REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Butelkomaty w sklepach mogą złapać opóźnienie

Polski system kaucyjny ma ruszyć zgodnie z rozkładem jazdy za rok, ale wcześniej trzeba będzie rozstrzygnąć pewne wątpliwości. Nie wiadomo do końca, co z wysokością kaucji, która musi stanowić dla klientów formę zachęty. Z kolei opłata produktowa powinna być jak najwyższa, a rząd celuje w minimalne stawki. Pozostaje cały czas otwarta kwestia naliczanego podatku VAT od kaucji. Polska Izba Handlowa (PIH) chce jego zniesienia.

17.01.2024
4:33
system-kaucyjny-podatek-VAT-kaucja
REKLAMA

System kaucyjny w Polsce ma wystartować od 1 stycznia 2025 r. Ma być bezparagonowy i będzie dotyczyć: jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów (np. butelek na wodę, sok, nektar czy mleko), opakowań szklanych na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra i puszek metalowych o pojemności do 1 litra. Obligatoryjnie w systemie znajdą się sklepy o powierzchni większej niż 200 mkw. Te mniejsze będą mogły dołączać dobrowolnie. Chociaż zdaniem ekspertów właśnie te najmniejsze placówki handlowe mają być sercem całego systemu.

REKLAMA

To do małego sklepu wstąpimy po drodze, aby oddać pojedyncze opakowania. Tam przy okazji, wykorzystamy zwróconą kaucję na zakupy. W ten sposób małe sklepy mogą zyskać nowych klientów i utrzymać lojalność swoich stałych bywalców - przekonuje Konrad Robak, country manager w TOMRA Collection Polska.

Przy okazji znowu wraca sprawa naliczanego od kaucji podatku VAT. PIH w przesłanych do rządu postulatach opowiada się przeciwko takiemu rozwiązaniu.

System kaucyjny z podatkiem VAT?

Wcześniej na ten temat wypowiadali się przedstawiciele branży. Ich zdaniem w ustawie kaucyjnej zabrakło zwolnienia kwoty kaucji z podatku VAT, które powinno dotyczyć zarówno butelki jednorazowej, jak i tej zwrotnej.

Powinniśmy ustalić jak najszybciej wysokość kaucji, bo stanowi ona element logo systemu kaucyjnego w Polsce, czyli oznakowania każdego opakowania podlegającego kaucji - nie ma wątpliwości Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w TOMRA.

Więcej o systemie kaucyjnym przeczytasz na Spider’s Web:

Przypomnijmy: zgodnie z projektem regulacji, podatek VAT będzie naliczany od kaucji za butelki szklane. Te plastikowe i puszki byłyby z tej daniny zwolnione. PIH uważa, że taka propozycja przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Kwestia opodatkowania VAT w systemie kaucyjnym może prowadzić do dodatkowych obciążeń nie tylko organizacyjnych, lecz także finansowych dla przedsiębiorców wprowadzających do obrotu towary w opakowaniach zbieranych w ramach systemu kaucyjnego - twierdzi PIH.

Podatek VAT od kaucji to także zdaniem PIH dodatkowe koszty dla przedsiębiorców prowadzących placówki handlu detalicznego.

Trzeba opóźnić system co najmniej o rok?

PIH, nie tylko przez naliczany VAT od kaucji, uważa, że uruchomienie w obecnym kształcie systemu kaucyjnego w Polsce od 1 stycznia 2025 r. będzie powodem dużych problemów organizacyjnych dla podmiotów funkcjonujących na rynku detalicznym, hurtowym oraz producentów wprowadzających produkty po napojach na polski rynek, co do których ustawa nakłada obowiązki pod rygorem kar finansowych. Wątpliwości zebrało się zbyt dużo. A przez to sklepy nie mogą się odpowiednio przygotować do nowych wyzwań.

REKLAMA

Brak jasnych uregulowań funkcjonowania systemu kaucyjnego doprowadzi do problemów organizacyjnych oraz finansowych wielu przedsiębiorców, na których spoczywa obowiązek pobierania i zwrotu kaucji klientom placówek handlowych, co niestety wydaje się jedynym pewnym uregulowaniem w ustawie, wraz z konsekwencjami za brak realizacji - przekonuje PIH.

Dlatego Izba apeluje do rządu o przesunięcie regulacji dotyczących systemu kaucyjnego co najmniej o rok. Tym samym zaczęłyby obowiązywać od 1 styczni 2026 r., jak nie później. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA