińskiej gospodarce cały czas ciąży ostry kryzys na rynku nieruchomości, a w ostatnim czasie na giełdzie trwa wielka wyprzedaż aktywów, wobec której rząd jest na razie bezsilny.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA