REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Znamy datę startu programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Na razie z ofertą ruszają dwa banki

W poniedziałek 3 lipca po kredyt hipoteczny z dopłatą państwa będzie można zgłosić się do jednego z dwóch największych państwowych banków detalicznych: PKO BP i Pekao SA. Oznacza to, że rządowi udało się utrzymać lipcowy termin startu najważniejszego obecnie programu mieszkaniowego. Z czasem oferta ma być szersza, ponieważ pięć kolejnych banków ma finalizować umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

29.06.2023
15:15
ile zarabia deweloper
REKLAMA

O ostatecznym terminie startu programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. w czwartek poinformował minister rozwoju Waldemar Buda. Podczas konferencji prasowej ogłosił, że nastąpi to w poniedziałek 3 lipca, czyli dwa dni po wejściu w życie właściwej ustawy.

REKLAMA

Startujemy z największym w historii programem wsparcia zakupu pierwszego mieszkania w wolnej Polsce. Skala programu, jego łatwość i dostępność wskazują, że liczba beneficjentów przez 5 lat będzie rekordowa przekonywał minister.

Buda powiedział, że oba państwowe banki od 3 lipca będą gotowe do przyjmowania wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 proc., ale zaznaczył, że nie trzeba w pierwszych dniach spieszyć się z jego złożeniem. Minister podkreślił, że nie ma żadnych limitów na 2023 r.

Zarówno 3 lipca, jak i 3 grudnia jest tak samo dobry na złożenie wniosku – stwierdził Waldemar Buda.

Z programem Bezpieczny Kredyt 2 proc. łączy się inne rozwiązanie, które ma ułatwić dostęp do własnego mieszkania osobom, które na zasadach rynkowych nie mają na to szans. Chodzi o gwarantowany przez BGK wkład własny. Co ciekawe, nawet jeśli ktoś ma zdolność kredytową na całość inwestycji, to i tak będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego.

Warunki uzyskania kredytu

Taki preferencyjny kredyt będzie mógł uzyskać każdy, kto w chwili składania wniosku nie skończył 45. roku życia, a jednocześnie nie ma i nie miał mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Co istotne, w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiała chociaż jedna osoba.

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi pół miliona złotych. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za metr kwadratowy mieszkania, ale przy tak ograniczonej kwocie kredytu zakup odpowiednio dużego mieszkania w większych miastach może być utrudniony.

Kluczowym elementem programu jest oczywiście dopłata do rat kredytu mieszkaniowego. Jest to różnica między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata ta będzie przysługiwała przez 10 lat. Potem spłaty będą dokonywane na warunkach rynkowych.

Zbieraj na mieszkanie

REKLAMA

Równolegle zostanie wprowadzony program Konto Mieszkaniowe, który ma służyć do odkładania na preferencyjnych warunkach pieniędzy na zakup mieszkania w przyszłości. Jest to po prostu specjalnie premiowane konto oszczędnościowe na cel mieszkaniowy. Kolejne rozwiązanie ułatwiające zakup mieszkania ma się pojawić w sierpniu. Chodzi o obniżony do 0 proc. podatek od czynności cywilnoprawnych.

Jeśli ktoś planuje kupić mieszkanie na rynku wtórnym, to zachęcam, żeby poczekać do momentu wprowadzenia rozwiązania – zakładamy, że będzie to jeszcze w sierpniu – podpowiada Waldemar Buda.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA