REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych. Jest zaskoczenie – już dawno nie ogłoszono jej tak szybko

Bez zaskoczenia po zakończeniu kwietniowego posiedzenia RPP w sprawie stóp procentowych. Jeśli na siłę doszukiwać się jakichkolwiek niespodzianek, to można założyć, że było to upublicznienie decyzji piętnaście minut przed godziną piętnastą. To najszybciej podana do wiadomości publicznej informacja o zebraniu RPP od wielu miesięcy. Dla porównania w listopadzie 2022 r. decyzję ogłoszono około 18.30.

05.04.2023
15:17
wstopy procent
REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła podczas kwietniowego spotkania stóp procentowych. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynku. W środowym komunikacie po zakończeniu dwudniowego posiedzenia NBP napisał, że RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

REKLAMA

· Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. w skali rocznej
· stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej
· stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej
· stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej
· stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej

 class="wp-image-2037088"

Inflacja spada wolniej, ale stopy procentowe stoją w miejscu

Szybki szacunek GUS z ubiegłego piątku, wykazał, że inflacja w marcu 2023 r. spadła do 16,2 proc. z 18,4 proc. w lutym. Był to jednak wynik wyższy niż 15,9 proc., których oczekiwał rynek.

Ten niewielki spadek wynikał przede wszystkim z wysokiej ubiegłorocznej bazy, do której porównujemy wyniki od początku tego roku, oraz ze spadku cen paliw. Do tego większość ekonomistów wskazuje, że inflacja bazowa (inflacja bez cen towarów, które są najbardziej wrażliwe na wahania) nadal rośnie i nie ma dużych szans, żeby w najbliższym czasie zaczęła spadać, wyraźnie spowalniając dynamikę cen gusowskiego koszyka towarów i usług.

 class="wp-image-2094811"
Źródło: GUS

Paradoksalnie również większość obserwatorów wyklucza w najbliższym czasie interwencję Rady Polityki Pieniężnej i kolejną podwyżkę stóp procentowych.

Stopy nie zmienią się do końca roku? Tak obstawiają ekonomiści Millennium

Nie spodziewamy się żadnych zmian ani w poziomie stóp, ani w retoryce czy to całej Rady, czy ze strony prezesa. Inflacja za marzec co prawda nie spadła tak szybko jak spodziewał się konsensus, ale nie spodziewamy się by mocno zaburzyło to nastroje w RPP, szczególnie że Rada celuje w dłuższy okres – wyjaśniają ekonomiści mBanku.

Dział analiz Banku Pekao skwitował we wtorek krótko:

Dziś posiedzenie RPP. Nie przyniesie ono – według nas i rynku – zmian w polityce pieniężnej

REKLAMA

Ekonomiści Millennium też nie oczekiwali, że RPP podniesie stopy procentowe. Ba, nie oczekują, że do zmiany dojdzie też w kolejnych miesiącach 2023 r.

Naszym bazowym scenariuszem pozostaje utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez cały 2023 r. W obliczu lepkiej inflacji, ciasnego rynku pracy i wciąż podwyższonych oczekiwań inflacyjnych nie widzimy przestrzeni do obniżek stóp procentowych w tym roku – głosi komentarz banku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA