Do tej pory przepisy ogarniały jedynie temat pracy w niskich temperaturach, o wykonywaniu obowiązków podczas upałów prawo pracy mówi niewiele. Jednak sytuacja się zmienia, od kilku lat jesteśmy światkami rekordowo wysokich temperatur, z którymi do końca nie radzą sobie przedsiębiorcy. Powód jest oczywisty – bo nie ma przepisów. Za kilka miesięcy ma to się zmienić. Ministra Pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła zapowiada od przyszłego lata radykalną zmianę przepisów, które mają chronić pracowników podczas pracy w wysokich temperaturach.
Upały biją w Polsce rekordy. Ale obecnych w przepisach BHP nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której można wykonywać obowiązki wyznaczone przez pracodawcę. Ustalona za to jest minimalna wysokość temperatury. W ocenie Ministerstwa Pracy obecne przepisy nie chronią pracowników w wystarczającym stopniu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyglądają obecnie obowiązki pracodawcy, obejrzyj krótkie wideo poniżej.
Zmiana przepisów. Tak będzie wyglądała praca podczas upałów
Prowadzone w Ministerstwie Rodziny, pracy i Polityki Społecznej analizy i badania mają na celu wypracowanie rozwiązań, które będą lepiej dbały o interesy pracowników. Zmiany klimatyczne powodują, że upalnych dni jest co roku coraz więcej, więc ochrona przed wysoką temperaturą w miejscu pracy jest koniecznością. Celem prac prowadzonych przez MRPiPS jest zaproponowanie przepisów, które będą obowiązywały już w przyszłym sezonie letnim.
Docierają do nas informację o kolejnej fali upałów, która dotrze do Polski. Temperatura może sięgnąć 40 stopni. Zmiany klimatyczne, które są faktem, mają wpływ na całe nasze życie – mówi ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Ministra wskazuje, że do MRPiPS coraz częściej zgłaszają się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, którzy zastanawiają się, jak mogą zgodnie z prawem reagować na wysokie temperatury w pracy.
Dlatego jako ministra odpowiedzialna za pracę zwróciłam się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, do Państwowej Inspekcji Pracy i do Instytutu Medycyny Pracy, abyśmy wspólnymi siłami zastanowili się, co możemy zrobić, żeby jak najlepiej chronić pracowników przed upałami. Co możemy zrobić dziś i co możemy zrobić na przyszłość – wyjaśnia ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
PIP, CIOP i IMP pomogą
Dzięki uwzględnieniu w pracach czterech podmiotów mających różne kompetencje wypracowane przepisy będą skutecznie chronić pracownice i pracowników przez kolejne lata. Państwowa Inspekcja Pracy skupia się na praktyce prawa pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz Instytut Medycyny Pracy są jednostkami badawczymi, a Ministerstwo Pracy skupia ekspertów prawa pracy, to właśnie podmioty, które przygotują najlepsze rozwiązania prawne.
Państwowa Inspekcja Pracy jest tym organem władzy państwowej, który najczęściej ma bezpośredni kontakt z pracownikami, którzy czują się niewystarczająco chronieni przed upałami. Często zgłaszają też wątpliwości, nie wiedząc jakie prawa im przysługują i w jakich przypadkach mogą odmówić wykonywania pracy. Główny Inspektor Pracy, Marcin Stanecki, również dostrzega potrzebę zmiany przepisów i zwiększenia ochrony pracownic i pracowników.
Jest to bardzo ważna inicjatywa, bo od wielu lat mówi się o tym, że regulacji wysokich temperatur w miejscu pracy brakuje w polskim prawodawstwie. Dzięki nowym regulacjom inspektor pracy będzie miał realne narzędzia, żeby przeciwdziałać zagrożeniu dla zdrowia pracownika, które może wynikać z wysokiej temperatury. Celem nas wszystkich jest to, żeby pracownik nie poniósł w pracy uszczerbku na zdrowiu – ocenia minister Marcin Stanecki.
Minister Stanecki zauważa, że przepisy chroniące pracowników i pracownice przed działaniem wysokich temperatur są obecnie rozproszone w różnych aktach prawnych i zaznajomienie się z nimi może być utrudnione.
Dlatego wychodzimy naprzeciw potrzebom pracodawców i pracowników i dajemy im narzędzie, z którego mogą wygodnie skorzystać. Tym narzędziem jest pakiet informacyjny pod nazwą Dobry Klimat w Pracy. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tymi materiałami i do popularyzacji tej wiedzy wśród swoich znajomych i bliskich. Pakiet informacji można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Pracy - komentuje minister.
Więcej wiadomości na temat pracy można przeczytać poniżej:
Jak upały wpływają na nasze zdrowie?
Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi prowadzi badania nad zdrowiem pracowników. To jedyna taka jednostka w Polsce. Prof. Jolanta Walusiak-Skorupa, dyrektor Instytutu, opowiedziała na konferencji o wpływie upałów na zdrowie pracownic i pracowników.
To zdrowiem i bezpieczeństwem pracowników powinniśmy się zajmować w miejscu pracy. Wysokie temperatury niewątpliwie mają negatywny wpływ na zdrowie pracownika. Główną przyczyną jest odwodnienie. Mamy problemy z koncentracją, spowalnia się czas reakcji. Najgroźniejsze jest to dla osób starszych, osób z chorobami krążenia i chorobami nerek. Mam nadzieję, że stworzone przez nas rekomendację zwiększą troskę o zdrowie pracownika – twierdzi profesor Jolanta Walusiak-Skorupa.
W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy prowadzone są badania mające na celu ustalenie właściwych norm temperatury w pracy. CIOP jest państwowym instytutem badawczym, zajmującym się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy. Misją instytutu są działania na rzecz poprawy warunków pracy. W Instytucie można skorzystać z takich usług jak ocena mikroklimatu w miejscu pracy, ocena odzieży termoochronnej, badanie obciążenia cieplnego pracowników, szkolenia z zakresu BHP.
Instytut opracował prototyp odzieży ochronnej z funkcją aktywnego chłodzenia, wykorzystujący zjawisko termoelektryczne. To rozwiązanie ma formę bardzo lekkich (poniżej 1 kg), dopasowanych do ciała elastycznych szelek, wykonanych z materiałów o bardzo dobrych właściwościach biofizycznych. Funkcję chłodzącą pełni 6 zintegrowanych z nimi elastycznych modułów termoelektrycznych.
Innowacyjne rozwiązanie powstało w ramach realizowanego przez CIOP-PIB w latach 2020-2022 V etapu programu wieloletniego Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy, finansowanego w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych ze środków NCBR we współpracy z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej oraz PW Krystian sp. z o.o.
Odzież ochronna do pracy w upale jest przykładem super innowacyjnych rozwiązań ochrony osobistej. Przeznaczone są do wsparcia pracowników pracujących w wysokich temperaturach. To rozwiązanie jest łatwe w użytkowaniu, w dopasowaniu do dowolnej sylwetki, ale przede wszystkim bardzo skuteczne. Rozwiązanie absolutnie topowe, obecnie w fazie przygotowania do produkcji – podsumowuje dyrektor CIOP Wiktor M. Zawieska.