REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Koniec oklejania warzyw i owoców. Będzie zakaz

Małe naklejki na jabłkach, gruszkach czy pomidorach to częsty widok w sklepach spożywczych, a ich miłośnicy chyba są w mniejszości. Z jednej strony ułatwiają identyfikację konkretnego rodzaju owocu czy warzywa, a z drugiej wymagają ich usuwania przed spożyciem. Ten problem pierwszego świata wkrótce może całkiem zniknąć, bo Komisja Europejska chce zakazać tych naklejek z przyczyn ekologicznych.

08.02.2024
3:47
Koniec oklejania warzyw i owoców. Będzie zakaz
REKLAMA

Nadmierna ilość plastikowych opakowań, w których umieszczane są w sklepach spożywczych artykuły spożywcze, od dłuższego czasu jest na cenzurowanym, ponieważ przyczynia się to do nadmiernej produkcji śmieci z tworzyw sztucznych. Do tej pory mało kto zwracał uwagę na niepozorne foliowe naklejki na warzywach i owocach, ale to właśnie się zmieniło.

REKLAMA

Koniec naklejek na warzywach i owocach

Będziemy musieli zrezygnować z pewnych elementów, jak na przykład z plastikowych naklejek na pomarańczach czy jabłkach. To wszystko zniknie – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska

Przedstawicielka resortu klimatu wypowiedziała te słowa podczas konferencji Sustainable Industry Lab 2024. Podczas briefingu prasowego zdradziła, że w Unii Europejskiej jest negocjowane i kończone właśnie rozporządzenie PPWR, które ma między innymi zdelegalizować stosowanie foliowych naklejek na owoce i warzywa.

Więcej o ekologii przeczytacie w tych tekstach:

Według najnowszych statystyk rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku. Z tej ilości dwie trzecie to są opakowania jednorazowe: butelki, foliówki, opakowania do żywności. Uzależniliśmy się od opakowań plastikowych i myślę, że można to porównać do nałogu, ponieważ plastiki są dla nas wygodne i tanie – stwierdziła pani wiceminister.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta

Warto przypomnieć, że tylko kwestią czasu jest wprowadzenie tak zwanej rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za wprowadzenie plastiku do obiegu. W ramach ROP producenci opakowań mają zostać obciążeni specjalną opłatą, która według wcześniejszych szacunków resortu klimatu wyniesie 1,5 mld zł rocznie. Przepisy te miały już zacząć obowiązywać w 2023 roku, ale wciąż nie udało się ich wprowadzić w życie.

REKLAMA

Jesteśmy na początku tej drogi, opracowujemy metodologię i na pewno będą prowadzone w tej sprawie konsultacje. Nie mogę potwierdzić, że to będzie zmiana w tym roku, ale na pewno to będzie jeden z priorytetów – powiedziała Sowińska, pytana o wprowadzenie ROP.

Największą zmianą w wymiarze praktycznym będzie jednak wprowadzenie systemu kaucyjnego, który ma zacząć działać 1 stycznia 2025 r. Obejmie jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a także puszki metalowe o pojemności do 1 litra. Jak pisał w poniedziałek Michał, system ten ma być obowiązkowy dla sklepów o powierzchni większej niż 200 mkw., a mniejsze będą mogły dołączyć dobrowolnie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA