REKLAMA

Rewolucja w prawie pracy. Weszła specjalna ochrona pracowników

W środę 25 września 2024 r. weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Ochrona przysługuje osobom, które zgłaszają różnego rodzaju nieprawidłowości niezależnie od formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Ochroną są objęci nawet ci sygnaliści, którzy jeszcze nie rozpoczęli pracy lub już nie pracują w danym miejscu. Dodatkowe przepisy chroniące sygnalistów będą wprowadzane stopniowo w kolejnych miesiącach.

Rewolucja w prawie pracy. Weszła specjalna ochrona pracowników
REKLAMA

W polskim prawie w końcu mamy przepisy z prawdziwego zdarzenia chroniące sygnalistów, czyli osoby, które ujawniają publicznie lub zgłaszają odpowiednim instytucjom nieprawidłowości, z jakimi spotkały się w miejscu pracy. Ustawa o ochronie sygnalistów gwarantuje takiej osobie zachowanie jej tożsamości w tajemnicy, co ma zapobiec zemście ze strony pracodawcy.

REKLAMA

Ochrona sygnalistów

Warto zaznaczyć, że ustawa o ochronie sygnalistów nie jest przejawem wspaniałomyślności polskich władz ustawodawczych, lecz stanowi wprowadzenie do polskiego prawa unijną dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, która weszła w życie już pięć lat temu. Chociaż w samej ustawie nie ma formalnego zapisu odnoszącego się do Kodeksu pracy, to wiele jej postanowień jest zbieżnych z prawem pracy.

Zgodnie z nowymi przepisami ochrona przysługuje sygnaliście niezależnie od formy świadczenia pracy lub pełnienia służby – może mieć nie tylko umowę o pracę, ale także może pracować na podstawie umowy cywilnoprawnej, w ramach samozatrudnienia, czyli w formie prowadzenia działalności gospodarczej, a nawet wolontariatu. Przepisy o sygnalistach chronią także osoby pełniące służbę wojskową.

Co istotne, ochroną są objęci też sygnaliści dokonujący zgłoszenia lub tak zwanego ujawnienia publicznego – czyli na przykład za pośrednictwem mediów – jeszcze przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę pracy. Ochroną objęci są również w sytuacji, gdy szeroko rozumiany stosunek pracy już ustał.

Więcej o Kodeksie pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Ustawa obejmuje ochroną także osoby pomagające w dokonaniu zgłoszenia, osoby powiązane z sygnalistą, a także osoby prawne lub inne jednostki organizacyjne pomagające lub powiązane z sygnalistą – w szczególności stanowiące własność lub zatrudniające sygnalistę. Warto zaznaczyć, że ochrona już obowiązuje, natomiast szczegółowe przepisy regulujące zgłoszenia wejdą w życie 1 stycznia.

Obowiązki pracodawców

Nowe przepisy to także nowe obowiązki dla niektórych pracodawców. Podmioty, na rzecz których – według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku – wykonuje lub świadczy pracę co najmniej 50 osób, został nałożony obowiązek ustanowienia procedury zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych. Nie dotyczy to podmiotów działających w sektorze finansowym, które mają obowiązek stworzenia kanałów zgłoszeń w każdym przypadku. Wyłączone z tego obowiązku są jednak gminy lub powiaty liczące mniej niż 10 tys. mieszkańców.

Dzień 25 września 2024 roku to jest rekomendowana przez nas wszystkich data, kiedy warto mieć już procedurę zgłoszeń wewnętrznych, bowiem w interesie podmiotu prawnego leży, żeby ta procedura była stosowana, żeby ona była żywa, a nie stała się kolejnym martwym dokumentem – radzi główny inspektor pracy Maciej Stanecki.

Na czym konkretnie polega ochrona sygnalistów? Po pierwsze, pracodawca ma w takim przypadku zakaz działań odwetowych, czyli głównie zakaz wypowiedzenia stosunku pracy, obniżenia uposażenia czy różnych sankcji dyscyplinarnych. Obowiązuje także tak zwany odwrócony ciężar dowodu, czyli to na stosującym działanie odwetowe będzie spoczywał ciężar dowodu, że podjęte działanie nie jest działaniem odwetowym. W przypadku dopuszczenia się przez pracodawcę działań odwetowych sygnaliście przysługuje odszkodowanie, a pracodawca musi liczyć się z sankcjami – karami finansowymi, a nawet więzieniem.

Zakaz mobbingu

Państwowa Inspekcja Pracy tłumaczy, że obowiązująca od 25 września ustawa o ochronie sygnalistów mówi, że w przypadku byłego, obecnego czy przyszłego pracownika, który dokonał zgłoszenia sygnalnego, zakazane są działania odwetowe takie jak:

REKLAMA
  • odmowa nawiązania stosunku pracy;
  • wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia stosunku pracy;
  • niezawarcie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas nieokreślony po rozwiązaniu umowy o pracę na okres próbny, niezawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony lub niezawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony po rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony - w przypadku gdy sygnalista miał uzasadnione oczekiwanie, że zostanie z nim zawarta taka umowa;
  • obniżenie wysokości wynagrodzenia za pracę;
  • wstrzymanie awansu albo pominięcie przy awansowaniu;
  • pominięcie przy przyznawaniu innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą lub obniżenie wysokości tych świadczeń;
  • przeniesienie na niższe stanowisko pracy;
  • zawieszenie w wykonywaniu obowiązków pracowniczych lub służbowych;
  • przekazanie innemu pracownikowi dotychczasowych obowiązków sygnalisty;
  • niekorzystna zmiana miejsca wykonywania pracy lub rozkładu czasu pracy;
  • negatywna ocena wyników pracy lub negatywnej opinii o pracy;
  • nałożenie lub zastosowanie środka dyscyplinarnego, w tym kary finansowej, lub środka o podobnym charakterze;
  • przymus, zastraszanie lub wykluczenie;
  • mobbing;
  • dyskryminacja;
  • niekorzystne lub niesprawiedliwe traktowanie;
  • wstrzymanie udziału lub pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe;
  • nieuzasadnione skierowanie na badania lekarskie, w tym badania psychiatryczne, chyba że przepisy odrębne przewidują możliwość skierowania pracownika na takie badania;
  • działanie zmierzające do utrudnienia znalezienia w przyszłości pracy w danym sektorze lub w danej branży na podstawie nieformalnego lub formalnego porozumienia sektorowego lub branżowego;
  • spowodowanie straty finansowej, w tym gospodarczej, lub utraty dochodu;
  • wyrządzenie innej szkody niematerialnej, w tym naruszenie dóbr osobistych, w szczególności dobrego imienia sygnalisty.

Za działania odwetowe z powodu dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego uważa się także próbę lub groźbę zastosowania którekolwiek z wyżej wymienionych działań.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA