REKLAMA

Chrzanić rozwój i benefity. Oto magnes na pracowników

Pracownicy coraz częściej zerkają na to, co dany pracodawca może im zaoferować prócz wynagrodzenia. W grę wchodzą takie kwestie jak podnoszenie kwalifikacji i rozwój zawodowy, czy pakiet pozapłacowych benefitów. Jednak do pracy chodzimy po to, by zarabiać pieniądze. I to właśnie kasa oraz jej wysokość są tym, co przyciąga pracowników do firmy.

Chrzanić rozwój i benefity. Oto magnes na pracowników
REKLAMA

W 18 europejskich krajach zostało przeprowadzone przez SD Worx badanie Payroll Navigator 2024, aby dowiedzieć się, co najbardziej liczy się dla nas w pracy. Przepytano w tym celu 18 tys. pracowników z ponad 5 tys. firm.

REKLAMA

Co najbardziej cenimy w pracy?

Odpowiedź jest stara jak świat, bo wciąż o wyborze pracodawcy decyduje wysokość wynagrodzenia. Dla 60,4 proc. europejskich pracowników liczą się właśnie pieniądze. Jak to wygląda w poszczególnych krajach? Wysokość wynagrodzenia ma największy wpływ na podjęcie pracy wśród mieszkańców:

  • Chorwacji - 73,1 proc.,
  • Serbii - 69,1 proc.
  • Finlandii - 67,5 proc.

Poza podium znalazły się Hiszpania (65,1 proc.) oraz Włochy (63,1 proc.). Natomiast Polska uplasowała się na dziewiątym miejscu - 60,7 proc. pracowników znad Wisły uzależnia podjęcie pracy wyłącznie od wysokości wynagrodzenia. Najmniejszą wagę do zarobków wykazali Duńczycy - jedynie dla 47,4 proc. badanych wysokość pensji ma decydujący wpływ o wyborze pracodawcy.

Więcej informacji z rynku pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Podejmujemy pracę nie tylko dla pieniędzy

Jest również wiele innych elementów, które mają wpływ na to, czy zechcemy pracować u danego pracodawcy. Z najnowszego badania wynika, że w przypadku pracowników z Polski znaczenie mają także:

  • atmosfera pracy i relacje, jakie panują w zespole - 37,4 proc.,
  • bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilność finansowa (37 proc.),
  • odległość i dostępność miejsca pracy (33,2 proc.),
  • liczba dodatkowych dni urlopowych (25,6 proc.).

Paulina Zasempa, People Country Lead w SD Worx Poland, komentując wyniki badania, wskazuje, że pracownik wciąż dominuje na rynku pracy i to mimo zawirowań w światowej gospodarce czy widma zwolnień grupowych. Natomiast jeśli firmy chcą zatrzymać lub przyciągnąć najlepsze talenty muszą być na bieżąco z aktualnymi trendami, a te zmieniają się szybko.

Wieloletnia inflacja i poczucie niepewności sprawiają, że pieniądze znów są głównym czynnikiem wyboru dla pracowników, zaś presja płacowa wpływa na koszty prowadzenia działalności i konkurencyjność firmy. Zmusza to przedsiębiorstwa do szukania alternatywnych sposobów na utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynku, przy jednoczesnym bardziej efektywnym zagospodarowaniu posiadanych już pracowników - tłumaczy ekspertka.

I zwraca uwagę, że jednym ze skutecznych rozwiązań wydaje się umiejętne połączenie wykwalifikowanej kadry z innowacyjnymi technologiami, bardzo często opartymi o AI czy rozwiązania chmurowe.

REKLAMA

Pozwalają one na uwalnianie czasu pracowników oraz przygotowanie firmy do wprowadzania skróconego tygodnia pracy czy organizowania bardziej elastycznych form zatrudnienia, a to właśnie te aspekty – obok wynagrodzenia – są doceniane przez pracowników – dodaje Paulina Zasempa.

Jednak technologie, które potrafią usprawnić procesy w organizacjach, nie przyciągają pracowników tak silnie jak pieniądze. Z badania wynika, że 93,6 proc. europejskich i 92,4 proc. polskich pracowników uważa, że zaawansowane technologie w firmie nie są dla nich ważnym czynnikiem przy wyborze pracodawcy. Również zaangażowanie przedsiębiorstwa w kwestie ESG nie jest tak atrakcyjne dla pracowników jak sądzono – nie jest ono istotne dla 89,8 proc. Polaków i dla 91,6 proc. wszystkich przepytanych pracowników.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA