REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki /
  3. Poradniki
  4. Podatki - poradniki /

Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości. Licz dokładnie, bo możesz zapłacić krocie

Jeśli kupujesz pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego, to będziesz mógł zaoszczędzić trochę grosza. Sejm właśnie przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2 proc. podatku PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. A jak to wygląda w praktyce?

03.06.2023
8:01
Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości. Licz dokładnie, bo możesz zapłacić krocie
REKLAMA

PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) dotyczy wyłącznie rynku wtórnego. Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego nabywcy są zwolnieni z jego płacenia.

REKLAMA

Jak kupić nieruchomość i nie przepłacić

Przyjrzyjmy się przykładowej sytuacji, w której młodzi ludzie decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego o wartości 500 tys. zł. Obecnie muszą zapłacić podatek w wysokości 2 proc., co oznaczałoby konieczność doliczenia 10 tys. zł do ceny mieszkania. Przy zakupie nieruchomości o wartości 800 tys. zł, podatek wynosiłby 16 tys. zł - mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Według doradcy zniesienie PCC stanowi znaczącą pomoc, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie ceny nieruchomości na rynku. Brak obowiązku płacenia podatku sprawi, że nabywcy będą mieli możliwość zaoszczędzenia tych środków i przeznaczenia ich na inne cele związane z zakupem lub wykończeniem nieruchomości.

Nowe przepisy pomogą czy zaszkodzą nabywcom?

Piotr Juszczyk wskazuje, że zgodnie z nowymi przepisami zniesienie PCC dotyczy sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego, jeżeli nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej. Jeśli jednak nabywca posiadał udział w prawach własnościowych, to zwolnienie nie obejmuje przypadków, w których przekracza on 50 proc. lub został nabyty drogą dziedziczenia.

Ekspert dodaje, że zniesienie PCC w opisywanym przypadku to nie jedyna korzystna zmiana wprowadzona przez nową ustawę. Jednocześnie podwyższono do 6 proc. stawkę tego podatku dla zakupu szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego.

Przykładowo: przy zakupie mieszkania o wartości 500 tys. złotych, podatek wyniósłby aż 30 tys. zł. Ta zmiana ma na celu ograniczenie spekulacyjnych zakupów nieruchomości oraz równomierne rozłożenie obciążeń podatkowych - tłumaczy Piotr Juszczyk,

Ustawa może wejść w życie jeszcze przed wakacjami

Obecnie ustawa trafiła do Senatu. Jeśli izba wyższa zgłosi poprawki, projekt powróci do Sejmu, który będzie nad nimi głosował. Następnie będzie oczekiwał na podpis prezydenta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy mogą zostać wdrożone jeszcze przed wakacjami.

REKLAMA

Miejmy nadzieję, że zostaną szybko wprowadzone w życie, dając kolejny impuls dla rozwoju rynku mieszkaniowego i poprawy warunków życia wielu osób - konkluduje doradca inFaktu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA