REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Rośnie eksport, hitem samochody z polskich fabryk. Złoty szybuje

Ze wstępnych danych o bilansie płatniczym w marcu 2023 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 7,7 mld zł. Przypomnijmy, że przed rokiem mieliśmy deficyt: minus 18,2 mld zł. W kolejnych miesiącach nadal będziemy się cieszyć z nadwyżki. Złoty uczcił ogłoszenie wyników w handlu zagranicznym największym spadkiem kursu euro od niemal dwóch lat. Fot. Kees Torn/Wikimedia.org/CC BY 2.0

15.05.2023
15:58
Rośnie eksport, hitem samochody z polskich fabryk. Złoty szybuje
REKLAMA

Marzec 2023 r. był trzecim kolejnym miesiącem, w którym odnotowano dodatnie saldo obrotów towarowych. Ukształtowało się ono na poziomie 2,9 mld zł, wobec deficytu 20,6 mld zł w marcu 2022 r. – podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski.

REKLAMA

Dla porównania – w ubiegłym roku nasz kraj notował deficyty w obrotach bieżących, tylko w listopadzie udało nam się wyjść na plus. Jak zaznacza w komunikacie bank centralny, wszystko dzięki rosnącemu eksportowi przy jednoczesnym obniżeniu się wyników importu.

 class="wp-image-2133397"
Źródło: NBP, wykres: PIE

W marcu 2023 r. wartość eksportu towarów wyniosła 140,8 mld zł, co oznacza wzrost o 17,1 mld zł (13,8 proc.) w stosunku do analogicznego miesiąca 2022 r. Wartość importu towarów w porównaniu do marca 2022 r. zmniejszyła się o 6,4 mld zł (4,4 proc.) i osiągnęła poziom 138,0 mld zł – wylicza NBP.

Eksport samochodów podbija nam nadwyżkę w handlu zagranicznym

Eksport najbardziej wzrósł dzięki sprzedaży środków transportu.

W marcu silnie zwiększył się eksport samochodów dostawczych, części motoryzacyjnych, samochodów osobowych, ciągników drogowych oraz akumulatorów litowo-jonowych – wylicza bank centralny.

 class="wp-image-2133400"
Wykres: PIE

Z kolei spadek wartości importu wystąpił w czterech na sześć głównych kategorii towarów.

Najgłębsze spadki nastąpiły w imporcie paliw oraz towarów zaopatrzeniowych. Z kolei największy wzrost importu nastąpił w kategorii obejmującej środki transportu, w tym przede wszystkim części dla branży motoryzacyjnej związane z utrzymującym się wysokim wzrostem eksportu – czytamy w komunikacie.

NBP podał, że przychody z tytułu eksportu usług wzrosły o o 3,6 mld zł (11,6 proc.) do 35,2 mld zł. Rozchody w tym czasie zwiększyły się o 1,4 mld zł (7,6 proc.) do 20,5 mld zł.

Dopiero ożywienie gospodarcze pogorszy saldo

Polski Instytut Ekonomiczny zapowiada w komentarzu do danych NBP, że w nadchodzących miesiącach dobry trend zostanie utrzymany.

Wielkość portfela zamówień firm eksportowych rośnie dużo szybciej od podmiotów działających wyłącznie w kraju, a popyt na importowane dobra trwałe wciąż jest niski. Prawdopodobnie zmniejszy się też deficyt na kontach z dochodami – czytamy w komentarzu.

Instytut sugeruje, że dopiero ożywienie w drugiej połowie roku może przynieść pogorszenie bilansu w handlu międzynarodowym.

Bieżące prognozy wskazują jednak, że deficyt Polski powinien być mały na tle regionu i dużo niższy niż rok temu. To czynnik. który długofalowo wspiera umocnienie złotego – zapowiada PIE.

W poniedziałek złoty umocnił się do euro najwięcej od połowy 2021 r. W pewnym momencie kurs EURPLN spadł do 4,5013 zł.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "OANDA:EURPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "60M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_56943" } );

Za dolara płacono od 4,1403 do 4,1688 zł, a za franka szwajcarskiego 4,6172 do 4,6398 zł. Złoty zyskiwał do głównych walut – od 0,2 proc. za franka przez 0,3 do euro i ponad 0,5 proc. do dolara.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA