Im więcej OZE, tym więcej oszczędności. Konkurencja bez szans
Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) na Szczycie Globalnych Odnawialnych Źródeł Energii podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku pokazała raport, w którym wykazuje, że OZE stają się coraz bardziej konkurencyjne kosztowo względem paliw kopalnych. Skręt w zielone po prostu bardziej się opłaca.
Jeszcze 10 lat temu przydomowe instalacje fotowoltaiczne traktowaliśmy niczym willę z czasów PRL wykutą w boazerii - za pewny poziom statusu. Ale dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna. Rewolucja energetyczna coraz bardziej spycha paliwa kopalne na margines. Do argumentów o korzyściach OZE dla środowiska i dla życia ludzkiego dochodzą również te dotyczące kosztów. Potwierdza to najnowszy raport IRENA „Rekordowy wzrost napędza przewagę kosztową energii odnawialnej”.
81 proc. odnawialnych źródeł energii w 2023 r. było tańszych niż alternatywy oparte na paliwach kopalnych, oferując krajom przekonujący biznesowy i inwestycyjny argument za potrojeniem odnawialnych źródeł energii do 2030 r. - czytamy w tym dokumencie.
I dzieje się to pomimo powrotu ceny gazu i ceny węgla do poziomów sprzed kryzysu energetycznego. Dlatego eksperci są przekonani, że w kolejnych latach ten dystans będzie tylko się powiększał.
OZE coraz tańszą alternatywą dla paliw kopalnych
Tym samym z szacunków IRENA wychodzi, że na rekordowe 473 GW dodane w ubiegłym roku aż 382 GW uruchomionych projektów OZE na skalę przemysłową miało niższe koszty niż alternatywy oparte na paliwach kopalnych.
Po dziesięcioleciach spadających kosztów i ulepszania technologii, szczególnie w przypadku energii słonecznej i wiatrowej, korzyści społeczno-ekonomiczne i środowiskowe wynikające z wdrażania energii odnawialnej są obecnie wyjątkowo przekonujące - przekonują autorzy raportu.
Więcej o OZE przeczytasz na Spider’s Web:
IRENA wykazuje, że tylko w przypadku instalacji fotowoltaicznych - przy rocznych spadkach cenowych do ledwie ok. 4 centów amerykańskich za kilowatogodzinę - globalne koszty fotowoltaiczne były o 56 proc. niższe od tych związanych z paliwami kopalnymi i też energetyką jądrową. Obowiązuje wszak żelazna zasada: im więcej OZE, tym więcej też oszczędności.
Energia odnawialna wdrażana na całym świecie od 2000 r. pozwoliła zaoszczędzić do 409 mld dol. na kosztach paliwa w sektorze energetycznym - czytamy w raporcie IRENA.
Celem jest potrojenie odnawialnych mocy
Jak przekonuje raport IRENA: te wzrosty OZE przyczyniły się do udoskonalenia technologii i redukcji kosztów. Ale i tak osiągniecie celu wyznaczonego na 2030 r., czyli potrojenie globalnych mocy OZE - nie będzie prostym zadaniem. Żeby na koniec dekady odnawialne źródła energii osiągnęły 11,2 TW, trzeba co roku średnio dodawać ok. 1044 GW nowych mocy do 2030 r. Nie da się tego zrobić bez odpowiedniego magazynowania energii. Na szczęście koszty projektów magazynowych spadły między 2010 a 2023 r. aż o 89 proc.
Nasza analiza wskazuje, że fotowoltaika słoneczna i wiatr na lądzie będą miały największy wpływ na potrojenie odnawialnych źródeł energii - twierdzi Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA.
Raport wykazuje, że tylko w 2023 r. globalny średni ważony koszt energii elektrycznej z nowo uruchomionych projektów odnawialnych w większości przypadków spadł. Najwięcej w przypadku instalacji fotowoltaicznej o 12 proc., w przypadku offshore - o 7 proc.; wiatr na lądzie o 3 proc., skoncentrowana energia słoneczna (CSP) o 4 proc. i energetyka wodna o 7 proc.