Pracodawca żałuje ci benefitów? Wyciśnij z niego te, które ci się należą
Benefity pracownicze, takie jak karta na siłownię czy darmowe lunche wydają się czymś oczywistym. Tymczasem praktyka pokazuje, że wciąż są domeną rozwijających się korporacji, natomiast pracownicy małych firm rzadko mogą na nie liczyć. Nie oznacza to jednak, że nie mają prawa do żadnych dodatków. Co przysługuje każdemu pracownikowi?
Dofinansowanie do okularów i soczewek
Pracownik, który przynajmniej cztery godziny dziennie spędza przed ekranem komputera i ma stwierdzoną wadę wzroku, może otrzymać dofinansowanie do zakupu okularów lub soczewek kontaktowych. Warunkiem otrzymania wsparcia jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o konieczności pracy w okularach/soczewkach oraz dowodu ich zakupu. Ustawodawca nie określa minimalnej ani maksymalnej kwoty dofinansowania, jednak powinna ona odpowiadać cenom rynkowym tego typu produktów. Przepisy nie podają też, jak często pracownik może ubiegać się o refundację, dlatego warto sprawdzić w regulaminie wewnątrzzakładowym, jak pracodawca rozwiązał ten problem. Od 2023 roku pracownikom przysługuje dofinansowanie nie tylko do okularów, ale również soczewek, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w firmowym regulaminie.
Sprzęt do pracy zdalnej
Pracodawca, który umożliwia swoim pracownikom pracę zdalną, musi wyposażyć ich w odpowiednie narzędzia. Mowa zwłaszcza o urządzeniach technicznych, takich jak komputer, monitor ekranowy, drukarka czy klawiatura. Ponadto pracodawca jest odpowiedzialny za instalację systemów oraz konserwację sprzętu. Warto pamiętać o nowym rozwiązaniu, które weszło w życie 17 maja 2024 roku. Od tego dnia pracownik korzystający z przenośnego systemu komputerowego ma prawo do stacjonarnego monitora ekranowego albo podstawki pod laptopa. Jeśli twój pracodawca do tej pory tego nie zapewnił, zgłoś się do niego czym prędzej!
Więcej o przepisach prawa pracy przeczytasz na Bizblog.pl:
Rower na dojazdy do pracy
Zakup roweru dla każdego pracownika nie jest co prawda obowiązkiem pracodawcy, jednak coraz więcej przedsiębiorców promuje w ten sposób swoją firmę. Z założenia ma być ona przyjazna środowisku naturalnemu, ograniczając emisję spalin. Warto też pamiętać o tym, że pracownik, który załatwia sprawy służbowe poza siedzibą przedsiębiorstwa, powinien mieć zapewniony środek transportu.
Posiłek regeneracyjny
Wykonującym pracę fizyczną, która wymaga szczególnego wysiłku, przysługuje posiłek regeneracyjny. Można go dostać bezpośrednio lub w formie bonów do stołówki pracowniczej. Przepisy określają, kiedy przysługuje posiłek (wydatek energetyczny musi wynosić 1000 kcal u kobiet i 1500 kcal u mężczyzn). Jego wartość energetyczna powinna oscylować w okolicach 1000 kcal. Ponadto musi być to żywność pełnowartościowa, dostarczająca węglowodanów, tłuszczów i białka.
Napoje nie tylko w upały
Pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom wodę zdatną do picia, i to nie tylko wtedy, gdy na zewnątrz panuje upał. Zasada ta obowiązuje przez cały rok, choć przy bardzo wysokich temperaturach woda powinna być schłodzona. Ustawodawca nie wskazuje natomiast na innego typu płyny, takie jak kawa, herbata czy soki. Można więc stwierdzić, że ich wybór pozostaje w gestii pracodawcy. Napoje przysługują nie tylko pracownikom fizycznym, ale również biurowym.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Pracodawca powinien ułatwiać podwładnym podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez organizację różnego typu szkoleń czy oferowanie dodatkowych dni wolnych na naukę. Ustawodawca nie określa, na czym dokładnie ta pomoc miałaby polegać, jednak wskazuje istotną rolę pracodawcy w doskonaleniu zawodowym pracownika. Trzeba jednak pamiętać, że wspiera on w tych obszarach, z których sam będzie mógł czerpać benefity. Nie można więc wymagać sfinansowania kształcenia w zupełnie innym kierunku.
Uprawnienia wyłącznie dla pracowników
Powyższe uprawnienia przysługują osobom pozostającym w stosunku pracy, zatem nie odnoszą się do zatrudnionych w ramach umowy cywilnoprawnej czy na zasadach B2B. Nie odnoszą się do nich bowiem regulacje Kodeksu pracy ani innych aktów prawnych. Mogą oni polegać wyłącznie na dobrej woli zatrudniającego.