REKLAMA

Dziwnie na rynku pracy. Niby jest co fetować, ale za chwilę może być płacz

Zapłaczą przedsiębiorcy, którzy będą chcieli zatrudniać nowych pracowników. Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) utrzymał się na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca. Po raz pierwszy od początku roku nie nie wzrósł, co autorzy badania z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (PIE) zinterpretowali jako zapowiedź stabilizacji stopy bezrobocia na jego dotychczasowym poziomie. Jednocześnie podkreślają, że coraz bardziej dają o sobie znać zmiany demograficzne. W przypadku oczekiwanego ożywienia, pracodawcy dotkliwie je odczują.

Dziwnie na rynku pracy. Niby jest co fetować, ale za chwilę może być płacz
REKLAMA

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) wyliczany co miesiąc przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) informuje z wyprzedzeniem o możliwych zmianach wielkości bezrobocia. W lipcowych danych za czerwiec wskaźnik spadł z 69,6 z 69,5 pkt. w maju.

REKLAMA

Dwie spośród siedmiu składowych Wskaźnik Rynku Pracy oddziałują w kierunku jego spadku, zapowiadając tym samym spadek stopy bezrobocia rejestrowanego. Ich siła oddziaływania jest dość duża, zwłaszcza gdy zestawimy to z pięcioma zmiennymi, które zapowiadają wzrost wartość wskaźnika, a tym samym pogorszenie sytuacji na rynku pracy – czytamy w komentarzu do wyników badania.

Źródło: BIEC

Cieszy wzrost ofert pracy

BIEC ocenia, że pozytywne sygnały płyną przede wszystkim ze zmiennych obrazujących rosnące szanse na znalezienie zatrudnienia przez osoby bez pracy.

Z jednej strony istotnie wzrosła liczba ofert pracy będących w dyspozycji urzędów pracy. W czerwcu w porównaniu do maja w powiatowych urzędach pracy zarejestrowano o 28 proc. więcej ofert pracy. Jednocześnie w czerwcu w porównaniu do maja pracę znalazło o blisko 7 proc. bezrobotnych więcej – zauważają analitycy BIEC.

Zastrzegają jednak, że wnioski te nie są w pełni spójne z wynikami badania koniunktury GUS, z których wynika, że menedżerowie przedsiębiorstw przemysłowych sytuację finansową i przyszłe zmiany zatrudnienia oceniają dokładnie tak samo jak przed miesiącem.

Oba przyjmują wartość ujemną na poziomie dwucyfrowym wskazując na pesymistyczną oceną sytuacji bieżącej i co najmniej dużą ostrożność w kreacji nowych miejsc pracy w najbliższej przyszłości (przewaga o około 9 p. proc. odsetka firm planujących zwolnienia nad tymi planującymi nowe przyjęcia do pracy) – zauważa Biuro.

Analizując spadek bezrobocia w czerwcu do 4,9 proc., ekonomiści Biura oceniają, że większy wybór ofert pracy i wzrost odpływu z bezrobocia do zatrudnienia były ostatecznie wyższe od napływu do bezrobocia i dlatego GUS odnotował w czerwcu spadek stopy bezrobocia do najniższego poziomu od przemian ustrojowych w 1990 r.

Tym niemniej w czerwcu w urzędach pracy zarejestrowało się o ponad 12 proc. więcej bezrobotnych niż w maju. Napływ ten miał przełożenie na inne statystyki dotyczące zasobu bezrobotnych: wzrosła liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy (+1 proc.) – wyliczają.

Do tego o 3 proc. wzrosła wielkość całkowitej kwoty wypłaconych zasiłków przez rejonowe urzędy pracy.

Demografia ciąży rynkowi pracy

Na rynku pracy obserwujemy już od dłuższego czasu zmniejszony popyt na pracowników, któremu towarzyszy umiarkowana redukcja etatów w sektorze przedsiębiorstw. Jednocześnie podaż pracy systematycznie kurczy się ze względów demograficznych – wylicza BIEC w komentarzu do wyników badania.

Demografia będzie zresztą coraz bardziej odciskać piętno na rynku pracy. Jak wskazuje Biuro od lat liczba aktywnych zawodowo się kurczy, więcej osób odchodzi niż wkracza na rynek pracy. Problem pojawi się, gdy dojdzie do ożywienia, i pracodawcy będą potrzebowali więcej rąk do pracy. Na razie jednak bezrobotni zarejestrowani w powiatowych urzędach pracy mają małe szanse za znalezienie zatrudnienia.

REKLAMA

Znaczący odsetek bezrobotnych stanowią bowiem osoby bez kwalifikacji (ponad 30 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych) oraz osoby w wieku powyżej 45 roku życia (ponad 36 proc. bezrobotnych) – wskazuje BIEC.

Jak odnotowuje, stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w czerwcu o 0,1 punktu procentowego do 4,9 proc., jednak po usunięciu wpływu czynników sezonowych ten wskaźnik się nie zmienił i cały czas wynosi 5 proc.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA