REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Zdolność kredytowa nam podskoczyła i padł rekord na rynku hipotek. A czekamy jeszcze na steryd od rządu

Po decyzji KNF o obniżeniu bufora na stopę procentową dla starających się o kredyty ich zdolność kredytowa wzrosła, co od razu przełożyło się w skokowym zwiększeniu średniej kwoty wnioskowanego kredytu. W kwietniu padł rekord. Taka statystyczna hipoteka opiewała w ubiegłym miesiącu na 383,36 tys. zł. Za dwa, trzy miesiące może być jeszcze lepiej.

09.05.2023
9:51
Zdolność kredytowa nam podskoczyła i padł rekord na rynku hipotek. A czekamy jeszcze na steryd od rządu
REKLAMA

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła w kwietniu 2023 r. o 16,2 proc. rok do roku – wynika z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej. Kwota, na którą opiewały wszystkie złożone w ubiegłym miesiącu wnioski o kredyty hipoteczne, w rozbiciu na jeden dzień roboczy, to tzw. Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. BIK podaje jego wartość co miesiąc.

REKLAMA

Interpretując tę informację trzeba jednak pamiętać, że do sierpnia 2022 r., gdy odnotowaliśmy najniższy odczyt wartości Indeksu, był on w trendzie spadkowym, co tworzy niską bazę dla porównań w 2023 r. – zwraca uwagę prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Jak tłumaczy, właśnie efekt niskiej bazy z 2022 r. częściowo powoduje, że wartość Indeksu w kolejnych miesiącach będzie rosnąć.

Warto zaznaczyć, że symptomem trwałej poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych będzie dopiero dodatni odczyt indeksu, potwierdzający, że w danym miesiącu złożono zapytania na wyższą kwotę niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku – zaznacza prof. Rogowski.

W kwietniu padł nowy rekord na rynku kredytów hipotecznych

Obecnie warto śledzić zachowanie dwóch komponentów indeksu – liczbę osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy oraz średnią kwotę wnioskowanego kredytu.

Z danych Biura wynika, że w kwietniu o kredyt mieszkaniowy wystąpiło łącznie 20,88 tys. kredytobiorców, rok wcześniej było ich 28,42 tys. Spadek wyniósł 26,5 proc. W porównaniu do marca 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 6 proc.

 class="wp-image-2126191"
Źródło: Grupa BIK

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego, o który występowali zainteresowani zakupem nieruchomości, wyniosła w kwietniu 383,36 tys. zł i była wyższa o 8,3 proc. niż rok wcześniej. W porównaniu do marca 2023 r. odnotowano wzrost o 2,8 proc.

Waldemar Rogowski tłumaczy, że to efekt obniżenia wymagań dotyczących wartości bufora na stopę procentową. Zdolność kredytowa wzrosła, co przełożyło się w skokowym zwiększeniu średniej kwoty wnioskowanego kredytu.

W porównaniu do marca 2023 r. wzrost wyniósł 2,8 proc. i dał rekordową kwotę w historii indeksu – wskazuje ekspert.

Bezpieczny kredyt 2 proc. sterydem dla kredytów mieszkaniowych

W obecnej sytuacji rynkowej wskaźnikiem, który najlepiej pokazuje bieżącą sytuację popytu na kredyty mieszkaniowe, jest liczba osób wnioskujących – podkreśla prof. Rogowski.

Kwiecień przyniósł co prawda spadek liczby starających się o kredyt w relacji do marca 2023 r. o 6 proc., ale przy czterech dniach roboczych mniej.

Gdyby przeliczyć liczbę wnioskodawców na dzień roboczy, to w kwietniu mielibyśmy wzrost w relacji do marca o 13,7 proc. – zaznacza główny analityk Grupy BIK.

REKLAMA

Jego zdaniem na rynek kredytów hipotecznych można już patrzeć z pewnym optymizmem.

Tym bardziej że w lecie zostanie mu podany steryd w postaci rządowego programu kredytu na 2 proc.

– zaznacza ekspert.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA