REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

System kaucyjny w Polsce. To już przesądzone, prezydent podpisał ustawę

Złośliwi twierdzili, że z naszym systemem kaucyjnym jest tak jak z niesławną zasadą 10H, przez lata blokującą rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Politycy przekonywali, że trzeba ją wreszcie znieść, ale za tymi słowami nie szły żadne czyny. I z kaucją było bardzo podobnie. Ale w końcu doczekaliśmy się finału tego legislacyjnego maratonu. Pod ustawą znalazł się podpis prezydenta i system kaucyjny w Polsce zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

01.09.2023
10:01
system-kaucyjny-podatek-VAT-kaucja
REKLAMA

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców do końca starał się przekonywać polityków, że start polskiego system kaucyjnego w 2025 r. jest nierealny. Wszystko dlatego, że nie będzie wystarczającego czasu dla producentów opakowań, żeby się do tego stosownie przygotować. 

REKLAMA

Firmy nie miały jak przygotować się do tego procesu, bo do momentu podpisania ustawy przez prezydenta nie mają pewności nawet co do tego, jakiego rodzaju opakowania znajdą się w systemie - twierdzi ZPP.

Ale te argumenty ostatecznie nie przekonały włodarzy i koniec końców prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o systemie kaucyjnym, który tym samym ruszy od 1 stycznia 2025 r.

System kaucyjny w Polsce, czyli 50 gr za butelkę

Jak ten polski system kaucyjny ma wyglądać? Przede wszystkim ma być bezparagonowy. Odbierając w sklepie kaucję za opakowanie, nie będziemy musieli udowadniać jego zakupu.

System ma objąć:

  • jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów (np. butelki na wodę, sok, nektar czy mleko),
  • opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra,
  • puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

Obowiązek wprowadzenia kaucji ma dotyczyć sklepów o powierzchni większej niż 200 m kwadr. Te mniejsze będą mogły dołączyć do systemu dobrowolnie. A co z wysokością kaucji? Stanęło na razie na 50 gr.

Jest to kwota już od dawna funkcjonująca w przestrzeni publicznej jako właściwa, ale warto zauważyć, że właśnie w tym roku browary podniosły kaucję na butelkę zwrotną. Może pojawić się pytanie, czy 50 groszy to wystarczająca kwota - zaznacza Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w ramach Grupy TOMRA.

Sprzeciw wobec podatku VAT od kaucji

Podpis prezydenta pod ustawą nie wymazuje jednak licznych uwag producentów do klepniętych przepisów. Ci zwracają uwagę np. na zapisy, wedle których firmy wprowadzające na rynek napoje będą płaciły podatek VAT od kaucji, mimo że po pierwsze jest ona zwrotna, a więc nie jest niczyim przychodem, a po drugie w żadnym momencie do nich nie trafi – bo będzie płacona jedynie w sklepie.

REKLAMA

Nie rozumiemy, skąd upór w utrzymywaniu tego absurdalnego rozwiązania, zwłaszcza że system kaucyjny nie ma przecież służyć generowaniu dodatkowych wpływów do budżetu, lecz powinien realizować zgoła odmienne cele - czytamy w stanowisku ZPP.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA