Polacy czekają na bezpieczny kredyt 2 proc. Rząd może ostro namieszać nam w portfelach i na rynku mieszkaniowym
Wyższa zdolność kredytowa powoduje zwiększenie zainteresowania hipotekami. Z drugiej strony wielu kredytobiorców może wstrzymywać się z decyzją o zaciągnięciu kredytu do uruchomienia rządowego programu mieszkaniowego. Niewykluczone, że to właśnie dzięki Bezpiecznemu kredytowi 2 procent dojdzie do ożywienia na na tym rynku.
Wyliczany co miesiąc przez BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (Indeks PKM) spadł w marcu 2023 r. o 57,6 proc. – podało w czwartek Biuro Informacji Kredytowej. Oznacza to, że wartość zapytań o hipoteki przesłana w marcu do BIK przez banki i SKOK-i w przeliczeniu na dzień roboczy – była niższa o 57,6 proc. niż w marcu 2022 r.
O kredyt mieszkaniowy wystąpiło w marcu 22,23 tys. kredytobiorców, o 58,4 proc. mniej niż rok wcześniej, kiedy było ich 53,4 tys. W porównaniu do lutego 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 16,8 proc.
Zapytania o kredyty hipoteczne. To jeszcze nie ożywienie
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w marcu 372,89 tys. zł i była wyższa o 2 proc. niż w marcu 2022 r., natomiast w porównaniu do lutego 2023 r. wzrosła o 3,7 proc.
Jak tłumaczy ekspert, marcowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest potwierdzeniem obserwowanego przez cały ubiegły rok bardzo dużego spadku popytu.
I podkreśla, że marcowa wartość indeksu wynika nie z faktycznego spadku popytu, ale z efektu statystycznego wysokiej bazy. Rok temu doszło do nieoczekiwanego wzrostu liczby składanych wniosków w reakcji na oczekiwany wzrost wysokości bufora.
Zdolność kredytowa w górę, przybyło chętnych na kredyty
Ekspert BIK zaznacza, że w obecnej sytuacji należy śledzić zachowanie obu komponentów składowych indeksu – liczbę wnioskujących oraz średnią kwotę, o którą występują. Jak tłumaczy, obniżenie bufora dla stopy procentowej przez KNF spowodowało wzrost zdolności kredytowej, który uwidocznił się we wzroście średniej kwoty wnioskowanego kredytu. W porównaniu do lutego 2023 r. wzrosła ona o 3,7 proc., osiągając rekordowy poziom w historii.
W marcu doszło do wzrostu liczby wnioskujących i do lutego (+16,8 proc.), i do stycznia (+67,6 proc.) 2023 r.
Rządowy program mieszkaniowy zwiększy popyt na hipoteki
Obecnie popyt na kredyty mieszkaniowe kształtują dwa przeciwstawne zjawiska:
- wzrost zdolności kredytowej (czynnik pozytywny)
- wstrzymywanie się przed zaciągnięciem kredytu do momentu uruchomienia rządowego programu wsparcia nabywania mieszkań na kredyt z oprocentowaniem 2 proc. (czynnik negatywny)
W tym drugim przypadku część osób może wstrzymać się z decyzjami zakupowymi i sięganiem po kredyt do momentu startu programu.