REKLAMA

Ceny mieszkań. Wyraźna zmiana na rynku nieruchomości

Ceny mieszkań z rynku wtórnego zaczęły spadać. Z danych za III kw. 2024 r. widać, że właściciele nieruchomości postanowili zejść na ziemię ze swoimi oczekiwaniami i powoli obniżają ceny zarówno kawalerek, jak i większych lokali. Czego możemy spodziewać się na rynku nieruchomości w ostatnim kwartale tego roku?

Ceny mieszkań. Wyraźna zmiana na rynku nieruchomości
REKLAMA

Z pośród 18 miast wojewódzkich w III kw. 2024 r. średnie ceny ofertowe w przypadku kawalerek spadły w ośmiu stolicach województw. Z kolei ceny mieszkań dwupokojowych poszły w dół w sześciu miastach wojewódzkich, a trzypokojowych - w ośmiu - wynika z analizy Nieruchomości-online.pl.

REKLAMA

Osoby sprzedające, widząc trudną sytuację na rynku, w końcu urealniają swoje oczekiwania cenowe – stwierdza Rafał Bieńkowski z portalu ogłoszeniowego Nieruchomosci-online.pl.

Ceny mieszkań spadają

W przypadku kawalerek średnie ceny spadły w większości miast (w Białymstoku, Gorzowie Wlkp., Krakowie, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu) w III kw. o 2-6 proc. w porównaniu z II kw. Z kolei ceny zamrożone zostały w Warszawie, Bydgoszczy i Toruniu - w tych miastach wahania w górę lub w dół są mniejsze niż 1 proc.

Z kolei średnie ceny mieszkań dwupokojowych spadły o 2-7 proc. w porównaniu do II kw. w Białymstoku, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie i Toruniu. Natomiast średnie ceny ustabilizowały się w Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze.

Średnia cena mieszkań trzypokojowych spadała jedynie o 1-3 proc. w Białymstoku, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie i Szczecinie. W ośmiu miastach ceny były praktycznie zamrożone, ale w dwóch miastach - Bydgoszczy i Lublinie - cena lekko wzrosła.

Co ciekawe, jest kilka miast, które w ostatnim kwartale „zapaliły się” na zielono we wszystkich analizowanych przez nas wielkościach mieszkań. Białystok, Opole, Rzeszów i Szczecin to lokalizacje, w których średnia cena ofertowa spadła zarówno w przypadku kawalerek, jak i mieszkań dwu- i trzypokojowych – zwraca uwagę Rafał Bieńkowski.

 class="wp-image-2590891"

Więcej o rynku wtórnym przeczytasz na Bizblog.pl:

Ceny mieszkań - prognoza na IV kw. 2024 r.

Zdaniem eksperta mamy do czynienia ze znaczącą zmianą w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w pierwszej połowie roku, kiedy obniżki były rzadkie i nieśmiałe. A końcówka roku nie powinna przynieść wzrostów średnich cen ofertowych na rynku wtórnym.

Obecnie na rynku panuje pewne zdezorientowanie zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających. Część osób nie wie, co robić w oczekiwaniu na zapowiadany przez rząd program mieszkaniowy. Jeszcze inni czekają, bo liczą na to, że zapowiadana na przyszły rok obniżka stóp procentowych stanie się faktem. Obecnej sytuacji nie powinniśmy więc odczytywać jako zapaść w mieszkaniówce. Po prostu osoby sprzedające, widząc trudną sytuację na rynku, w końcu urealniają swoje oczekiwania cenowe. Powoli rozumieją, że bez obniżek nie będzie klienta – ocenia Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.

REKLAMA

Również prognozy agentów nieruchomości wskazują, że w IV kw. tego roku ceny ofertowe mieszkań nie powinny rosnąć. W badaniu nastrojów przeprowadzonym przez Nieruchomosci-online.pl wzrost stawek przewidywało tylko 29 proc. pośredników.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA