REKLAMA
  1. bizblog
  2. Rolnictwo

Polska żywność podbija świat. Szczególnie Niemcy zajadają się produktami made in Poland

Mięso, produkty mleczne, słodycze oraz karma dla zwierząt - najczęściej te artykuły trafiają z Polski na zagraniczne stoły. Mamy się czym chwalić, bo w 2022 r. eksport polskich artykułów rolno-spożywczych pobił dotychczasowy rekord i wyniósł 47,6 mld euro. Gdzie trafiają wyroby z Polski? Szczególnie upodobali je sobie Niemcy.

18.07.2023
9:43
Polska żywność podbija świat
REKLAMA

Zainteresowanie polską żywnością cały czas rośnie, a 2022 r. przyniósł wzrost wartości eksportu o 27 proc. w porównaniu do 2021 r. - wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ten piękny wynik sprawił, że znaleźliśmy się na siódmej pozycji w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Nie tylko Niemcy chwalą sobie żywność z Polski

Polska eksportuje swoje towary przede wszystkim na rynki europejskie, ale to właśnie nasi sąsiedzi zza Odry najbardziej chwalą sobie jakość naszej żywności. Poza Niemcami produkty spożywcze made in Poland doceniają również Holendrzy, Francuzi, Włosi, a także mieszkańcy Litwy i Czech. Polska od wielu lat należy do ścisłej czołówki unijnych eksporterów żywności, którą wysyłamy do krajów Afryki Środkowej i Zachodniej oraz Azji Zachodniej. Z danych za 2022 r. wynika, że w zeszłym roku odnotowano ponadprzeciętny udział polskiej żywności w unijnym eksporcie produktów roślinnych do Republiki Południowej Afryki, Izraela i Arabii Saudyjskiej. Poza kontynent europejski najczęściej wysyłamy żywność o niskim stopniu przetworzenia.

Co najczęściej eksportujemy? Z produktów spożywczych są to: mięso drobiowe, produkty mleczne, mięso wołowe, pieczywo i wyroby piekarnicze, karmę dla zwierząt oraz wyroby czekoladowe.

Sery - nowy polski hit sprzedażowy

Choć królestwem serów jest Francja, to Polska również należy do ścisłej czołówki światowych producentów i zajmuje piąte miejsce. Wyprzedzają nas Francja, Włochy, Holandia, Niemcy i USA. Naszym serowym hitem eksportowym są zwłaszcza sery podpuszczkowe dojrzewające.

Przykładem takiego producenta jest MSM Mońki, która specjalizuje się w produkcji serów dojrzewających typu holenderskiego i szwajcarskiego. Zdaniem Ewy Polińskiej z MSM Mońki fenomen polskich serów polega na unikalnych recepturach, które łączone są z nowoczesną technologią i w pełni zrównoważonym procesem produkcyjnym, a także na wykorzystywaniu surowców najwyższej jakości, spełniających wszelkie przyjęte standardy.

Dzięki temu możemy śmiało konkurować nie tylko na rynku europejskim - uważa Ewa Polińska.

Z danych wynika także, że Polska posiada spory potencjał w zakresie dostarczania najwyższej jakości olejów roślinnych oraz przetwórstwa zbóż. W tej ostatniej grupie znajdują się polskie makarony, które cieszą się wielką popularnością w Europie.

Nie zapominajmy również o owocach zarówno świeżych, jak i mrożonych. Pod względem wolumenu zbiorów wszystkich rodzajów owoców plasujemy się na czwartym miejscu w UE. Oprócz jabłek, jesteśmy największym w UE producentem wiśni, malin, porzeczek i agrestu, a także znaczącym producentem borówek, truskawek i aronii.

Produkcja ekologiczna szansą dla polskich gospodarstw

REKLAMA

Konsumenci na całym świecie są coraz bardziej świadomi. Nie jest im obojętna ochrona środowiska oraz dobrostan zwierząt. Szukają produktów naturalnych i z upraw ekologicznych. Rolnicy dostrzegli ten trend i coraz więcej z nich dostosowuje swoją produkcję do praktyk stosowanych w rolnictwie ekologicznym, które choć wymaga większych nakładów pracy, to zysk finansowy i wizerunkowy wynagradza ten dodatkowy wysiłek. W Polsce mamy już ponad 20 tys. gospodarstw ekologicznych, a ich produkcja rolna odbywa się w oparciu o naturalne składniki i procesy przetwórcze. Do tego nie zapominajmy o wyjątkowej żywności regionalnej, która bazuje na receptach przekazywanych od pokoleń.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA