Według danych Eurostatu Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów Unii Europejskiej. Co więcej, pracownicy rezygnują z dwutygodniowych urlopów na rzecz kilkudniowego wypoczynku. Czy potrafimy się regenerować na co dzień ?

Według badania 44 proc. Polek i Polaków spędzi urlop trwający między 8–14 dni, z czego długość urlopu 34 proc. z nas potrwa tydzień. Co 10. uczestnik badania programu MultiSport będzie wypoczywać przez okres 3 tygodni, a 93 proc. respondentów stwierdza, że spędzanie urlopu w sposób aktywny ma pozytywny wpływ na radzenie sobie z obowiązkami po powrocie do pracy. 74 proc. Polek i Polaków widzi związek między aktywnym urlopem a poprawą samopoczucia, 61 proc. zauważa więcej energii do wykonywania obowiązków zawodowych.
Każdy Polak spędza urlop po swojemu
Na postawione w czerwcowym badaniu MultiSport pytanie, „Czy aktywność fizyczna lub sportowa to skuteczny sposób na odpoczynek dla Ciebie?”, aż 60 proc. Polaków odpowiada, że tak. Jako plany wakacyjne połowa z nas wskazuje wyjazd wypoczynkowy na terenie kraju lub za granicę.
Aż 30 proc. Polek i Polaków nie zamierza wyjeżdżać w ciągu tego lata. Jednocześnie większość respondentów deklaruje, że wypoczynek wiąże się dla nich z aktywnością sportową. Dla ponad 50 proc. równie ważny okazuje się czas spędzany z bliskimi, oddawanie się hobby czy czas na działce i w ogrodzie.
Urlop może zdziałać cuda dla naszej kondycji psychicznej – o ile będziemy pamiętać o regularnym ruchu, wysypiać się i unikać używek. Już codzienne spacery, w których trakcie wykonujemy minimum 7000 kroków, wpływają na mniejsze ryzyko zachorowań na depresję – mówi Mateusz Majchrzak, terapeuta poznawczo-behawioralny, ekspert programu MultiSport.
Jego zdaniem wyjeżdżając całą rodziną, warto pamiętać, że dzieci uczą się głównie przez obserwację – mając aktywnych fizycznie rodziców, istnieje większa szansa, że także będą aktywne. Odpoczynek pozaurlopowy jest jednak równie ważny – w przeciwnym razie, zaciągany każdego dnia dług energetyczny okaże się tak duży, że wakacje już nie wystarczą.
Obserwuję taki wzór u moich pacjentów: stresujące i obciążające okresy w życiu powodują rezygnację z ruchu, pasji czy innych przyjemności, a gdy przychodzą wakacje, pacjenci nie są w stanie czerpać z nich radości, wypocząć, naładować baterii na kolejne miesiące – twierdzi Mateusz Majchrzak.
Więcej wiadomości na temat urlopu można przeczytać poniżej:
Aktywność fizyczna podczas urlopu pozwala lepiej poradzić sobie z powrotem do pracy
Ekspert wskazuje, że blisko 19 tys. użytkowników programu MultiSport, którzy wzięli udział w badaniu towarzyszącym zeszłorocznej edycji akcji Letnia Gra zadeklarowało, że spędzanie urlopu w sposób aktywny ma pozytywny wpływ na radzenie sobie z obowiązkami po powrocie do pracy.
Mateusz Majchrzak uważa, że tę zależność zauważa aż 93 proc. badanych i wyróżnia przede wszystkim poprawę samopoczucia i więcej energii do wykonywania obowiązków zawodowych. Te wyniki mają swoje uzasadnienie w badaniach naukowych.
Regularna aktywność fizyczna wywołuje wzrost poziomu β-endorfiny. Jest to naturalnie wytwarzana w organizmie substancja o działaniu podobnym do morfiny, co wiąże się z uczuciem euforii. Następuje też wzrost poziomu BDNF, czyli białka wydzielanego przez komórki nerwowe, które odgrywa istotną rolę w rozwoju, funkcjonowaniu i regeneracji neuronów – tłumaczy Mateusz Majchrzak.
I dodaje, że ma to wpływ na rozwój i plastyczność mózgu, procesy uczenia się i pamięć. W skrócie: aktywność fizyczna uprawiana na co dzień sprawia, że lepiej się czujemy i wydajniej myślimy. To, czy się regularnie ruszamy, wpływa również na to, jak śpimy. Polska znajduje się w czołówce rankingów pod kątem częstotliwości występowania zaburzeń snu.
Oczywiście, kiedy źle albo za krótko śpimy, to mniej nam się chce ćwiczyć. Wie to każdy, kto miał płaczącego noworodka w nocy albo pracował w systemie zmianowym. Natomiast ruch odpowiednio dobrany do pory dnia, stopnia regeneracji czy zapasu energetycznego poprawia i pogłębia nasz sen – ocenia Mateusz Majchrzak.
Według badania MultiSport lato sprzyja podejmowaniu aktywności fizycznej. Motywują nas do tego między innymi dobra pogoda i dłuższe dni. Polaków do ruszania się mobilizuje też chęć zadbania o swoje zdrowie i kondycję, lepszy sen i poprawa nastroju.
Z kolei zjawiska związane z elastycznym czasem pracy, takie jak work-life blending czy workation mogą być dziś sporym ułatwieniem w dbaniu o regenerację na co dzień i budowanie zdrowych nawyków np. w wymiarze regularnej aktywności fizycznej. Jedno jest pewne: warto wprowadzać małe zmiany i dbać o podstawy.
Badanie na zlecenie marki MultiSport przeprowadzone na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w czerwcu 2025 roku. Badanie ilościowe CAWI zrealizowane na reprezentatywnej losowej ogólnopolskiej próbie N = 1117 Polaków w wieku 18+.